Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrozí odložení prezidentských voleb? Po stížnosti ke správnímu soudu je ve hře i Ústavní soud

Hrozí odložení prezidentských voleb? Po stížnosti ke správnímu soudu je ve hře i Ústavní soud

Spor o podpisy pro pětici prezidentských kandidátů, který aktuálně řeší Nejvyšší správní soud, se velmi pravděpodobně dostane i před soud ústavní. A v takovém případě už hrozí, že v polovině ledna, kdy lidé v Česku půjdou k volebním urnám, nebude vyřešen. Na Ústavní soud se mohou obrátit ti, kdo by byli usnesením NSS zkráceni na svých právech – tedy buď neregistrovaná kandidátka Terezie Holovská, nebo kdokoli z pětice kandidátů, které by soud na základě stížnosti Terezie Holovské vyřadil.

O co jde konkrétně? Terezie Holovská podala k Nejvyššímu správnímu soudu stížnost na registraci pěti kandidátů: Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka. Jde o kandidáty, které nominovaly skupiny poslanců a senátorů.

Holovská si v zastoupení advokátem Janem Kalvodou stěžuje na dvojí výklad pravidel, stanovených ministerstvem vnitra: zatímco před prezidentskou volbou v roce 2013 tvrdilo, že poslanci a senátoři mohou každý podepsat nominaci jen jedinému kandidátovi, letos do volby vpustilo i ty, co měli nominace od zákonodárců, kteří své podpisy využili opakovaně.

Podle Holovské je „stanovisko Ministerstva vnitra protikladné s týmž, na jehož základě ministerstvo postupovalo při předchozí prezidentské volbě“. Bylo navíc zveřejněno až po ukončení lhůty k podávání kandidátních listin.

Upozorňuje zároveň, že třeba poslankyně Kateřina Valachová a Helena Válková odmítly podat návrh v její prospěch výslovně proto, že již dříve podpořily jiného kandidáta.

14. prosince – a co dál?

Nejvyšší správní soud už rozhodl, že se stížností bude zabývat. Do 6. prosince stanovil lhůty k obeslání účastníků, finální usnesení chce vynést do 14. prosince.

Soud navíc rozhoduje jednokolově – tedy jeho usnesení bude pro tuto konkrétní stížnost konečné a termín voleb by neohrozilo.

Problém nastává v dalším postupu: Kdokoli, kdo se rozhodnutím NSS bude cítit dotčený, se může obrátit novou stížností na Ústavní soud. V našem případě je to pravděpodobné. Ve své při může pokračovat buď Holovská (její advokát Kalvoda pro server HlídacíPes.org prohlásil, že zatím nepovažuje za fér tuto variantu komentovat), nebo kdokoli z pětice nynějších kandidátů, kterým by případně soud registraci zrušil. I u nich je to pravděpodobné.

Jak dlouho může trvat, než se k věci Ústavní soud dostane? Dlouho. Aspoň optikou prvního kola prezidentské volby, která je vyhlášena na 12. a 13. ledna.

Už jen lhůta pro podání ústavní stížnosti, která začne běžet po 14. prosinci, je dvouměsíční. Je ovšem pravděpodobné, že sami kandidáti nemají důvod ji extrémně prodlužovat a byla by podána rychle – samozřejmě s ohledem na nutnost prostudovat usnesení Nejvyššího správního soudu a stížnost sepsat. Bylo by pak už na Ústavním soudu, jak rychle by o stížnosti dokázal rozhodnout, nebo zda by třeba bylo nutné volbu odložit.

Z justičních kruhů má HlídacíPes.org informace, že se na Ústavním soudu na tyto varianty intezivně připravují.

Ministerstvo je v klidu

Původce všech těchto nejasností, kterým je ministerstvo vnitra, zůstává v klidu. Volba podle mluvčí Kláry Pěknicové nemůže být ohrožena.

„Při plánování a organizaci všech druhů voleb počítáme s tím, že by mohla být využita lhůta k soudnímu přezkumu. Žaloba nemůže z hlediska organizace prezidentské volby nijak ohrozit. Jediné, na co to má vliv, je doba, kdy se budou losovat čísla pro označení hlasovacích lístků a kdy následně bude zahájen tisk hlasovacích lístků,“ uvedla Pěknicová pro deník Echo24.

To se ovšem týká pouze přezkumu u NSS, nikoli zmiňované ústavní stížnosti, která by následovala.

Text původně vyšel na serveru HlídacíPes.org

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Babišův „únos“ řeší celý policejní tým i soudní znalec. Hamáček vyvrací tyto čtyři domněnky

Na kauze údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym pracuje podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška tým, který má při vyšetřování maximální podporu. Na společné tiskové konferenci s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) se Vondrášek postavil za práci policie. Hamáček uvedl, že předpokládá, že byli na policii předvoláni všichni aktéři kauzy kolem Babiše mladšího, tedy novináři i premiér. Do vyšetřovacího týmu byl podle Hamáčka přibrán soudní znalec k získání posudku zdravotního stavu Babiše mladšího, musí ale komunikovat se Švýcarskem, kde premiérův syn pobývá.

Policie se ohradila proti informacím, že v komunikaci se Švýcarskem selhala. „My jsme začali se zahraničními kolegy spolupracovat v listopadu 2017 a netýká se to jenom Švýcarska,“ uvedl Vondrášek a dodal, že dotazů do zahraničí mířila od české policie „celá řada“. Kam konkrétně, neřekl.

Link

Vondrášek zdůraznil, že je nutné oddělovat kauzu Čapí hnízdo, kde je Babiš junior obviněný, a případ jeho možného zavlečení na Krym, kde je Babiš mladší oznamovatelem a kde se jej policie snaží zkontaktovat, ale nemůže jej k ničemu nutit.

„Byl jsme ujištěn, že je tým kriminalistů, který má maximální podporu v ofenzivním prověřování této věci, a dál jsem byl ujištěn, že byly k dnešnímu dni provedeny úkony nutné k zajištění všech důkazních prostředků včetně výpovědí všech osob, které mohou přispět k řádnému objasnění této věci,“ uvedl Vondrášek na konto údajného zavlečení Babiše na anektovaný poloostrov. Připomněl také, že fungují mechanismy, které zajišťují řádné prověřování celé věci a na práci policie dohlíží státní zástupci.

4 Hamáčkovy domněnky

Ministr vnitra Jan Hamáček na brífinku rozporoval čtyři tvrzení, která v různém znění v posledních dnech zaznívají jako kritika práce policie.

Policie nevyslechla Babiše mladšího a nekoná

Hamáček: „Není to pravda. Andrej Babiš mladší je švýcarský občan, nachází se v Ženevě a policie musí spolupracovat se švýcarskou policií. A policie může prokázat, že se švýcarskou stranou komunikovala.“

Novináři Babišovu adresu vypátrali za měsíc, policie sama to nikdy nezvládla

Hamáček: „Policie po celou dobu zná jeho adresu a komunikuje s jeho advokáty. Nicméně není možné, aby se policisté České republiky vydali sami na cestu do Švýcarska a tam prováděli nějaké úkony.“

Policie dosud neposoudila zdravotní stav Andreje Babiše mladšího

Hamáček: „Policie stanovila a do týmu přibrala soudního znalce a ten pracuje na posudku, ale opět se čeká na spolupráci se švýcarskou stranou.“

Policie ignoruje údajný únos Adnreje Babiše

Hamáček: „Policie sestavila tým a ten ta podezření usilovně prověřuje. A já jsem pochopil pana generála (Vondráška) tak, že již byli předvoláni k podání vysvětlení všichni ti, kteří mají k té věci co říct. Předpokládám, že byli předvoláni novináři, že byl předvolán pan Protopopov a že byl předvolán pan předseda vlády.“

Link

Podle Hamáčka je klíčové, aby byl posouzen zdravotní stav Babiše mladšího, ministr nevyloučil, že ho provede švýcarská strana. Hamáček o tom chce hovořit s předsedou vlády. Podle vyjádření Vondráška policie nemůže Babiše mladšího jako oznamovatele ve věci zavlečení na Krym nutit ke spolupráci.

Skrytě natočená reportáž s Babišem mladším minulý týden odstartovala vládní krizi. Premiérův syn v ní obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér prý chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. Předsedy vlády ho v sobotu navštívil v Ženevě, na sociálních sítích tak uvedl, že syn a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili.

38100