Fischer chce být "stínový prezident". Zeman vyvolává strach, budu mu do toho mluvit, říká | info.cz

Články odjinud

Fischer chce být "stínový prezident". Zeman vyvolává strach, budu mu do toho mluvit, říká

Bývalý uchazeč o Pražský hrad Pavel Fischer by chtěl vystupovat jako "stínový prezident" k současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Kritizuje ho za to, že se nijak nevyslovil k výrokům politiků SPD o koncentračním táboře v Letech, které považuje za zpochybňování romského holokaustu. Fischer se domnívá, že Zemanovi volby pomohl vyhrát strach, který rozpoutal. Voliče podle něj ubezpečil, že se nemusí bát, že je ochrání. Zeman také mistrně využil slabin svých soupeřů, řekl Fischer v rozhovoru ČTK. Bývalý velvyslanec ve Francii nevyloučil zájem o opětovný vstup do diplomatických služeb.

Fischer ve volbách obsadil třetí místo se ziskem 10,23 procenta hlasů. Svou kandidaturu hodnotí jako pozitivní zkušenost. "Ve společnosti, která se mi zdála jako ospalá, zdála se mi letargická, se probudil obrovský zájem o věci společné, politické, veřejné," podotkl.

Z analýz, které má k dispozici, podle něj jasně vyplývá, že Jiřímu Drahošovi, který postoupil do druhého kola proti Zemanovi, přinesl "zřejmě největší počet hlasů". Za Drahoše se po prvním kole postavila včetně Fischera pětice bývalých protikandidátů. Fischer odmítl, že by podporovatelé Drahoše nepřesvědčili své příznivce, aby šli volit raději bývalého šéfa Akademie věd než Zemana. "Ty, které se nepodařilo dostat k volbě Jiřího Drahoše, ty nepřesvědčil Jiří Drahoš," poznamenal. Pří společných mítincích si Fischer uvědomoval, že zůstaly otevřené otázky, které lidé vnímali jako důležité. "Možná čekali na ještě silnější apel," podotkl. Drahoš měl také podle Fischera přijmout účast ve všech debatách. "Ale po bitvě je každý generál," řekl.

Zeman podle něj "mistrně využil slabin svých soupeřů". Zároveň prokázal, že umí výborně využít současná jednání o vládě a mediálního prostoru, který se mu naskytl. Podle Fischera mohla třeba Česká televize místo jedné velké debaty, která se konala den před volbami, uspořádat více menších debat, aby voliči získali potřebné informace s předstihem.

Fischer se domnívá, že Zemanovi vyhrála volby soustavná práce s voliči a to, že vyvolal strach. "S tím strachem pracoval tak, že potom všechny ubezpečil, že se nemusí bát, že on je ochrání," řekl. Strach z ohrožení či obava z dalšího vývoje byla podle něj hlavním motivem voleb. Zemana zkritizoval za jeho přístup ke kampani, kterou za něj vedli druzí a ke které se Zeman nehlásil. "Demokracie je přeci o tom, že před sebe předstupujeme s otevřeným hledím. Měl jsem pocit, že je tady muž v brnění, Miloš Zeman, který má spuštěné hledí a ještě se tváří, že ani vlastně nebojuje, ale přitom celé bojiště bylo pokryto jeho zbraněmi. Tady si říkám, že to není příklad otevřené politické kultury," řekl Fischer. Zemanovo okolí podle něj za současného prezidenta bojovalo prostředky které jsou v rozporu s duchem ústavy. "Tím nechci říct, že je potřeba volby anulovat. Ale zdá se mi, že to jsou příliš vážné věci, než abychom se tvářili, že se nic nestalo," zdůraznil.

Na otázku, zda se zúčastní i příští prezidentské volby, Fischer řekl, uplynulou kandidaturou zjistil, že umí za relativně velmi krátkou dobu oslovit velký počet voličů. Dodal, že ze zpětné vazby od voličů i politických stran mu vyplývá, že by kandidaturu "rozhodně neměl vylučovat". "Ale já vlastně nevím, kdy se bude volit. Nevím, jaká budou témata, nevím, jestli zrovna člověk mého typu bude vhodný," řekl.

Fischer také nevyloučil zájem v budoucnosti opět vstoupit do diplomatických služeb. "Na druhou stranu by bylo velkou chybou, kdybych teď říkal, že chci být někde velvyslancem. Ten proces je jiný a já jsem žádnou takovou nabídku nedostal a ani si o ni neříkám," zdůraznil. Zároveň podotkl, že "představa, že by měl někde obhajovat názory Zemana, je zejména v dnešní době skličující".

Prezidenta a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) zkritizoval za to, že nereagovali na výroky zpochybňující existenci koncentračního tábora v Letech. "Pokud k tomu prezident a premiér mlčí, tak to znamená, že zřejmě ty hlasy, které to dnes popírají, zřejmě politicky potřebují," řekl. "Jestli něčím chci být, tak klidně stínovým prezidentem. Já mu do toho budu mluvit," dodal.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Pečinka: Teprve teď se „Chvilkaři“ stávají pro Babiše skutečně nebezpeční

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Pražské demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii se stávají součástí běžného života. Úterní protestní akce na Václavském náměstí za účasti několika desítek tisíc lidí však byla přece jenom jiná než ty předchozí. Naznačila, kudy vede cesta, jak přivést Andreje Babiše k jednání, nebo ho dokonce porazit.

Doteď sice měli „Chvilkaři“ znatelnou podporu lidí, ale mizernou dramaturgii. Většinou se orientovali na známé tváře, které už třicet let hledají jakákoli pódia, na nichž by si mohly zamudrovat a upevnit svůj mediální obraz. V úterý ovšem byli řečníci odlišní a také hlavní sdělení bylo velmi praktické.

Stručně řečeno, „Chvilkaři“ se opřeli o audit Evropské komise, který poukázal na nepřijatelný střet zájmů Babiše-premiéra a Babiše-podnikatele, který neoprávněně čerpá státní dotace. „Chvilkaři“ přesně pochopili, že z trestněprávního hlediska nejsou „pachateli“ protiprávního vyplácení těchto peněz ministři nebo šéfové fondů, ale jejich podřízení úředníci. Jejich apel na úředníky proto byl jednoznačný: buďte stateční, chovejte se podle zákonů a svého svědomí, nenecháme vás padnout.

Link

Je to přesně jak v tom Havlíčkově epigramu „Nechoď Vašku s pány na led...“ Tímto krokem „Chvilkaři“ dali najevo, že evidentně pochopili, že éru velkých prohlášení musí vystřídat pragmatismus a drobná práce. Například právě to, že budou vybrané úředníky předem varovat před možností protiprávního jednání. To je velký obrat a současně úder do žaludku Babišova impéria.

Síla „Chvilkařů“ je v tom, že jsou nepopsanými listy. To jim umožňuje sdružovat stoupence z tábora pravice i levice a současně být neprůstřelní vůči Babišovým atakům. Na Kalouska si premiér může vymyslet tisíce sloganů, ale na Mikuláše Mináře? Už jste zkusili zachytit vodu rukama a přenášet ji sto metrů daleko? Přesně v takové mediální defenzívě se premiér vůči Milionu chvilek nachází, a tak raději nic neříká a vyhýbá se přímému televiznímu střetu.

„Chvilkaři“ po úterním apelu na úředníky mají v záloze ještě další zbraně. V duchu pasivní rezistence mohou přistoupit k blokádě Babišových výrobků. Může přijít ofenzíva na sociálních sítích, kde zveřejní seznam značek Agrofertu, které je nutné bojkotovat. Když si vezmeme, že na Letnou opakovaně přišlo 300 tisíc lidí, kteří mají široký okruh sociálních vazeb, může to být pro premiérovy firmy rána.

Link

Otázkou je, proč se po třiceti letech demokracie musí přistupovat k těmto metodám? V Česku v posledních letech standardně nefungují politické strany, jako místa, kde se soutěží a prosazují politické koncepce. Týká se to vládních řad i opozice. Jejich vnitřní situace i vztahů mezi sebou navzájem. Výsledkem je, že premiér a lidé z jeho impéria posunují všechny možná pravidla a hranice. Od střetu zájmů až po způsoby vládnutí.

Pokud si v takové situaci dostatečně velká a vlivná část společnosti myslí, že její zájmy nejsou reprezentovány, vyjde prostě do ulic. Je to paradox paradoxů: „Chvilkaři“ dnes vyjadřují zájmy a názory převážně středostavovských voličů spolehlivěji než politické strany. Teprve teď, když se vymaňují z bludného kruhu moralizování a velkých výzev, a osvojují si pragmatické postoje, stávají se pro Andreje Babiše opravdu nebezpečnými. Vzhledem k jejich věku a nadšení ten systém nakonec povalí.