Druhé kolo prezidentských voleb se obešlo bez potíží, prohlásil ČSÚ | info.cz

Články odjinud

Druhé kolo prezidentských voleb se obešlo bez potíží, prohlásil ČSÚ

Volební weby Českého statistického úřadu (ČSÚ) při sobotním finále, podobně jako při prvním kole voleb, fungovaly bez problémů. Podle mluvčí úřadu Petry Báčové žádné technické potíže nenastaly.

„Z pohledu Českého statistického úřadu proběhly volby bez sebemenších problémů. Zpracování výsledků běželo řádně a hladce,“ sdělila dnes ČTK Báčová.

První okrskové výsledky byly známy podle ČSÚ v sobotu ve 14:16, a to ze Sedlčan na Příbramsku. Konečné výsledky volby, v níž obhájil prezidentskou funkci Miloš Zeman v klání s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem, úřad zpracoval v 19:50. Jako poslední podle ČSÚ odevzdala zápis komise v Malé Skále na Jablonecku.

Při sněmovních volbách loni v říjnu způsobil výpadky volebních webů hackerský útok. Během sčítání hlasů se veřejnost nemohla dočasně dostat na informační stránky úřadu, volební výsledky útok neovlivnil. ČSÚ pak v souvislosti s prezidentskými volbami spolupracoval s IT experty i s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Provedl také bezpečnostní a zátěžové testy.

Volební weby čelily v říjnu podle podrobného rozboru takzvanému DDoS útoku, kdy se hackeři snaží za použití více počítačů cíleně zahltit web vysokým množstvím požadavků najednou. Útoky se během dne objevily několikrát.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Přišel Babiš a byl schopnější. ODS má na víc a bude vládnout, říká Decroix

Advokátka Eva Decroix je po nedávném kongresu ODS jedinou ženou ve výkonné radě strany. „Kamarád mi napsal, že jsem teď první dámou ODS, což si myslím, že je značně nabubřelé. Určitý pocit výjimečnosti tam ale je,“ komentuje s nadsázkou svou pozici. Podle Decroix ODS má na to, aby byla po příštích volbách ve vládě. V čem se strana liší od Andreje Babiše a čím by se u něj mohla inspirovat? A jak si mezi občanskými demokraty stojí ženy? Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Decroix stejně jako předseda ODS Petr Fiala věří, že strana, která je už dvě volební období v opozici a má spíše stagnující preference, bude v příštím volebním období ve vládě. Dodává ale: „Nebrala bych to tak, kdo kdy bude vládnout, ale spíše kam chceme směřovat a co chceme dělat. ODS je tu dlouhá léta a je tradiční stranou, což je ohromná výhoda.“

Chybu vidí v tom, že strana nebyla dynamická a nedokázala ve správnou chvíli oslovit voliče. „Přišel někdo jiný, kdo využil, nebo možná spíše zneužil té situace. Přišlo jiné hnutí, přišel Babiš, a protože v daném okamžiku dokázal oslovit lépe, tak nyní vládne,“ vysvětluje Decroix.

Link

Decroix v té souvislosti mluví o přehlížené členské základně ODS a zdůrazňuje, že je potřeba větší „drajv“. „Je to něco, na co musíme klást větší důraz a věnovat tomu větší pozornost, a ne jen že to budeme říkat na kongresech. Tak trochu ten náš politický balon nafukujeme jen z vršku a já myslím, že bychom měli částečně nafukovat i zespodu. To jsou regiony, to je členská základna a to jsou ti všichni lidé okolo,“ říká.

Pozici první místopředsedkyně strany na nedávném kongresu nedokázala obhájit Alexandra Udženija, a ODS tak má v nejvyšším vedení jen muže, což je z některých kruhů terčem kritiky. Decroix říká, že výtky tohoto druhu neřeší. Sama je teď jedinou ženou v širším stranickém vedení. „V ODS máme jako ženy stejné možnosti dělat vše, co dělají muži. Je to otázka svobody. Máme starostky a ženy aktivní napříč členskou základnou v jiných funkcích, a ty zrovna neměly potřebu a motivaci kandidovat, je to zcela přirozené. Není to dobře, ani špatně, tak to prostě je,“ komentuje situaci.

„Už jen to že se přihlásila mladá advokátka odkudsi z Jihlavy a byla zvolena ukazuje, že je možné, aby v ODS byla zvolena žena, pokud o to má zájem,“ vysvětluje Decroix s tím, že kvóty by se ženám samotným nelíbily. „My tam potřebujeme být proto, že tam chceme být, ne že tam musíme být,“ uzavírá.

Link