Drahoš se oficiálně zapojil do boje o Hrad. Na vnitro podal kandidaturu se 142 tisíci podpisy | info.cz

Články odjinud

Drahoš se oficiálně zapojil do boje o Hrad. Na vnitro podal kandidaturu se 142 tisíci podpisy

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš získal pro svou kandidaturu na prezidenta více než 142 tisíc podpisů. Svou registraci dnes odevzdal na ministerstvo vnitra, oficiálně se tak zapojil do boje o Pražský hrad. Drahoš řekl, že sebral více než 157.000 podpisů, část z nich jeho tým kvůli nesrovnalostem vyřadil.

Termín na odevzdání kandidatury ministerstvu vnitra je do 7. listopadu. Dosud tak učinili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, textař a podnikatel Michal Horáček, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Podle ministerstva vnitra kandidátní listinu s podporou poslanců podal i další kandidát, jeho jméno ale zatím není známo. Dva další zájemci o Hrad vnitru nedoložili potřebné podpisy.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Jiří Drahoš exkluzivně: Trestně stíhaného Babiše bych premiérem nejmenoval autor: INFO.cz

V nejbližších dnech by se měli zaregistrovat i další kandidáti. Více než 50.000 podpisů se podařilo sesbírat také současnému prezidentu Miloši Zemanovi. Podrobnosti chtějí jeho spolupracovníci sdělit na pondělní tiskové konferenci. Další uchazeči se snaží získat podporu politiků a senátorů. Dostatek senátorských podpisů deklaroval v minulosti bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl. ČTK ve čtvrtek sdělil, že ale pravděpodobně kandidovat nebude. Podnikatel Vladimír Boštík má údajně více než 50.000 občanských podpisů, dosud ale ani nezaregistroval svůj volební účet u kontrolního úřadu.

Vše o prezidentských volbách najdete zde

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Komárek: Babiš je pro demonstranty čiré zlo, vadí jim, i jak vypadá. Znám ho, myslí to dobře

Novinář a bývalý poslanec za hnutí ANO Martin Komárek stále věří Andreji Babišovi. Zná ho jako mimořádně nadaného manažera a agresivního podnikatele, který to ale ve výsledku s Českou republikou myslí dobře. Svým přátelům, kteří proti premiérovi vystupují, už ale názorově neoponuje.

Babišovým kritikům dle Komárka vadí především jeho trestní stíhání a minulost u StB. S tím prý Babiš nic neudělá, proto nemá cenu demonstrantům ustupovat. Jakákoliv dobrá vůle by se podle Komárka obrátila proti němu. S duchem listopadu '89 současné protesty nelze srovnávat, tehdy šlo o demokracii, teď jde o nechuť k jednomu politikovi, míní Komárek.

Link

Podle Komárka jsou ale rizikem pro další Babišovu politickou budoucnost zjištění Evropské komise. Pokud se finální audit potvrdí, aura politika-spasitele prý může být fuč. „Lidi by viděli, že mu nešlo o dobro země, ale o dotace, to by byl skutečný posun,“ domnívá se komentátor.

Link

V čem demonstranti dělají chyby? Proč je dobře, že s Agrofertem rozvázala spolupráci kapela Kryštof? Kdo by měl teoreticky možnost ovlivnit projednávání kauzy Čapí hnízdo? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

Link