Hrad překročil plánovaný rozpočet o 84 milionů. Na provoz spotřeboval nejvíce v historii | info.cz

Články odjinud

Hrad překročil plánovaný rozpočet o 84 milionů. Na provoz spotřeboval nejvíce v historii

Kancelář prezidenta republiky utratí za letošní rok více peněz, než kolik činil její rozpočet. Zjištění na základě veřejně dostupných informací přinesl server Manipulátoři.cz. Hrad má stanovený rozpočet překročit o 84 milionů korun.

Výdaje prezidentské kanceláře tak budou největší v historii. Peníze utíkaly například na platech, kde Hrad utratil o deset milionů více, než plánoval. Správa Pražského hradu a zámku Lány stála o 34 milionů více. Zbylých 40 milionů nad plán spotřeboval Hrad na lesní hospodářství.

Manipulátoři.cz srovnali i vývoj hospodaření od roku 2003. Tehdy se rozpočet pohyboval na 308 milionech korun. Po započtení inflace by to v současnosti bylo 403 milionů korun. V letošním roce potřeboval Hrad 522,5 milionu.

Dlouho byl nejnákladnějším obdobím rok 2008, kdy rozpočet činil téměř 477 milionů. Od té doby finanční potřeby prezidentské kanceláře klesaly. Zlom nastal v roce 2015, tedy už během mandátu současné hlavy státu Miloše Zemana, kdy začal opět výdajový růst.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Bezzubá Evropa. Pokud Erdogan splní výhrůžky, EU se zhroutí, varuje generál Šedivý

Vstup tureckých vojsk na sever Sýrie podle bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého ukázal na neakceschopnost Evropské unie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan drží společenství v klinči díky dohodě o zadržování migrantů. „Pokud udělá to, čím vyhrožuje (tedy, že pustí 3,5 milionu migrantů), Evropa se téměř zhroutí,“ tvrdí generál v záloze. Ekonomické sankce prý ničemu nepomůžou, hrozba další migrační vlny je tak pro Evropu největším strašákem. A neklidná situace v regionu stabilitě nepomáhá. Šedivý v rozhovoru s Pavlem Štruncem kritizuje i kroky NATO a vyzývá, aby se aliance vrátila k plnění toho, čemu se zavázala. Právě turecká ofenziva totiž dle Šedivého porušuje hned první článek Washingtonské smlouvy a hrozí nebezpečný precedent. Kde jsou kořeny dnešního konfliktu na severu Sýrie? Podceňujeme význam teroristických útoků, při nichž umírají jednotlivci? Podívejte se na rozhovor.

Link

Link

Link