Holovská je odhodlaná jít do krajností, chystá se napadnout prezidentské volby | info.cz

Články odjinud

Holovská je odhodlaná jít do krajností, chystá se napadnout prezidentské volby

Vyřazená kandidátka na prezidentku Terezie Holovská je připravena, pokud neuspěje s již podanou ústavní stížností, napadnout po prezidentských volbách u soudu jejich regulérnost. Vadí jí, že někteří uchazeči o funkci prezidenta pro svou kandidaturu částečně získali podporu stejných poslanců či senátorů. Holovská kvůli tomu podala před několika dny ústavní stížnost. Plénum Ústavního soudu se jí bude zabývat 3. ledna.

Podle letošního výkladu ministerstva vnitra je možné, aby poslanci a senátoři zároveň podpořili více kandidátů. Při předchozích volbách mělo vnitro jiný názor. Holovská proto podala jako kandidátka stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ten ji z formálních důvodů odmítl. Zároveň ale ministerstvo zkritizoval za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta. Petr Hannig, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek přesto zůstávají řádně zaregistrovaní. Někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich.

Podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8 Holovská rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ocenila, podala však kvůli němu ústavní stížnost. Novinářům dnes řekla, že se nedokáže vyrovnat s představou, že pět kandidátů na prezidenta je podle ní zaregistrováno neoprávněně, protože je podpořili v některých případech stejní politici. Výklad vnitra označila za podvodnou praktiku.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Na Ústavní soud se obracím proto, že řízení před Ústavním soudem je jiné řízení a rozhodují jiná fakta a jiná kritéria,“ uvedla. „Chci zdůraznit, že nevedu kampaň proti žádnému z kandidátů osobně,“ dodala. Jde o princip, uvedla. Podle Holovské zákon o prezidentské volbě nestanoví jasná pravidla hry a měl by být změněn. Svou stížností chce pomoct k veřejné diskusi o tomto problému.

Vedoucí analytického odboru Ústavního soudu Lubomír Majerčík ČTK potvrdil, že plénum Ústavního soudu se sejde poprvé v novém roce 3. ledna a bude stížnost projednávat. Teoreticky se může stát, že nález vyhlásí ještě týž den, nebo oznámí vyhlášení nálezu na některý z dalších dnů. První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna. Druhé kolo připadá na 26. a 27. ledna. Zaregistrováno v nich je devět kandidátů.

Pokud by u Ústavního soudu Holovská neuspěla, je připravena opět podat po volbách stížnost u NSS. Soud by se již podnětem měl zabývat, protože se na něj může obrátit kterýkoli občan. Holovská ČTK řekla, že podklady má již připravené v souvislosti s předchozí stížností.

Holovská chtěla kandidovat v lednových prezidentských volbách, nesplnila ale podmínky. Místo 50 000 podpisů občanů dodala jen jeden podpis. Na začátku ledna se také bude ucházet o zvolení v doplňovacích senátních volbách na Trutnovsku. K volbám ji původně úředníci nepřipustili, soud ale uznal její stížnost a nařídil její dodatečnou registraci.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Čapí hnízdo je ložený případ. Babiš spoléhá na záchranné lano od Zemana, říká Jelínek

Budoucí ministr kultury Lubomír Zaorálek je pro Andreje Babiše mnohem vážnější soupeř než Michal Šmarda, tvrdí politický analytik Lukáš Jelínek. V rozhovoru s Pavlem Štruncem připomíná, že Zaorálek před volbami do Poslanecké sněmovny proti Babišovi vedl ostrou kampaň. Je to navíc schopný rétor, který má za sebou desítky let v nejvyšších politických patrech. Premiér má přitom před sebou rušný podzim. V kauze Čapí hnízdo může čelit obžalobě, případ je dle Jelínka „ložený“. I kvůli tomu si šéf hnutí ANO nechce zkomplikovat vztahy s prezidentem Milošem Zemanem. Jak Jelínek připomíná – v případě obžaloby mu Zeman může hodit záchranné lano ve formě abolice. Posunulo se Česko do poloprezidentského systému? Za jakých podmínek by ČSSD ustoupila od vládní spolupráce s ANO? Proč by se poslanci sociální demokracie měli přidat k žalobě na prezidenta? Podívejte se na video v úvodu článku.

LinkLink