Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drtivé vítězství: Zeman v prvním kole s přehledem porazí Horáčka i Drahoše, ukázal průzkum

Do prezidentských voleb zbývají čtyři měsíce. Pokud by se prezidentské volby konaly nyní, jasným favoritem by byl Miloš Zeman. Současnou hlavu státu by podle průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas v prvním kole volilo 28 % lidí, jeho soupeři za ním zaostali s velkým odstupem. Zhruba polovina lidí stále neví, komu dá hlas.

Druhý v průzkumu skončil Jiří Drahoš, který získal pouhých třináct procent hlasů, třetí místo obsadil Michal Horáček s dvanácti procenty hlasů. Další prezidentští kandidáti voliče zatím moc nezaujali, jejich podpora se pohybuje v jednotkách procent.

Současný prezident nachází podporu především mezi důchodci, manuálně pracujícími a lidmi s nižším vzděláním. Nejčastěji voliči ANO, ČSSD a KSČM.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Je takový lidovější, dost často používá různé bonmoty. Další vysvětlení může být, že například voliči ANO preferují výrazné individuality jako politiky, což vlastně odpovídá tomu, že hnutí ANO je založeno na osobnosti Andreje Babiše a jeho některé charakterové vlastnosti jsou svým způsobem blízké Miloši Zemanovi. I styl politiky, který vede,“ říká k průzkumu komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

Drahošovi by častěji dali hlas lidé se středním a vyšším vzděláním, kteří volí hlavně ODS, ANO, lidovce nebo TOP 09. Horáček je zase oblíbený hlavně u žen. Z průzkumu vyplynulo, že zatím tvoří 60 procent jeho podporovatelů.

Z průzkumu agentury Focus rovněž vyplývá, že Zeman společnost velmi rozděluje. „Šestatřicet procent dotázaných by jej považovalo za dobrého prezidenta, devětatřicet procent jej považuje za spíše či velmi špatného prezidenta,“ popsal Radiožurnálu analytik agentury Focus Filip Rozsíval. Negativní hodnocení převažují nad těmi pozitivními také u Michala Horáčka. Jiří Drahoš si naopak u lidí vede dobře.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše najdete zde>>>

Průzkum agentury Focus probíhal od 14. do 28. srpna a odpovídalo na něj 1011 lidí.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek