Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvoje volby, jedna obálka i urna. Na Trutnovsku chtěli ušetřit, hrozí ale zmatky a podvody

Dvoje volby, jedna obálka i urna. Na Trutnovsku chtěli ušetřit, hrozí ale zmatky a podvody

V lednové prezidentské volbě a eventuálním druhém kole souběžných doplňovacích senátních voleb na Trutnovsku budou lidé vkládat volební lístky do jedné obálky a vhazovat ji do jedné urny. Systém společné obálky se ve volbách v Česku použije vůbec poprvé, je levnější. Podle zástupců některých radnic i odborníků může ale vyvolat problémy, hrozí zmatky a podvody. Uvedla to dnes Česká televize (ČT).

Samostatné obálky při souběžných volbách vyžaduje zákon o volbách do Parlamentu. Podle Kláry Pěknicové z tiskového oddělení ministerstva vnitra je ale zákon o volbě prezidenta novější. "Jde o novější formu, která má při aplikaci zákona přednost," řekla.

Obavy ze společné obálky vyjádřil například tajemník radnice z Pece pod Sněžkou Michal Berger. Voliči se podle něj mohou vrátit do volební místnosti a hlasovat podruhé, když budou tvrdit, že napoprvé volili jen prezidenta nebo naopak jen senátora. Volební komise pak bude mít problém výsledky hlasování správně vyhodnotit a může být narušena regulérnost voleb.

Berger také varoval, že ve volbách trutnovského senátora by mohli hlasovat i lidé s volebními průkazy pro prezidentské volby z jiných částí Česka. Pěknicová proti tomu upozornila, že v senátních volbách nedostávají lidé volební lístky předem do poštovnách schránek, ale až ve volební místnosti.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

Společná obálka může podle ČT také zkreslit údaje o volební účasti. Obálky vydané voličům se započítají do obou druhů voleb stejně, a pokud přijdou k prezidentským volbám v horských oblastech Trutnovska lyžaři z jiných částí Česka, může se stát, že účast v senátních volbách přesáhne sto procent.

V prvním kole doplňovacích voleb na Trutnovsku se 5. a 6. ledna utká o křeslo senátora devět kandidátů. Bude mezi nimi i bývalý senátor a nynější poslanec Jiří Hlavatý, který místo v Senátu uvolnil. Hlavatý byl letos na podzim preferenčními hlasy zvolen do Sněmovny jako nestraník za hnutí ANO. Mandát senátora mu zvolením do Sněmovny zanikl, s čímž Hlavatý nebyl srozuměn. Případné druhé kolo senátních voleb je naplánováno o týden později, ve stejném termínu jako první kolo voleb prezidentských.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek