Články odjinud

EXKLUZIVNĚ: „Zemanovci“ mají problém. V restauraci je nechtějí, musejí hledat nové sídlo

EXKLUZIVNĚ: „Zemanovci“ mají problém. V restauraci je nechtějí, musejí hledat nové sídlo

Během minulých prezidentských voleb měl štáb Miloše Zemana k dispozici restauraci A divadlo pokračuje v pražské Loretánské ulici. Letos pro něj podnik sídlící ve stejném domě jako Strana práv občanů zůstane uzavřený. Podle informací INFO.CZ si navíc strana úzce spojená s hlavou státu a jejím okolím musí hledat nové sídlo. V Loretánské jsou „Zemanovci“ údajně ve výpovědi.

Jitrnice a jelita, svíčková a guláš. Před pěti lety kuchyně pražské restaurace A divadlo pokračuje vyvářela nejen pro štáb prezidentského kandidáta Miloše Zemana, ale také pro početné novináře sledující průběh první přímé volby hlavy státu v dějinách České republiky. Letos se nic takového konat nebude. Restaurace zůstane pro okolí Miloše Zemana uzavřená, smůlu budou mít i novináři.

„V pátek máme normálně otevřeno, v sobotu otevřeme po páté odpoledne, až ten cirkus skončí,“ řekl pro INFO.CZ personál restaurace.

Sám Zeman bude výsledky voleb sledovat v sídle Strany práv občanů. „Pro novináře nepřipravujeme prostor pro sledování výsledků voleb,“ sdělila pro INFO.CZ ředitelka kanceláře Strany práv občanů Barbora Filípková.

Není ale vyloučeno, že se Strana práv občanů bude muset i se svým sídlem v prvním patře domu v Loretánské ulici rozloučit. Podle informací INFO.CZ je totiž strana ve výpovědi. „Je to tak, neprodlouží Zemanovcům smlouvu,“ potvrdily na dotaz redakce dva zdroje blízké majitelům nemovitosti.

Barbora Filípková na tuto informaci reagovala vyhýbavě: „Těší mě, že máte takový zájem o sídlo Strany práv občanů,“ napsala v textové zprávě. „Buďte bez starosti, vždy za námi budete mít kam přijít.“

Na dotaz, zda to bude stále na adresu v Loretánské ulici nebo někam jinam, už INFO.CZ odpověď nedostalo. Jako potenciální nové sídlo centrály strany se ale nabízí pražská Opletalova ulice 23, kde už sídlí spolek Přátelé Miloše Zemana.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Varování před Huawei je značně pokrytecké. Neříkáme celou pravdu. Komentář M. Půra

Neexistuje v současnosti větší globální kauza, než je rozruch kolem čínské společnosti Huawei a možných bezpečnostních rizik, která její technologie představují pro jednotlivé země. V Česku tomu není jinak. Premiér Babiš dnes dokonce Úřadu vlády nařídil zbavit se mobilů této značky a stejně bude postupovat minimálně ministerstvo průmyslu. Jedeme totiž podle schématu, že každý, kdo si koupil telefon Huawei, se může sám jevit jako bezpečnostní riziko. Celý problém je ovšem mnohem hlubší a rozhodně není černobílý. Státní instituce a většina médií ukazují jen jednu rovinu problému. Ta druhá a třetí totiž trochu nabourává celý příběh, který začíná před mnoha lety. A značnou roli v něm hrají americké firmy a tajné služby.

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA), která je nejmocnější špionážní agenturou světa, podle magazínu Wired nabourala zařízení čínské společnosti Huawei už v roce 2007. Ukazují to i záznamy, jež zveřejnil bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden. NSA tehdy konala z obavy, že zařízení Huawei můžou zkomplikovat její aktivity na základě jednoduchého principu: Výrobky amerických firem (v tomto případě zejména společnosti Cisco) podle informací deníku New York Times z roku 2010 obsahují bezpečnostní díry, které umožňují NSA sbírat libovolné informace z internetového provozu v mnoha zemích. A pokud vyměníte výrobky amerických firem za Huawei, NSA ztratí přístup k vaší oblasti.

Nikdo nepopírá, že přístup mohou získat Číňané – obavy plynou mimo jiné z vazeb a povinnosti Huawei ve směru k tamním tajným službám –, ale měli bychom také říkat celou pravdu, že s nástupem čínské firmy ztratí přehled Američané. Jistě si vzpomínáte na kauzu odposlouchávání německé kancléřky Angely Merkelové a dalších evropských státníků. Neprováděli jej Číňané, ale Američané. Proto také můžete vidět poměrně rezervovaný přístup německých komunikačních operátorů a regulačních úřadů k honu na Huawei. To bychom mohli nazvat druhou rovinou celého problému, pokud bereme, že rovina mocichtivé Číny je rovina první.

Link

Rovinou třetí je obchodní boj. Společnosti Cisco či Juniper zcela zjevně ztrácí tržní podíl vlivem expanze Huawei. Čínská společnost navíc začíná šlapat na paty americkému Applu, kdy podle některých názorů nabízí lepší telefon, který stojí polovinu toho, co nejlepší model Applu. Důvodů je hned několik. Prvním z nich je zákaznická podpora.

Odborné servery se v mnoha případech shodují, že Číňané jsou schopni nasadit násobně větší počet servisních techniků. To se přitom nebavíme o Číně, ale o Spojených státech. Opravy či technologická pomoc jsou tak podstatně rychlejší. Dalším důvodem je skutečnost, že s příchodem extrémně rychlého mobilního internetu 5G americké firmy zásadně ztrácí. Číňané disponují výrazně lepší technologií a nabízí lepší cenu. Pro telekomunikační operátory vyčerpané tvrdým konkurenčním bojem prakticky neexistuje jiná volba. Asi si dokážete domyslet, že státní instituce na tom s rozpočtem taky nebudou úplně nejlépe.

Link

Pokud se většina internetového provozu přesune na 5G, což se dá s jistou mírou pravděpodobnosti předpokládat, americké tajné služby mohou totálně ztratit přehled o dění ve světě. Ve hře je tak hodně a aktivita lobbistů momentálně přesahuje cokoliv, co známe z nedávné minulosti. Naznačují to i poměrně opatrná vyjádření státních institucí. Někde došlo k zákazu účasti Huawei v citlivých tendrech, ale jinak jde vesměs o doporučení, žádný jasný zákaz.

Z mediálního obrazu se může zdát, že prodej technologií Huawei je těsně před celosvětovým zákazem. Je to přitom věc, u níž by měli být novináři mimořádně ostražití. Právě tohle je téma, kde je třeba veřejnosti předložit všechny informace, pokud má být zachována jejich důvěryhodnost.

-1