Drtivé vítězství: Zeman v prvním kole s přehledem porazí Horáčka i Drahoše, ukázal průzkum | info.cz

Články odjinud

Drtivé vítězství: Zeman v prvním kole s přehledem porazí Horáčka i Drahoše, ukázal průzkum

Do prezidentských voleb zbývají čtyři měsíce. Pokud by se prezidentské volby konaly nyní, jasným favoritem by byl Miloš Zeman. Současnou hlavu státu by podle průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas v prvním kole volilo 28 % lidí, jeho soupeři za ním zaostali s velkým odstupem. Zhruba polovina lidí stále neví, komu dá hlas.

Druhý v průzkumu skončil Jiří Drahoš, který získal pouhých třináct procent hlasů, třetí místo obsadil Michal Horáček s dvanácti procenty hlasů. Další prezidentští kandidáti voliče zatím moc nezaujali, jejich podpora se pohybuje v jednotkách procent.

Současný prezident nachází podporu především mezi důchodci, manuálně pracujícími a lidmi s nižším vzděláním. Nejčastěji voliči ANO, ČSSD a KSČM.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Je takový lidovější, dost často používá různé bonmoty. Další vysvětlení může být, že například voliči ANO preferují výrazné individuality jako politiky, což vlastně odpovídá tomu, že hnutí ANO je založeno na osobnosti Andreje Babiše a jeho některé charakterové vlastnosti jsou svým způsobem blízké Miloši Zemanovi. I styl politiky, který vede,“ říká k průzkumu komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

Drahošovi by častěji dali hlas lidé se středním a vyšším vzděláním, kteří volí hlavně ODS, ANO, lidovce nebo TOP 09. Horáček je zase oblíbený hlavně u žen. Z průzkumu vyplynulo, že zatím tvoří 60 procent jeho podporovatelů.

Z průzkumu agentury Focus rovněž vyplývá, že Zeman společnost velmi rozděluje. „Šestatřicet procent dotázaných by jej považovalo za dobrého prezidenta, devětatřicet procent jej považuje za spíše či velmi špatného prezidenta,“ popsal Radiožurnálu analytik agentury Focus Filip Rozsíval. Negativní hodnocení převažují nad těmi pozitivními také u Michala Horáčka. Jiří Drahoš si naopak u lidí vede dobře.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše najdete zde>>>

Průzkum agentury Focus probíhal od 14. do 28. srpna a odpovídalo na něj 1011 lidí.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Obchodník s deštěm osiřel. Kapela Kryštof ukončila spolupráci s koncernem Agrofert

Jedno z nejvýraznějších spojenectví české hudební a politické scény padlo. Kapela Kryštof se zpěvákem Richardem Krajčem v čele ukončila spolupráci s koncernem Agrofert, který spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. „Nemáme žádné závazky ani smluvní vztahy,“ potvrdil INFO.CZ manažer kapely.

Agrofert dosud podporoval především takzvané Kryštof kempy, což jsou festivaly plně v režii ostravské kapely. Koncern figuruje ještě na loňských pozvánkách, letos se tyto festivaly nekonají a na pozvánce na rok 2020 už Agrofert není.

Manažer kapely Jan Lippert INFO.CZ řekl: „Je to tak, že momentálně nemáme s Agrofertem žádné závazky ani smluvní vztahy vzhledem k projektům spojeným s kapelou Kryštof.“

Link

Rozchod potvrdila i druhá strana. „Je pravda, že jsem se pro tuto chvíli dohodli se skupinou Kryštof na ukončení spolupráce. Zároveň jsme se dohodli, že detaily nebudeme zveřejňovat,“ řekl INFO.CZ mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

Krajčo za spojení s premiérem v minulosti čelil silné kritice některých médií, především pak Echo24 či Forum 24. Andrej Babiš Kryštof kempy v minulosti navštívil a existuje řada společných fotografií, kde jsou s Krajčem při různých příležitostech ve viditelně dobrém rozpoložení.

Link

„Projekt Kryštof Kemp je superúspěšný, všechny koncerty vyprodané, některé za pár minut. Skvělá zábava pro celou rodinu. Gratuluju Richardovi, i když úspěch se u nás často neodpouští, bohužel,“ rozplýval se šéf hnutí ANO před třemi lety.

Krajčo si ale tímto spojením vysloužil kritiku i od některých svých kolegů. V roce 2014 se do něj například opřel Tomáš Klus, který před časem vyzval k bojkotu všech médií vlastněných Babišem. S Krajčem přitom oba nazpívali velký hit Cesta.

Link

Lídr kapely Kryštof opakovaně zdůrazňoval, že bez Agrofertu by nebylo možné Kryštof Kemp uskutečnit. „Je pro nás jako partner ideální, lepší servis, co se týká občerstvení, bychom nenašli. Navíc při uzavírání smlouvy se už předem jednalo o dlouhodobější spolupráci,“ řekl před pár lety v rozhovoru pro magazín Týden.

-1