Volby 2018: Žádný Mynář a Nejedlý, žádné bezpečnostní rámy a první dáma Eva. Hrad podle Drahoše | info.cz

Články odjinud

Hrad podle Drahoše: Žádný Mynář a Nejedlý, žádné bezpečnostní rámy a první dáma Eva

Pokud by ve 2. kole prezidentských voleb zvítězil Jiří Drahoš, dočkal by se Pražský hrad hned několika změn. I vzhledem k jeho časté kritice současného kancléře Vratislava Mynáře a Zemanova poradce Martina Nejedlého, by se daly očekávat personální změny v kanceláři prezidenta.

„Jdeme do finále a já si kladu otázku, s kým vlastně budu soupeřit. Jestli s Milošem Zemanem, to je kandidát, nebo s jeho spolupracovníky," řekl Drahoš po sečtění výsledků 1. kola. Poznamenal, že má pocit, že soupeří s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem, jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkem a šéfem hradních poradců Martinem Nejedlým. „Asi se lze v případě postupu do druhé kola nadít lecčehos," dodal s odkazem na pohádku Šíleně smutná princezna a na královy rádce z ní, kteří neustále kují pikle. „Doufám, že ti rádcové těch piklí zas až tolik nevymyslí," řekl.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Proměnila by se i samotná podoba Pražského hradu. Drahoš už dříve prohlásil, že se mu nelíbí současná bezpečnostní opatření, jsou podle něj nadbytečná. Hrad chce podle svých slov „vrátit našim občanům.“ A to tím, že by zrušil současnou podobu kontrol u vchodů. Pro veřejnost by chtěl také využít všechny vhodné prostory, a to hlavně pro kulturní aktivity.

Volby 2018: Překvapení, porážka i objetí soupeřů autor: INFO.CZ

Změna by samozřejmě proběhla i po boku prezidenta. Ivanu Zemanovou by v roli první dámy nahradila Eva Drahošová. Ta už avizovala, že by se v případě manželova vítězství ráda zapojila do pomoci seniorům. „Seniorů, kteří dosáhli určitého věku a nemají sílu se o sebe starat, přibývá. Těch zařízení není dost, není ani dost lidí, kteří se o seniory starají. Proto bych zaměřila svou pozornost tam," řekla. I Zemanová se během posledních pěti let věnovala charitě, prostřednictvím svého fondu pomáhá například ohroženým dětem, seniorům či lidem bez domova. Své soukromí vždy střežila, o jejím skutečném životě se toho proto ví i v současnosti málo.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Novotného jsem vyprovokoval úmyslně. Stylem a sólohrou se podobá Klausovi, říká Zahradil

Europoslanec za ODS Jan Zahradil je v posledních týdnech v centru pozornosti kvůli konfliktu se stranickým kolegou Pavlem Novotným. V rozhovoru pro INFO.CZ Zahradil přiznává, že ho vyprovokoval záměrně. „Mám určitý problém s formou i obsahem jeho politické prezentace a myslím, že je dobré, když se to takhle propere na sociálních sítích,“ říká. Novotný podle něj v lecčem připomíná z ODS vyloučeného Václava Klause mladšího. Jak vidí Zahradil budoucnost ODS? Jaké konflikty prohloubila koronavirová krize? A jak se staví k evropskému Green Dealu?

Sporu Zahradil-Novotný si v posledních týdnech skoro nešlo nevšimnout. „Zcela bez vytáček přiznávám, že jsem se pana spolustraníka Novotného pokusil vyprovokovat tak trochu úmyslně. A myslím, že se mi to i podařilo,“ říká europoslanec Zahradil v rozhovoru s šéfredaktorem INFO.CZ Michalem Půrem a dodává, že jemu samotnému přestřelka na sociálních sítích pomohla ke zvýšení publicity. Zároveň odmítá, že by usiloval o vyloučení Novotného ze strany.

„Existuje heslo, že jen hlupák se spálí dvakrát o stejná kamna. My už se jednou spálili s jedním takovým sólistou, to je příklad Václava Klause mladšího, takže už bych to podruhé nezkoušel. Stylem, sólohrou, mediálním exhibicionismem, nedisciplinovaností a neřiditelností jsou si podobní,“ hodnotí Novotného Zahradil. Jeho kandidaturu ve sněmovních volbách komentovat nechce, ale ujišťuje, že proti němu nebude „kout pikle“.

Link

Pandemie koronaviru podle Zahradila v Evropě prohloubila spor o zesílení unijní integrace. „Tady myslím, že zastánci národních pravomocí hrají s trochu silnější kartou, protože mnohé národní státy se s krizí dokázaly vypořádat více než dobře,“ hodnotí situaci a dodává, že je tu taky unijní spor severního křídla, které vše platí, a jižního, které by chtělo čerpat. „A pak je tu ještě spor mezi starými a novými členskými státy, což je spíše o takových těch kulturně-sociálních odlišnostech, což se projevuje na útocích z Německa nebo Francie na Polsko nebo Maďarsko,“ doplňuje Zahradil.

Andreje Babiše na unijní úrovni Zahradil připodobňuje k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi v tom, že oba mají odlišnou rétoriku doma a v Bruselu. „Orbán je národovec, což neberu nijak pejorativně, sám bych to o sobě v trochu jiném smyslu řekl taky. Doma hraje na jednu notu, v Bruselu na jinou. A ti europoslanci evropských lidovců potřebují jeho hlasy k udržení většiny, takže mu nakonec vystaví nějaký generální pardon. Babiš své europoslance zařadil mezi třetí nejsilnější liberály, také to hraje na obě strany, ale má achillovu patu v podobě dotací. Tam se to skutečně nedá okecat,“ říká Zahradil s tím, že je podle něj dobře, že se Unie zabývá Babišovým střetem zájmů.

Link

Na domácí politické scéně Zahradil stejně jako předseda ODS Petr Fiala vylučuje koaliční spolupráci s hnutím ANO. Zároveň – opět stejně jako Fiala – věří tomu, že ODS může po sněmovních volbách sestavovat vládu. „Na Slovensku jsme byli svědky toho, že strana Vladimíra Mečiara vyhrála volby, ale vznikla proti ní široká koalice, která sestavila vládu proti Mečiarovi. Jakkoliv by to bylo obtížné, dovedu si to představit i u nás i přes názorové neshody opozičních stran,“ říká Zahradil. Babiš podle něj stylem neideologické a silně pragmatické politiky připomíná Václava Klause staršího v 90. letech. A jedním z úkolů ODS by podle Zahradila mělo být získání voličů, kteří utekli právě k ANO.