Články odjinud

Cukrovka, která odešla, nebo „přílišná kreativita kreativce“. Nejlepší výroky Drahoše a Zemana

Cukrovka, která odešla, nebo „přílišná kreativita kreativce“. Nejlepší výroky Drahoše a Zemana

Přestože kampaň před druhým kolem prezidentských voleb je zatím klidnější než před pěti lety, v rukavičkách se rozhodně neodehrává. Připomeňte si ty nejzajímavější výroky obou prezidentských kandidátů, kteří postoupili do finále bitvy o Hrad – tedy Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. 

Výroky Miloše Zemana:

„V sobotu mi odešla cukrovka. Po dlouhých a dlouhých letech jsem byl zbaven této choroby, patrně proto, že v poslední době jím velmi často sladká jídla.“

- Miloš Zeman o svém dlouhém boji s nemocí. Lékaři následně prezidentův popis situace mírnili jako laický výklad.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

„Zaregistroval jsem, že i před volbami mi vyjádřily podporu tak různorodé osobnosti, jako je na jedné straně Andrej Babiš a na druhé straně Karel Gott.“

- Zpěvák a mnohonásobný Slavík Karel Gott v reakci na prezidentův výrok jasně uvedl, že žádného konkrétního kandidáta ve volbách nepodpořil. 

„Kyjev a Moskva by se měly dohodnout na kompenzaci za anexi Krymu, například ve finanční podobě či prostřednictvím ruské ropy a zemního plynu.“

- Prezidentův kontroverzní návrh odmítly nejen špičky české politické scény, ale i mezinárodní státníci a Ukrajina s Ruskem. 

„Drahoš se na sebe snaží upozornit šířením konspiračních teorií, chová se podobně jako poražená kandidátka amerických prezidentských voleb Hillary Clintonová.“

- Miloš Zeman tímto reagoval na tvrzení Jiřího Drahoše, že se obává působení zahraničních tajných služeb na prezidentské volby v Česku prostřednictvím dezinformací.

Výroky Jiřího Drahoše:

„Jde o trapné nedorozumění. Okopírovat věty z facebookového profilu protikandidáta je opravdu hloupé. Mrzí nás přílišná 'kreativita' našeho externího kreativce.“

- Drahošův tým takto reagoval na situaci, kdy se na facebookovém profilu Jiřího Drahoše objevil příspěvek, který byl opsaný od Michala Horáčka. 

„Uvítal bych, kdyby Miloš Zeman slezl z Hradu a šel debatovat.“

- Jiří Drahoš takto kritizoval Miloše Zemana, který se odmítnul účastnit předvolebních debat před 1. kolem. Původně avizoval, že nepůjde ani do duelů před tím druhým. 

„Kdo se mu klaní, toho odměňuje, kdo s ním nesouhlasí, je hlupák.“

- Jiří Drahoš takto popisoval, jak Miloš Zeman rozděluje českou společnost. 

Jsem připraven diskutovat se všemi prezidentskými kandidáty. Diskuse s panem Ovčáčkem se ale nezúčastním, neboť pan Ovčáček na prezidenta nekandiduje."

- Drahoš takto reagoval ve chvíli, kdy chtěl za sebe Miloš Zeman do televizní debaty poslat svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. 

Nechte svými spolupracovníky zveřejnit zdroje svého financování co nejdříve, ať přesně víme, zda jste kandidát opravdu český, nebo spíše ruský, případně čínský."

- Takto na Miloše Zemana apelovala petice, kterou před prvním kolem prezidentských voleb podepsal i Jiří Drahoš. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Opěvovaný ruský protiletadlový systém Pancir neobstál, Izraelci jej ničili jako na střelnici

Především ruská a Kremlu nakloněná média o tomto protiletadlovém systému píší jen v superlativech. Jako o stěží lokalizovatelné, takže téměř nezničitelné zbrani. Jmenuje se Pancir a jeho verze S1 měla v Sýrii zajistit klid nejen syrské armádě, ale i ruským a íránským vojákům, kteří spřátelený režim Bašára Asada podporují. Včerejší izraelský nálet ukázal, že až tak zázračný tento systém není. Židovský stát jen včera zničil těchto kompletů jistě několik.

Pro představu: tento mimořádně mobilní systém se vejde na jedno nákladní auto. Jeho verze S1 (NATO jej označuje jako SA-22) sestává z až dvanácti raket země-vzduch, které doplňují protiletadlové kanóny. „Sama o sobě ta zbraň až tak výjimečná není,“ konstatuje pro INFO.CZ Dušan Rovenský ze specializovaného časopisu ATM. „Na blízkovýchodní poměry jde ale o poměrně výkonnou, sofistikovanou zbraň. Pro jeho nasazení navíc není nutná složitá logistika,“ dodává.

Link

Syrská armáda Pancir dobře zná. Několik desítek jich totiž Damašek získal už před začátkem občanské války v roce 2011. Podle listu Jane´s Defence Weekly obchod s Moskvou proběhl v roce 2007, Kreml ale jakékoli dodávky do Sýrie popřel. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany jich tehdy Damašek obdržel čtyřicet. Další komplety S1 pak na Blízký východ doputovaly se vstupem Kremlu do syrské občanské války. Systémy – ať už ty patřící syrské, nebo ruské armádě – poté hlídaly i vojenská letiště a podle otevřených zdrojů dokázaly několik vystřelených raket zničit.

5138362:article:false:false:true

Nicméně, loni v dubnu, kdy USA, Francie a Británie v odvetě za chemický útok proti civilistům poslaly na Sýrii zhruba stovku raket, nebyly Panciry úspěšné ani v jediném případě. Tedy, alespoň podle západních zdrojů. Ty ruské totiž tvrdí, že pětadvacet systémů S1 prý v Sýrii zničilo třetinu spojeneckých střel.

Link

Proč tedy Izrael původem ruské komplety včera likvidoval? Podobně jako v případě jiných sofistikovaných a původem ruských zbraní se obává, že skončí v nepovolaných rukou. Třeba u Hizballáhu. Tato radikální milice libanonských šíitů už se záměrem zničit stát Izrael vznikla. Šíitské hnutí je také geneticky oddaným spojencem Íránu, který jej nejen stvořil, ale také vyzbrojuje. A který má Panciry rovněž k dispozici. Až do počátku syrské občanské války by si ale ani Teherán, ani damašská vláda Bašára Asada nedovolily tento systém Hizballáhu předat. Což dnes už zřejmě neplatí.

Izraelští vojáci podnikli během války – tedy od roku 2011 – na syrské cíle řádově stovky úderů. Jen minimum z nich veřejně přiznali, ten včerejší ano. Nejčastěji napadali právě místa, kde syrská armáda – nebo Íránci – skladovali vyspělé zbraně, které mohl, či přímo měl dostat Hizballáh. Ničili dokonce i konvoje nákladních aut, které putovaly ze Sýrie do Libanonu, tedy od damašské armády k Hizballáhu. Některé Panciry tak Izraelci prokazatelně zničili v předchozích letech. Dokud bude Rusko své sofistikované systémy dodávat mimořádně kontroverzním zemím, nebo je na Blízký východ dokonce samo doveze, Izrael s útoky velmi pravděpodobně nepřestane.

Link

Link

Link

39779