Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horáček se opřel do Miloše Zemana. Prezidentujete nehorázně, píše

Horáček se opřel do Miloše Zemana. Prezidentujete nehorázně, píše

Prezidentský kandidát Michal Horáček se pořádně opřel do prezidenta Miloše Zemana. „Svou první ústavní povinnost, zastupovat náš stát, jste vykonával nehorázným způsobem,“ vytýká Horáček v otevřeném dopisu prezidentu republiky. 

„Ano, prohlásil jste „My zemani znásilňujeme“. Ale že se to mělo týkat Ústavy?“ reaguje Horáček na Zemanovy kroky posledních dnů, na jeho údajné nadřazení koaliční smlouvy Ústavě České republiky. Miloš Zeman totiž podmínil svůj souhlas s odvoláním ministra financí Andreje Babiše tím, že bude vypovězena koaliční smlouva. To se však nelíbí ani ústavním právníkům, ani Michalu Horáčkovi.

„Koaliční či jakákoli jiná smlouva nemá vliv na ústavní povinnost prezidenta republiky odvolat ministra na základě návrhu předsedy vlády. Vy jste se přesto rozhodl upřednostnit zájem svého znovuzvolení nad zájmy občanů dosud právního státu. Je zjevné, že k jeho uskutečnění se ucházíte o vliv finančně a mediálně bezprecedentně silného ministra financí,“ tvrdí Horáček v otevřeném dopise.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Sobotka již v pondělí uvedl, že Ústava v této věci nezná žádné podmínky. Vyzval Zemana, aby základní zákon státu respektoval a jeho návrh na odvolání Babiše přijal. K tomu dnes prezidenta v Liberci vyzval i poslanec a krajský zastupitel Jan Farský, který mu předal výtisk ústavy s červeně zatrženým článkem 74: "Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády." "Žádný jiný výklad tento článek neumožňuje," řekl na setkání s prezidentem Farský. Míní, že prezident ústavu nerespektuje, což je podle něj nebezpečný precendens.

Zemanovi však se však nerespektování Ústavy může pořádně nevyplatit. Podle politologů oslovených serverem INFO.CZ si totiž může proti sobě poštvat vlastní voliče. „Já si rozhodně nedovedu představit, že by mu současné politické extempore ve volebních preferencích pomohlo, otázkou je, zda mu to uškodí málo, nebo moc,“ míní politolog Bohumil Doležal. S tím souhlasí i jeho kolega Michal Kubát. „Obecně řečeno, pomoci mu to může u radikálnějšího křídla voličů, ale uškodí mu to u jeho umírněného křídla. A těch druhých je zatím stále více,“ říká Kubát s tím, že situace je však nepřehledná a na její vyústění si budeme muset počkat. 

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek