Hru o prezidenta vede Drahoš, Zeman je poslední. Válcují ho hlasy odpůrců | info.cz

Články odjinud

Hru o prezidenta vede Drahoš, Zeman je poslední. Válcují ho hlasy odpůrců

Do občanské hry Prezident 21 se na internetu zapojilo už přes 150 000 lidí z celého Česka. Z celkem 543 navržených kandidátů vede stále Jiří Drahoš, následován Michalem Horáčkem. Na posledním místě je Miloš Zeman, kterého od lepšího umístění zatím drží vysoké procento záporných hlasů. 

Ve hře, která právě běží půl roku, může kdokoliv navrhnout svého kandidáta či kandidátku na prezidenta. Hlasuje se oproti běžným volbám podle volebního systému Demokracie 21, který každému umožňuje rozdat tři kladné hlasy a jeden záporný. Skóre se sčítá a přináší vítěze, na kterém je největší shoda.

Hlavní rozdíly mezi klasickým hlasováním a hlasováním systémem Demokracie 21 lze nejlépe ukázat na Miloši Zemanovi. Pokud by se počítaly pouze hlasy pro, byl by v celkovém pořadí třetí s 33 079 hlasy. „Jeho preference navíc v poslední době rostou. Jenže Zeman má také hodně odpůrců. Jejich nesouhlas s ním se ale v běžném volebním systému nemá kde projevit a značná část z nich ho projeví tím, že nejdou k volbám a jejich hlas propadne,“ vysvětluje situaci koordinátor projektu Prezident 21 Ondřej Koutský. Ve volebním systému Demokracie 21 nesouhlas s některým z kandidátů lze ukázat tím, že mu dají hlas záporný. A Miloš Zeman těchto záporných hlasů nasbíral už 56 313. Proto je v součtu poslední.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Jiří Drahoš má pozitivních hlasů jen o 12 000 tisíc více než Zeman. Má ale pouze 779 hlasů negativních. Proto v konečném součtu nad Zemanem vede velmi výrazně. „Z nízkého počtu negativních hlasů u prvního Jiřího Drahoše lze usuzovat, že je kandidátem, který by většině lidí jako prezident nevadil. V systému hlasování Demokracie 21 je v konečném součtu kladných a záporných hlasů s výsledkem spokojeno více lidí, než u běžné volby. Tento způsob hlasování také vtáhne lidi více do hlasovacího procesu, protože jejich hlas se skutečně projeví a může výsledek skutečně změnit,“ komentoval způsob hlasování Koutský.

Profil Jiřího Drahoše najdete zde.

Hlasovat pro jednotlivé kandidáty je možné do podzimu, kdy budou oznámeny oficiální kandidáti pro prezidentskou volbu v roce 2018. Od té chvíle ze stránky Prezident 21 zmizí všichni, kteří nekandidují. Hra se přemění v předvolební průzkum, který oproti těm klasickým trvá déle, probíhá v reálném čase a občané v něm sdělují své preference pomocí jiného mechanismu hlasování.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Polští konzervativci vyhráli volby s rekordním ziskem hlasů, budou mít většinu v Sejmu

Autoritářský vůdce polské strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński se často ocitá ve sporech s Bruselem, doma se ale těší vysoké podpoře. Nedělní volby ukázaly, že jeho partaj bude ve vládě pokračovat, aniž by potřebovala koaličního partnera.

Národně konzervativní polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) jednoznačně ovládla nedělní parlamentní volby. Podle prvních volebních odhadů zvítězila se ziskem rekordních 43,6 procent, což by ji podle projekce agentury IPSOS mělo stačit na 239 křesel v Sejmu, tedy absolutní většinu.

Druhá skončila opoziční Občanská koalice (KO), která získala 27,4%. Třetí místo obsadila Levice se ziskem 11,9%. 

Link

„Máme důvod k tomu, být šťastní, i přes silnou frontu proti nám se nám podařilo zvítězit,“ prohlásil šéf strany Jaroslaw Kaczyński. Zdůraznil, že oněch 7,5 až 8 milionů Poláků, kteří dali jeho straně hlas, pro něj představuje závazek. Premiér Mateusz Morawiecki pak zdůraznil, že žádná strana ještě v parlamentních volbách nedosáhla tak vysokého vítězství jako PiS.

HTML box

„Nebyl to rovný boj, pravidla neexistovala,“ postěžoval si Grzegorz Schetyna, šéf Občanské platformy, která tvořila hlavní stranu Občanské koalice. Z některých volebních okrsků přicházely zprávy o kupování si hlasů vládnoucí stranou.

Do Sejmu se zřejmě dostane i krajně pravicová Konfederace, která se podle průzkumů pohybovala těsně okolo pětiprocentní klauzule. Podle prvních odhadů jí ale podpořilo více než šest procent Poláků. Do Sejmu by tam mělo vstoupit hned pět uskupení. K volbám přišlo přes 61 procent voličů, více než v roce 2015.