Drahošova čtyřka. Kdo jsou klíčoví lidé, kteří stáli v pozadí „profesorovy“ kampaně | info.cz

Články odjinud

Drahošova čtyřka. Kdo jsou klíčoví lidé, kteří stáli v pozadí „profesorovy“ kampaně

Přestože na kampani Jiřího Drahoše se podílely desítky až stovky lidí, okruh jeho nejbližších spolupracovníků je poměrně úzký. Šéf kanceláře, odborník na styk s médii, manažer kampaně a manažer fundraisingu. Jaké tváře se nacházejí za těmito funkcemi?

Jakub Kleindienst - manažer kampaně

Před prvním kolem prezidentské volby byl Kleindienst hlavní manažer Drahošovy kampaně. A také jeho hlavní slabina. Pojí se s ním totiž hned několik kauz. Byl to on, kdo prodal Stanislavu Grossovi byt, který jej nakonec stál křeslo předsedy vlády. S jeho jménem je spojena i firma ML Compet, která manipulovala veřejné zakázky. A některé otázky ohledně dotací pro jeho firmu Zámecký dvůr Líčkov stále nebyly uspokojivě vysvětleny.

Drahoš si podle všeho byl dost dobře vědom toho, do jakých problémů by jej mohl manažer s kontroverzní minulostí přivést. I proto krátce po postupu do druhého kola prezidentské volby rozhodnul, že v rámci přeskupování volebního týmu bude Kleindienstova role upozaděna. Otěže kampaně měl na poslední dva týdny převzít sám Drahoš, který se však k naprostému odstřihnutí od Kleindiensta neodhodlal.

Pavel Kolář - vedoucí kanceláře

Nejdůležitější muž, osoba za oponou. Bývalý vysoký úředník ze státní správy i manažer z finančního sektoru má na starosti chod kanceláře. Jeho odpovědností je bezproblémový chod kanceláře, organizační i administrativní zajištění kampaně. „Organizuje výjezdy, zajišťuje chod administrativy a spravuje mi kalendář,“ uvedl dříve o své „pravé ruce“ Drahoš.

Kateřina Procházková - tisková mluvčí

Tisková mluvčí Kateřina Procházková zajišťuje Drahošovi kontakt s médii. V této funkci nahradila Lenku Pastorčákovou, která předvolební kampaň v jejím průběhu opustila, jako důvod uváděla nachlazení. „Odcházím na nemocenskou, která bude zřejmě trvat až do voleb. To je to nejlepší, co můžu udělat," uvedla v prosinci Pastorčáková pro server Aktuálně. Kateřina Procházková dříve pracovala pro Českou televizi.

Karolína Brennerová - manažerka fundraisingu

Bývalá ambasadorka pardubického kraje v Bruselu se v týmu Jiřího Drahoše stará o protokol, fundraising a komunikaci se sponzory. S jednáním o penězích má Brennerová zkušenosti,  do její agendy v Bruselu náleželo mimo jiné i získávání dotací. Kraj nicméně nakonec její místo zrušil kvůli vysokým nákladům. 

Poradní sbor 

Kromě této čtveřice tvoří širší Drahošův tým i skupina jeho neoficiálních poradců. Jeho součástí jsou například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či Jan Klas, generální ředitel Letového provozu. „Tým hodnotí to, co se v kampani stalo, a panu profesorovi říká své názory na českou i světovou politiku, ekonomiku, historii. Co si z toho pan profesor vezme, je jen a jen na něm,“ hodnotí člen týmu Jiří Padevět.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud