VOLBY 2018: Drahoš zostra: Nevím, jestli nesoupeřím s Ovčáčkem a Mynářem, o podporu se nebudu doprošovat | info.cz

Články odjinud

Drahoš zostra: Nevím, jestli nesoupeřím s Ovčáčkem a Mynářem, o podporu se nebudu doprošovat

Česko zná jména finalistů prezidentské volby – proti Miloši Zemanovi se za dva týdny postaví Jiří Drahoš a do klíčového politického střetu jde z lepší pozice, než očekával. Naopak Miloš Zeman s ohledem na rozložení sil není v tak luxusní pozici, jak zřejmě jeho tým očekával. Drahoš odpoledne vystoupil před svými podporovateli a novináři a dal najevo, že se cítí před druhým kolem silný.

Po nezbytném výčtu lidí, kteří zaslouží dík za podporu a pomoc s kampaní, Drahoš odložil pomyslné rukavice. Bylo po čtvrté hodině odpoledne a tou dobou byla sečtená naprostá většina hlasů. Bývalý šéf Akademie věd se těšil z podpory zhruba 26 % voličů, Zemanovi připadalo necelých 40 % hlasů.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Drahoš vzápětí nahlas pojmenoval fenomén provázející celou kampaň – chybějícího Miloše Zemana, který s oponenty bojoval jedině na dálku za pomoci servilního moderátora a majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa nebo svého mluvčího. „Jdeme doufám do finále a já si kladu otázku s kým vlastně budu soupeřit. Jestli s Milošem Zemanem – to je kandidát – nebo s jeho spolupracovníky,“ řekl Drahoš. „Já mám pocit, že soupeřím s pány Ovčáčkem, Mynářem a Nejedlým,“ dodal explicitně.

Drahoš má před druhým kolem slibnou pozici – od Zemana ho dle předběžných výsledků dělí zhruba 13 procentních bodů a má šanci přesvědčit voliče dalších kandidátů s vyšším ziskem hlasů. „Všichni, kteří máte zájem o změnu, přijďte k volbám. Věřím, že to nebude marné,“ dodává.

Drahoš na rovinu řekl, že očekává podporu od dalších kandidátů. Spoléhá na ni s odkazem na televizní debaty, kde si prý podporu proti Zemanovi předběžně slíbili. „Nebudu se ale doprošovat,“ konstatoval.

K volbě Drahoše v druhém kole už vyzval Mirek Topolánek, po prvotním váhání Drahošovi vyjádřil podporu i Pavel Fischer, který v prvním kole zabodoval a dostal se na třetí místo se ziskem přibližně 10 % hlasů.

Drahoš řekl, že by se Zemanem před druhým kolem rád diskutoval tváří v tvář, ale nechává na protivníkovi, zda přijme výzvu. „ Nebudu vykřikovat do větru, aby Miloš Zeman slezl z Hradu a šel debatovat,“ uvedl. Zeman později řekl, že do televizní diskuze s Drahošem přijde.

Drahoš dle svých slov ví, že Zeman je dobrý rétor „Ale já už jsme ho v debatách neslyšel dlouho mluvit, zúčastňuje se aranžovaných debat. Mnohdy se opakuje a podepisuje se na něm určitá únava,“ hodnotil Drahoš bez obalu kondici protikandidáta v rozhovoru pro ČT24.

Zeman do druhého kola nevstupuje jako favorit. Politologové vesměs míní, že na rozdíl od Drahoše nemá takové rezervy voličů. Drahoš může spíše oslovit lidi, jejichž kandidát v prvním kole neuspěl. Česko pravděpodobně čeká tvrdá kampaň.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Husité znovu táhnou. Čornejův Žižka je bestseller, Tábor chystá obří oslavy 600 let existence

Před 600 lety naplno propukly husitské války. Patrně i toto jedinečné jubileum přitahuje ke středověkým dějinám další zájemce. Monografie Petra Čorneje Jan Žižka, která patřila ke knižním událostem loňského roku, se už díky skvělým prodejům řadí mezi bestsellery. V sobotu večer měla v pražském Divadle Komedie premiéru Husitská trilogie. Po celý letošní rok pak bude husitství „oživovat“ město Tábor, které slaví výročí 600 let od svého vzniku.

Kniha historika Petra Čorneje Jan Žižka, která vyšla loni na podzim, má sice téměř 900 stran a stojí 790 korun, přesto se skvěle prodává. Podle Českého rozhlasu existuje už 11 tisíc jejích exemplářů, zájem čtenářů si totiž vyžádal už druhý dotisk.

Husitství nás zkrátka i po šesti stech letech pořád, nebo možná spíše znovu, zajímá. Snad jinak než v dobách Aloise Jiráska či Zdeňka Nejedlého, doufejme, že méně propagandisticky, reálněji a bez romantických příkras. Alespoň tedy v odborné literatuře. Čerstvou novinkou je pak kniha editorů Pavlíny Cermanové a Pavla Soukupa Husitské re-formace s podtitulem Proměna kulturního kódu v 15. století, kterou vydalo tento týden Nakladatelství Lidové noviny.

Link

Tvrzení o absenci příkras a „romantiky“ spíše neobstojí v chystaném velkofilmu Petra Jákla Jan Žižka s anglickým názvem Medieval, tedy Středověk. Jeho premiéra se však pravděpodobně posouvá, na Česko-Slovenské filmové databázi už se změnil rok uvedení z původně plánovaného letoška na rok 2021. Na filmu se jako poradce podílel rovněž profesor Jaroslav Čechura, který se nikdy nebál kontroverzí. Svědčí o tom ostatně třeba i název jedné z jeho knih: Sex v době temna.

Premiéru si oproti tomu včera večer odbylo představení Divadla Komedie Husitská trilogie (Jan Hus, Jan Žižka, Jan Roháč) s podtitulem Divadelní archeologie podle Aloise Jiráska.

„Jevištní koláž z her Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč jako obraz cesty od ideálu k politice a od politiky k terorismu. Od národního uvědomění k bratrovražedné občanské válce. Od teologických rozprav k apokalyptickým vizím. Svou rezonancí nebývalý a neopakovatelný příběh husitského hnutí byl celých šest století opakovaně zkreslován, každá generace a politická garnitura si přetvářela mýtus podle svých zájmů. Divadelní komprimát velkolepé Husitské trilogie Aloise Jiráska je pokusem o kreativní a přitom i kritickou konfrontaci s jedinečnou kapitolou českých dějin“ zní oficiální anotace představení, za nímž stojí Lukáš Brutovský a Miro Dacho.

Link

Po celý rok se budou husitství s různou intenzitou věnovat v Táboře, jak se dočteme například v Táborském deníku. Vedle různých místních akcí, třeba červnových Husitských dnů či zářijového hudebního festivalu Žižkův vraždící palcát, vyjde také kniha místních historiků Zdeňka Vybírala a Jakuba Smrčky Tábor. O městě a pevnosti. Česká televize pak připravuje dokumentární snímek Tábor - sen, město symbol, kterým nebude provázet nikdo jiný, než herec Miroslav Táborský.

44208