Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaké jsou šance Zemana a Drahoše? Prezident může překvapit čistkou ve svém okolí, říká expert

Jaké jsou šance Zemana a Drahoše? Prezident může překvapit čistkou ve svém okolí, říká expert

Největší Zemanovou slabinou je jeho zdraví a image politického alfasamce. Drahošovou slabinou je politické nováčkovství a že se názorově neprofiluje, proto není pro mnoho voličů srdeční volbou. A jak se stávající prezident postaví k doporučení Andreje Babiše, aby se zbavil spolupracovníků Mynáře a Nejedlého? Na to v rozhovoru pro Reflex odpovídá politolog Stanislav Balík.

Kdo má podle vašeho odhadu větší šanci vyhrát?

Byť to může vyznít alibisticky, přesto je to otevřené. Miloši Zemanovi stačí získat při obdobné voličské účasti další asi půl milionu hlasů, Jiří Drahoš potřebuje o šest set tisíc víc. Přestože někteří tvrdí, že je stávající prezident na stropě svých možností, vzpomeňme si na minulé volby, v nichž dokázal Miloš Zeman mezi prvním a druhým kolem posbírat nový půldruhý milion hlasů. Teď mu stačí třetina takového výkonu.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Přesto je situace jiná, kdy Jiří Drahoš, jakkoli není srdeční volbou mnoha voličů, nebudí takové kontroverze, jako před pěti lety Karel Schwarzenberg. Rovněž všichni důležití soupeři z prvního kola buď hned, nebo v řádu několika hodin vyjádřili Drahošovi svoji podporu, což se minule Schwarzenbergovi nepodařilo.

Miloš Zeman se uvolil jít s Jiřím Drahošem do debat, ale připustil jen dvě. Věří si, že v nich bude přesvědčivější?

Situace je jiná než před prvním kolem. Tam nechtěl přijít o prezidentský bonus a stát se jedním z devíti. Cíleně, možná ani ne nutně zbaběle, nechtěl dát signál, že se soutěží o dvě místa do druhého kola, ale pouze o jedno, to druhé. Nyní tuší, jak by vypadaly diskusní pořady bez jeho účasti – one man show Jiřího Drahoše.

Tím, že připustil jenom dvě, nově vytvořil podmínky pro to, aby mohly něco rozhodnout. Zjevně se cítí pevný v „kramflecích“, možná věří v déjà vu roku 2013, kdy se mu podařilo vyprovokovat Karla Schwarzenberga k velké chybě ohledně Benešových dekretů. Jiří Drahoš teprve nyní projde křtem ohněm, kdy se ukáže, čeho je a není schopen. Jestli bude schopen alespoň trochu potlačit svou distinguovanost a jít naproti konzervativním voličským skupinám, nebo jestli si bude chtít udržet zcela čistý štít a vsadit na to, že mu voliči v zájmu společného cíle odstranění stávajícího prezidenta leccos odpustí.

Celý článek najdete na webu Reflex.cz.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek