Hilšer pro INFO.CZ: Nehledejme v kampani prince na bílém koni. Do strany nyní nevstoupím | info.cz

Články odjinud

Hilšer pro INFO.CZ: Nehledejme v kampani prince na bílém koni. Do strany nyní nevstoupím

Výsledek Marka Hilšera, který v prvním kole prezidentské volby dosáhl na téměř devět procent hlasů a dohnal favorizovaného Michala Horáčka, někteří označují za „politický zázrak“. Podle občanského kandidáta je to potvrzení, že kampaň lze dělat i bez velkých byznysových sponzorů. „Byl bych rád, kdybychom u nás spěli směrem, kterému já osobně říkám občanské financování politiky, protože to dává politikům možnost rozhodovat se ve prospěch veřejnosti, která přispěje drobnými dary. Pokud bych se měl dále angažovat, tak tohle je jedna z věcí, o kterých bych chtěl hovořit,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Hilšer. Konkrétní plány zatím tají. Budoucnost v politice ale připouští. „Musím říct už teď dopředu, že pokud bych se měl nějak angažovat, tak zatím bych se nechtěl přidávat k žádné straně. Spíše to beru tak, že kdybych do toho šel, tak bych se chtěl zorientovat v politickém prostoru a případně poznat, jací lidé v politických stranách jsou,“ dodává.

Co vás ještě čeká za akce? Prezidentská volba pro vás ještě neskončila, pomáháte v kampani Jiřího Drahoše.

Nevím, jestli úplně pomáhám v kampani, ale vyjádřil jsem mu podporu a účastním se některých akcí. Byli jsme (společně s Michalem Horáčkem a Pavlem Fischerem pozn. red.) v Brně a Ostravě, dnes nás čeká Praha (rozhovor byl veden v pondělí odpoledne – pozn. red.).

Jaký z toho máte pocit? Jak reagují vaši voliči?

Překvapuje mě to obrovské nadšení a radost lidí, že jsme se dali takto dohromady. Považoval jsem to za něco, co jsem cítil jako samozřejmost. Ale lidé to berou jako velice dobrý signál, že se mohou lidé spolu bavit, i když předtím kandidovali proti sobě. Vyjadřují naději v to, že v zemi dojde ke změně.

Nepřišla ale i negativní reakce?

Většina lidí vyjadřuje spíše radost z toho, že pana Drahoše podporujeme. Občas někdo napíše na Facebook, že volil mě, ale pan Drahoš pro něj není volba, takže třeba k volbám vůbec nepůjde. Ale myslím, že to je menšina.

Když se vrátíme k vašemu výsledku: získal jste téměř devět procent, dotáhl jste na Michala Horáčka, který měl k dispozici podstatně vyšší finanční prostředky. Když jsme se spolu viděli na jaře, tak jste o své kandidatuře mluvil přece jen trochu nejistě. Vidíte svůj výsledek jako překvapení?

Přiznám se, že jsem nečekal nic. Šel jsem do toho s určitou myšlenkou, ideou, že je dobré, aby se lidé zapojovali, i když nemají velké finance. Země je naše, ne nějakých miliardářů. Měli bychom se zapojovat, i když to mnohdy vidíme jako marné a nemusíme zvítězit. Já jsem nezvítězil, ale výsledek považuji za velmi dobrý. Mnoho lidí to oceňuje. Někteří to nazývají malým politickým zázrakem. Jsem spokojen s tím, jak to dopadlo, protože se ukázalo, že je to možné. Potvrdila se mi moje myšlenka. Cítím tedy vlastně určité zadostiučinění.

Oslavy ve štábu Marka Hilšera autor: INFO.CZ

Berete to tedy jako úspěch občanského kandidáta?

Nejlepší by bylo, kdybych se stal prezidentem. Z toho důvodu, že by můj příběh byl dotažen do konce a měl ještě větší sílu a potenci lidi motivovat. Řada lidí mi už před prvním kolem psala, že jsem pro ně určitou inspirací. A to je to, co jsem chtěl. Možná to otevře cestu k tomu, že se lidé budou v jistých ohledech více angažovat.

Co se týče finanční stránky věci, tak například ve Francii to funguje tak, že prezidentští kandidáti nemohou dostávat příspěvky od firem, pouze od občanů. Chtěl byste něco takového v Česku?

Určitě, mluvil jsem o tom ve svém programu. Byl bych rád, kdybychom u nás spěli směrem, kterému já osobně říkám občanské financování politiky, protože to dává politikům možnost rozhodovat se ve prospěch veřejnosti, která přispěje drobnými dary. Pokud bych se měl dále angažovat, tak tohle je jedna z věcí, o kterých bych chtěl hovořit. Chtěl bych rozpoutat diskusi a přispět k tomu, aby se systém měnil. Lidé jsou totiž hodně nespokojení s korupcí a korupčními skandály. Podle mě se tomu dá do jisté míry předejít chytrými pravidly, což může být úplně změna financování.

Když chodí lidé ve Francii na mítink, tak dokonce platí třeba deset nebo dvacet euro za vstup. Je to forma příspěvku na kampaň daného kandidáta. To přesně vystihuje podstatu toho, že kandidát by měl pracovat pro veřejnost, a ta by mu měla umožnit vést kampaň tím, že mu drobnými dary přispěje. Kandidát pak nemusí být vděčný velkým podnikatelům, kteří svůj zájem na něm mohou zpětně vyžadovat.

Vy jste si to sám vyzkoušel. Na kampaň jste měl necelý milion korun.

Měl jsem kolem 600 tisíc, co mi poslali lidé. A pak mi ještě jeden člověk sponzoroval benzín. To vše je uvedeno v rámci nefinančního plnění.

Necítil jste se po boku ostatních kandidátů jako „otloukánek“?

Mě to těšilo. Já jsem byl vlastně svobodný v tom, co jsem mohl dělat. Svoboda je pro mě důležitější, než mít miliony na kampaň. Samozřejmě, že jsme to prožívali tak trochu úkorně, když jsme neměli na to, abychom třeba více sponzorovali online reklamu, na facebooku nebo na Youtube. V tom jsme si říkali, že se holt mezi lidi nemůžeme tolik dostat. Ale nevzdal jsem to.

U Jiřího Drahoše nemáte otazníky ohledně financování? Má významné velké podnikatelské nebo firemní dárce.

Já nevím, co za panem Drahošem v tomto ohledu stojí. Stejně tak nevíme, co stojí za panem Zemanem. Respektive tam to možná víme o trochu víc. To je třeba pro mě mnohem nepřijatelnější. Život je ale prostě takový, že si vybíráme mezi dvěma kandidáty, kteří asi nejsou úplně ideální. Nemáme tam své prince na bílém koni, kterým bychom mohli stoprocentně věřit. Pak se člověk rozhoduje podle toho, co je pro něj přijatelnější, byť to není úplně ideální. Já doufám, že pan Drahoš přispěje do politické kultury slušností, tím, že nebudu zásadně nabourávat stranický systém a že bude prezidentem, který bude směřovat k Evropě. Člověk ale nikdy nemůže dát za jiného ruku do ohně.

Horáček a Hilšer ve štábu Jiřího Drahoše autor: INFO.CZ

Překvapila vás některé skupina voličů, kterou jste získal?

Máme něco přes týden po volbách. Ještě jsem neměl čas na podrobnou analýzu, ale co jsem povrchně vysledoval, je to, že jsem měl výsledky rozložené po celé republice i v rámci věkových kategorií. Nebyl tam žádný zásadní výkyv. A to mě těší. Když se mě na začátku ptali, kdo je moje voličská skupina, tak jsem říkal, že na to nehledím. Jsem rád, že to zafungovalo. Možná by ten výsledek byl ještě lepší, kdyby se o mně lidé více dozvěděli. Myslím, že tam sehrála roli poslední debata v České televizi. Řada lidí mi psala, že mě předtím moc neregistrovala, ale tam jsem se jim líbil. Potvrzuje to, že průzkumy, které se dělají týden před volbami, mohou řadu věcí zkreslit. V mém případě se tak stalo. Průzkum byl o polovičku mimo. Je vidět, že se lidé rozhodují na poslední chvíli. Je škoda, že debat nebylo více: například na televizi Nova. Průzkumy by se měly zrušit tak měsíc před volbami, aby se lidé nerozhodovali na základě nich, ale toho, co cítí.

Když jsme u debat, před druhým kolem se konají duely Drahoše a Zemana. Do toho nedělního v televizi Nova Drahoš nepřišel. Vysvětloval to kličkami, které Zeman ohledně debat dělal: nejprve nechtěl žádnou, pak maximálně dvě, nyní čtyři. Byla to podle vás chyba, že se debaty nezúčastnil? Pochopí lidé jeho důvody?

Pan Zeman získal prostor, to je pravda. Miloš Zeman si tímto vytvořil prostor, kde mu nikdo neoponoval, ani moderátor nebyl schopen mu vyvracet věci a novinářsky argumentovat. Pan Zeman tam měl rozhodně svůj monolog, ale na druhou stranu pan Drahoš jel mezi lidi, měl i tu podporu od nás. I to je signál, o kterém se společnost dozví. Myslím, že dvě debaty bohatě stačí.

Spíše bych to viděl tak, že Miloš Zeman zpočátku říkal, že nechce žádnou debatu, najednou chce mít čtyři. V prvním kole neráčil přijít ani na jednu. To je podle mě vypočítavý přístup, na který by pan Drahoš přistupovat neměl.

Jak plánujete využít mandát, který jste získal? Vidíte svou budoucnost v politice?

Nechci o tom mluvit, než úplně skončí volby. Na sociálních sítích i při osobním setkávání mi lidé říkají: pokračujte, pokračujte. Někteří i zmiňují, že mi dali hlas, i když věděli, že nezvítězím, ale chtěli, abych cítil podporu, protože mě chtějí v politice. Musím říct, že reakce lidí na mou osobu mě překvapila. Nečekal jsem tolik pozitivních reakcí. Cítím závazek. Už během kampaně jsem říkal, že mi jde o nějaké věci v této zemi, že mi jde o určité hodnoty a že by to člověk neměl vzdávat. Zvláště když dostal podporu. Co bude, se uvidí. Já si to nyní vše promýšlím. Politiku asi úplně neopustím. Jakou formou se ještě vyjasní.

Umíte si představit, že byste se stal straníkem?

Musím říct už teď dopředu, že pokud bych se měl nějak angažovat, tak zatím bych se nechtěl přidávat k žádné straně. Spíše to beru tak, že kdybych do toho šel, tak bych se chtěl zorientovat v politickém prostoru a případně poznat, jací lidé v politických stranách jsou, jak to funguje. A třeba na základě toho se rozhodnout. Ale nechci teď udělat ukvapený krok a vstoupit do nějaké politické strany.

Umíte se zařadit na pravolevé škále?

Myslím, že dnešní doba je trochu jinde než před padesáti nebo sto lety, kdy se to striktně dělilo na pravici a levici. Dnes už jde spíše o to reagovat na výzvy jako evropská integrace, migrace nebo globalizace. Tam si myslím, že štěpení není levo-pravo. Pokud chcete škálování, tak vám odpovím, že se cítím jako středový volič. Říkám, že někdy je potřeba levice a někdy zase trochu pravice ve společnosti. To kyvadlo by se mělo pravidelně střídat kolem středu, aby nedocházelo k nějakým zásadním sociálním výkyvům, které by potom mohly způsobovat revoluce nebo nástup populistů. To bych viděl jako velký problém.

Jak budete trávit víkend, kdy se bude konat druhé kolo prezidentské volby?

V pátek půjdu volit, to je jasné. Večer budu mít diskusi. Budeme se bavit o volbách. Druhý den bychom měli v nějakém médiu komentovat výsledky voleb. A pak se uvidí: buď budeme slavit, nebo smutnit. Ale ať to dopadne, jak to dopadne, život nakonec jde dál.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Půr: Proč se Klaus nemýlil a smutný konec nepoučitelných environmentalistů

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Poměrně nedávno se mi po letech dostala do ruky mnohými zatracovaná kniha Václava Klause Modrá nikoli zelená planeta, která vyšla už v roce 2007. Mnozí z vás možná u předchozí věty automaticky přestali číst, ale je až neuvěřitelné, jak se události zachycené v knize po zhruba 13 letech opakují. Samozřejmě, že klimatologové a řada dalších expertů Klausova tvrzení opakovaně vyvracela a možná měli v některých případech pravdu. Chci se nicméně věnovat zajímavější rovině knihy, která je o svobodě (a do značné míry i ekonomice) v atmosféře boje proti klimatické změně. Vzpomeňte si třeba na aktuální nápad pirátů zdanit leteckou dopravu. Abychom byli fér: Není samozřejmě jediný a nejsou to jen tito rebelové české politiky, kdo s podobnými návrhy přichází.

Tyto návrhy spojuje snaha omezovat, ať už ve formě daní či rovnou zákazů. Konzervativci často upozorňují, že to je v podstatě návrat socialismu v kombinaci s ekologickým étosem. Tak jednoduché to ovšem není, ostatně Klaus pro to měl v roce 2007 poměrně výstižný popis. „Ohrožením svobody, demokracie, tržní ekonomiky a prosperity na konci dvacátého a na počátku dvacátého prvního století přestal být socialismus, ale stala se jím ambiciózní, velmi arogantní a velmi bezskrupulózní ideologie politického hnutí, které začínalo s tématem ochrany životního prostředí, ale které se postupně přeměnilo na s přírodou téměř nesouvisející enviromentalismus,“ píše bývalý prezident.

Do značné míry to souvisí i se zmíněným pirátským nápadem. Ten nenabízí žádné řešení či konstruktivní alternativu, pouze omezuje jeden poměrně podstatný segment ekonomiky a rovněž omezuje svobodu jedince cestovat, protože létání činí méně dostupným. Zarážející je ta arogance. Zatímco socialisté, přestože s nimi mohu v drtivé většině případů nesouhlasit, usilovali o dobro nejvíce ohrožených skupin obyvatelstva na úkor těch nejbohatších, tady se necitlivě míří právě do řad méně majetných. 

Link

Mně osobně je poměrně jedno, jestli za letenku zaplatím o pár stokorun či tisícikorun víc, ale není to jedno velké části populace, která každý den tvrdě pracuje, aby jednou ročně mohla odletět na dovolenou s rodinou. Není to jedno studentům, kteří prostě jen chtějí poznat svět a díky boomu letecké dopravy se jim to daří lépe než kdykoliv v historii. Nemusíme se asi dohadovat o tom, že takové poznání má svojí nezanedbatelnou hodnotu nejen pro ekonomiku, ale i pro vzdělanost celé společnosti.

Zdanění letecké dopravy je mentálně podobné nucenému „přešaltování“ evropského automobilového průmyslu na elektromobilitu. Jejím výsledkem bude bez jakýchkoliv pochyb masivní omezení mobility. Lidé s nižším i středním příjmem si prostě elektromobil nebudou možná ještě několik desítek let moci dovolit, což jim samozřejmě značně zkomplikuje život a zasekne nemalou díru do rodinného rozpočtu. Ve výsledku ještě řada z nich přijde o práci, protože evropský automobilový průmysl minimálně na několik let zcela ztratí konkurenceschopnost a nad vodou jej budou držet jen státní dotace, tedy další peníze daňových poplatníků. Zatímco stát si je vezme v daních, další regulací zatížené firmy (potravinářské, energetické) si je vezmou od nás také, jen prostřednictvím dražšího zboží.

Link

Environmentalismus stejně jako socialismus ovšem neřeší podstatu problému. Nic z výše řečeného neovlivní klimatickou změnu, k níž bez jakýchkoliv pochyb dochází. Nic z výše řečeného nás na klimatickou změnu nepřipravuje, vede pouze k omezení svobod jedince a jeho relativnímu chudnutí. Je to totiž pouze prázdným politickým programem, který na hledání řešení rezignoval. Má jinou motivaci. Jeho nepřítelem je volný trh a ve výsledku kapitalismus. Je to přitom právě kapitalismus, který lidem umožnil, aby mohli třeba více cestovat. Kapitalismus ve výsledku vedl k tomu, že pod hranicí chudoby na planetě momentálně žije nejméně lidí v celé její historii. Kapitalismus vytáhl z chudoby i celou řadu zdánlivě ztracených států. Stačí se podívat do Číny, kde sice vládnou komunisté, ale byly to kapitalistické principy, jež vytáhly z beznadějné chudoby stovky milionů lidí.

Omylem nové levice, pokud jí tak budeme říkat, je přesvědčení, že si lidé tohle všechno nechají líbit. Výsledkem nebude pozitivní zvrat v boji s klimatickou změnou, ale pravý opak. V jednu chvíli lidé restriktivní opatření odmítnou a výsledkem bude ztracený čas a masivní finanční prostředky vyhozené z okna. Přestože jsme je už dávno mohli věnovat skutečné adaptaci na klimatickou změnu.

42262