Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD před prezidentskou volbou nikoho nepodpoří. Členové se budou moci sami rozhodnout

ČSSD před prezidentskou volbou nikoho nepodpoří. Členové se budou moci sami rozhodnout

Sociální demokracie před prezidentskými volbami nepodpoří žádného konkrétního kandidáta. Uvedl to úřadující předseda strany Milan Chovanec. Podle něj záleží na každém členovi, komu vyjádří podporu. Strana, která ve volbách utrpěla těžkou porážku a řeší hlubokou vnitřní krizi, si tak fakticky vyjasňuje svůj vztah k Miloši Zemanovi. S ním část ČSSD sympatizuje a volala po jeho podpoře, druhá část vztahy s ním naopak vnímá jako nebezpečné a škodlivé, přičemž má na paměti jeho útoky na premiéra Bohuslava Sobotku.

K tomu, aby se strana postavila jednolitě za jednoho z uchazečů o Hrad, není podle Chovance v ČSSD vůle. Stranická podpora se přeceňuje, kandidáti o ni navíc příliš nestojí, konstatoval v rozhovoru ministr vnitra.

Chovanec řekl, že otázka prezidenta na nedělním jednání širšího vedení ČSSD v Hradci Králové vůbec nerezonovala. "Necháme to volně, ať se rozhodnou členové sociální demokracie, koho chtějí volit," uvedl. Strana proto neuspořádá vnitrostranické referendum, o kterém původně uvažovala a jehož termín několikrát posunula.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Sociální demokracie je podle Chovance v krizi, která vyústila v sedmiprocentní zisk v říjnových volbách do Sněmovny. "Není dnes vůle k tomu stavět se jednolitě za jednoho kandidáta. Nebylo by to rozhodnutí, které by bylo přijato z mého pohledu všemi členy sociální demokracie, bylo by rozporuplné," uvedl. Kandidáti se podle něj od stran spíše distancují, podpora se navíc poměrně přeceňuje.

Současný prezident Miloš Zeman je na základě průzkumů zatím favoritem volby, konstatoval Chovanec. "Byl sociálním demokratem a pořád říká, že mu jde o sociální demokracii. Ve své podstatě o tom rozhodnou voliči, jestli by měl pokračovat. Je vážným kandidátem a favoritem té volby," řekl Chovanec na adresu Zemana.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek