Drahoše na internetu volil téměř každý druhý Čech. Do druhého kola by postoupil s Hilšerem | info.cz

Články odjinud

Drahoše na internetu volil téměř každý druhý Čech. Do druhého kola by postoupil s Hilšerem

Pokud by volby probíhaly po internetu, zvítězil by pravděpodobně Jiří Drahoš. Právě on totiž získal v projektu Prezident 21 od uživatelů nejvíce hlasů. Dle výsledných dat by ho volil téměř každý druhý Čech. Do druhého kola by navíc postoupil s Markem Hilšerem.

Volební model hry Prezident 21 se ovšem od klasického hlasování značně liší. Nejen způsobem odevzdání hlasu online, ale především tím, že uživatelé udílejí kandidátům záporné a kladné body. Plusovým bodem mohli lidé podpořit až tři kandidáty zároveň, mínusový bod můžou udělit jeden. Následně se kladné a záporné hodnocení sečte a vytvoří konečný výsledek. Nejlepšího skóre tak dosáhnul Jiří Drahoš.

„Náš internetový volební model využívá specifického systému demokratické volby, nazýváme jej Demokracie 21. Výsledné pořadí se pak získává prostým součtem všech hlasů. Takže například Miloš Zeman, který je zatím favoritem většiny průzkumů, končí v našem modelu na posledním místě, protože má nejvyšší počet negativních hlasů ze všech kandidátů,” vysvětluje ředitel Institutu pro Demokracii 21 a koordinátor hry Prezident 21 Ondřej Koutský.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Miloši Zemanovi dal záporný hlas každý třetí člověk, který se hry Prezident 21 zúčastnil. Druhým nejčastěji záporně ohodnoceným kandidátem se stal Mirek Topolánek, třetím Michal Horáček. Ten se ovšem zároveň umístil také na třetím místě žebříčku množství kladných bodů.

Po sečtení kladných hlasů a odečtení záporných se na prvním místě umístil Jiří Drahoš, kterého by zvolilo 44,1 % uživatelů. Na druhém místě je s 36,1 % Marek Hilšer, který by se tak teoreticky s Drahošem dostal do druhého kola. Na třetí příčce se umístil Pavel Fischer s 27,1 % hlasů.

Protože hra monitorovala také sociodemografické údaje zúčastněných, z dat vyplývá, že Drahoš by zvítězil ve všech krajích, kromě Libereckého, kde jej u online voličů o desetinu procenta předstihl Hilšer. Ten jinak figuruje v ostatních krajích na druhém místě, jen v Karlovarském kraji se umístil druhý Miloš Zeman.

Největší podporu voliček má Marek Hilšer, 54,4 % jeho hlasů pochází od žen. Mirek Topolánek má naopak ze všech kandidátů nejsilnější podporu mezi muži, kteří mu zajistili 63,6 % všech hlasů. Marek Hilšer má také nejmladší voličskou základnu, podporují ho převážně lidé ve věku 29 až 42 let. Zeman má naopak nejsilnější podporu seniorů. Dle údajů z projektu je každý jeho druhý volič starší 61 let.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Zeman po nemocnici hledá náhradníky. Asi skončí dřív, Babiš by dnes vyhrál, říká Pečinka

Prezident Miloš Zeman v uplynulých dnech promluvil o svých náhradnících. Nejdřív připustil, že by ho mohl nahradit odborářský předák Josef Středula, krátce poté vyslovil i jméno současného premiéra Andreje Babiše. Podle komentátora Reflexu Bohumila Pečinky není příliš jasné, proč Zeman o svých náhradnících mluví. Záhadné je dle jeho slov především to, že tak činí krátce po návštěvě nemocnice. Pečinka v rozhovoru s Pavlem Štruncem tvrdí, že Babiš pravděpodobně kandidovat na prezidenta bude. Chce prý totiž dotáhnout svou politickou hru do konce. A ostatní kandidáti? Těžkou vahou by se mohla stát současná vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. Proč by podle Pečinky Bradáčová v takovém případě mohla být ve střetu zájmů? V čem bude nadcházející prezidentská volba jiná? Je načase změnit Ústavu? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

LinkLink