Dubček se v roce 1968 podělal hrůzou, nebral si servítky prezident Zeman | info.cz

Články odjinud

Dubček se v roce 1968 podělal hrůzou, nebral si servítky prezident Zeman

Nekomunističtí ministři, kteří v roce 1948 podali demisi, byli podle prezidenta Miloše Zemana blbí. Prezident to dnes řekl na slavnostním večeru u příležitosti zahájení oslav 100 let od vzniku ČSR a 25. výročí České republiky, který se koná na Pražském hradě. Prezident tamtéž uvedl, že Alexander Dubček se v roce 1968 podělal hrůzou a že za vznik svobodného Československa po roce 1989 může tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov. 

Hlava státu ve svém vystoupení hodnotila mimo jiné důležité milníky československé i české historie 20. století. „Kdyby nebylo několika blbých ministrů, kteří podali demisi, pak by nebylo možné, aby se Klement Gottwald zaklínal ústavností tohoto komunistického puče,“ uvedl prezident k únorovým událostem roku 1948.

Zeman také uvedl, že bylo vhodné se zamyslet, proč se po okupaci Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy našel mezi tehdejší politickou elitou jediný statečný člověk František Kriegel a „proč se všichni ostatní podělali hrůzou“. „Mně zakazují vulgarismy, ale toto, doufám, vulgarismus není,“ poznamenal. Dodal, že tehdejším představitelům souhlas s okupací nepomohl. „Nejdřív dostaly tyto idoly funkci předsedy Federálního shromáždění, pak už jenom klesly na velvyslance v Turecku a pak už ani to ne,“ uvedl ve zjevné narážce na Dubčeka.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Prezident následně parafrázoval zásadu mnohých z prvních let normalizace, a to „musím zůstat ve své funkci, protože jinak by tam přišla ještě větší svině, než jsem já“. Tato zásada vedla k hluboké zkáze tehdejšího Československa a k hluboké demoralizaci, uvedl prezident.

Zeman také uvedl, že pád komunistického režimu v Československu nezpůsobilo disidentské hnutí Charta 77, ale sovětský vůdce. „Byl to Gorbačov, který způsobil, že se rozpadlo sovětské impérium a že Československo se vymanilo ze sovětských spárů. Myslím, že bychom mu měli vyjádřit svoji úctu,“ dodal.

Samostatná Česká republika má delší trvání než prvorepublikové Československo, připomenul prezident. „Stejně jako Slovensko se můžeme radovat z toho, že jsme bezpečnou a prosperující zemí,“ řekl. „Nic nám téměř nehrozí, pokud naše vlastní hloupost nám nedovolí, abychom na naše území umístili lidi, kteří sem nepatří,“ podotkl. Letošní rok by měl být podle Zemana také připomínkou 1000 let české státnosti.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Ekonomka: Probuďme se, důchodců rychle přibývá. Bez změn přijdou drastická opatření

Čeká nás břemeno stárnutí, po roce 2030 odejdou silné populační ročníky 70. let a celé veřejné finance to nasměřuje k vysokým deficitům, tvrdí předsedkyně Národní rozpočtové rady (NRR) Eva Zamrazilová. Během 15 let naroste podle prognóz počet důchodců na 2 a půl milionu, teď jich jsou dva miliony. A po roce 2060 už jich budou dokonce 3 miliony.

Zamrazilová volá především po dohodě napříč stranami. Varujícím je podle ní kolaps druhého důchodového pilíře. Opatření Nečasovy vlády totiž následně zrušil Sobotkův kabinet. Ekonomka ale přiznává, že k dohodě je zatím daleko. „K žádným politickým rozhodnutím nedošlo. Pozitivně vnímám alespoň to, že se situací začíná zabývat premiér,“ tvrdí Zamrazilová. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v březnu prohlásila, že zásadní důchodovou reformu Česko nepotřebuje.

Link

Podle Zamrazilové by ale odklad řešení mohl vést např. ke skokovému navýšení věku odchodu do penze. Stát by také mohl začít dramaticky šlapat na tzv. dluhovou brzdu. V praxi by to znamenalo tvrdé zvedání daní i odvodů občanům a firmám. A hrozilo by i snížení důchodů.

Proč politici nechtějí situaci kolem důchodů řešit? Co Zamrazilová říká na argumenty, podle kterých NRR občany straší? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

Link