Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

I v Praze jsou místa, kde vítězí Zeman. Reportáž z tajemného „sídliště estébáků“

1080p720p360p

V Praze není mnoho míst, na kterých by vítězil Miloš Zeman. Jedno takové se paradoxně nachází v jinak silně pravicové Praze 6. Sídliště uprostřed Břevnova ale tradičně volí jinak než okolí. Místní mu říkají Obušek a jeho obyvatelé vzešli především z řad komunistické Státní bezpečnosti.

Na pražský Břevnov dopadají sluneční paprsky skrz zlehka zataženou oblohu. Studenti míří ze škol. Spěchají na tramvaj, část z nich navštíví park u nejstaršího českého mužského kláštera. Je na leden až nezvykle teplo a majestátní budova s rozlehlou zahradou láká k odpočinku.

Na dohled od kláštera je však zcela jiný svět. Panelové sídliště, kterému místní přezdívají Obušek. Ačkoli jako mnohá jiná vznikalo od 70. let, s Jižním Městem nebo Stodůlkami se nedá srovnávat. Jen několik zastávek tramvají od Pražského hradu stojí nízké budovy plné prostorných bytů s velkými terasami.

A jinak než jinde v Praze se tu také volí. Kdyby se počítaly hlasy jen z Obušku, nebylo by hlavní město jediným krajem, v němž Miloš Zeman v prvním kole nezvítězil. Na Obušku vhodilo do urny lístek s jeho jménem více než 41 procent voličů. Sněmovní volby tu zase dlouho vyhrávali komunisté. Až loni je předstihlo hnutí ANO. KSČM skončila druhá s téměř dvacetiprocentním ziskem.

„Když jsem na Praze 6 kandidoval v roce 2016 do Senátu, získal jsem tu 14 hlasů, což mě překvapilo. Věděl jsem o dvou, mé bývalé ženě a dceři, a s dalšími nepočítal. Očividně i tady mám své příznivce,“ podivuje se někdejší disident František Stárek zvaný Čuňas, který se navíc ještě podceňuje. V okrsku 6049, pod nějž Obušek spadá, ho tehdy volilo dokonce 25 lidí. První kolo tu vyhrál, jak jinak, komunista Pavel Franěk.

Když vězni staví pro StB

Stárkův údiv i volební odlišnost vysvětluje historie břevnovského sídliště. V 70. letech ho nechalo vystavět komunistické ministerstvo vnitra. Do luxusních bytů nastěhovalo prověřené soudruhy, převážně příslušníky Státní bezpečnosti.

Sídlišti musela ustoupit původní zástavba. Ze staré břevnovské návsi se do dnešních dob dochovala jen kaplička. Ta působí v kontrastu s nepříliš estetickými bloky panelových domů poněkud nepatřičně.

Na stavbu Obušku nahnal tehdejší režim vězně. „Traduje se historka, že když se muklové doslechli, pro koho domy staví, začali pracovat ještě laxněji než normálně. Takže když následně byty přebírali jejich uživatelé, divili se, jak je možné, že například z kohoutku v koupelně neteče voda. Ukázalo se, že kohoutek byl pouze zaražený ve zdi a nevedl do něj žádný přívod, žádná trubka,“ vypráví Stárek.

On sám je s místem spojený po desetiletí. Jako obyvatel Břevnova a režimu nepohodlná osoba právě sem docházel na ochranný dohled. Když po revoluci začal pracovat pro Bezpečnostní informační službu, dostal tady služební byt.

Můj soused major Zeman

Stárek se tak rázem ocitl mezi těmi, kteří ho léta pronásledovali. „Estébáci“ totiž na Obušku zůstali i po roce 1989. Byty si zprivatizovali a ještě chvíli chtěli alespoň na sídlišti udržet staré pořádky. Problematické bylo i vyjednávání o přejmenování ulic pojmenovaných po sovětských hrdinech.

„Ulice, ve které jsem bydlel, se jmenovala Gromovové. Zajímalo mě, kdo to je. Známý z Ústavu pro jazyk český mi řekl, že je to literární postava. Je to, jako bych bydlel v ulici Ferdy Mravence. Zašel jsem za předsedou uličního výboru, který stále fungoval, a žádal ho o přejmenování. Prohlásil, že o to občané nemají zájem. Poté ale vyšly Cibulkovy seznamy, kde bylo vedle jmen uvedeno i bydliště. A najednou si místní přejmenování začali přát,“ vzpomíná na příběh dnešní Sartoriovy ulice Stárek.

Když se na sídliště nastěhoval, bydlel na něm jeho jmenovec Vladimír Stárek, jenž působil jako náčelník 10. správy StB boje proti vnitřnímu nepříteli, nebo druhý muž kontrarozvědky Vojtěch Zamykal. Za ztvárnění hlavní role v seriálu Třicet případů majora Zemana zde dostal byt i herec Vladimír Brabec.

Symbolický Patočka

Vzhledem k sestavě obyvatel se Obušku takřka vyhnula běžná kriminalita 90. let. Vykrádat auta si tu jednoduše nikdo nedovolil, jelikož věděl, že by si na něj mohli došlápnout ozbrojení bývalí policisté.

Jednou se ale přeci jen loupež stala. Místní nespoléhali na policii, ale ustanovili jakousi domobranu. Pachatele dopadli do dvou dnů. „Ukázalo se, že byl z Kladna, takže Obušek neznal,“ usmívá se nad svéráznou historií sídliště Stárek.

Značná část někdejších příslušníků tajné policie a dalších kovaných komunistů na Obušku bydlí dodnes. To vysvětluje i volební výsledky. Nostalgie po starých dobách tu přetrvává daleko silněji než v jiných částech Prahy.

Tím však paradoxy jinak malebného Břevnova uprostřed tradičně pravicové Prahy 6 nekončí. Kousek za klášterem asi deset minut od „estébáckého“ sídliště leží hřbitov s hrobem filosofa Jana Patočky. Jakýsi symbol střetu dvou vesmírů. Jeden z prvních mluvčích Charty 77 přitom v roce 1977 zemřel právě po drastickém výslechu na Státní bezpečnosti.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek