Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je po volbách, blíží se další. Znáte všechny kandidáty, kteří chtějí bojovat o Hrad?

Už jen do úterý se mohou zájemci o prezidentské křeslo hlásit na Ministerstvu vnitra. Doložit musí buď 50 tisíc podpisů od občanů, nebo podporu minimálně 20 poslanců, nebo 10 senátorů. Kdo zatím oficiálně vstoupil do klání o post prezidenta a kdo ještě na poslední chvíli shání podpisy?

Jasno je zatím o osmi Češích, kteří chtějí být příští hlavou státu. Tři z nich, které nejvíce favorizují i bookmakeři, spoléhají na podpisy občanů, kterých už mají dostatek. Čtyři kandidáti mají podporu politiků. A devátý kandidát má údajně podpisy poslanců, o koho jde, ale zatím není jasné.

Horáček, Drahoš a Zeman získali dostatek podpisů občanů

Hudebník a podnikatel Michal Horáček se zaregistroval do boje o Hrad 1. listopadu. Na vnitro odevzdal petici s 86 tisíci podpisy. Původně prý Horáček získal podporu od 115 tisíc Čechů, 30 tisíc podpisů ale jeho tým musel vyřadit, protože nesplňovaly zákonné předpisy čitelnosti a dohledatelnosti.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše najdete zde>>>

Dva dny po Horáčkovi kandidaturu oficiálně podal i bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Na ministerstvo přinesl celkem 142 tisíc podpisů. Jeho tým při kontrole petičních archů také vyřazoval, celkem 15 tisíc autogramů.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Dostatečnou podporu obyvatel má i současný prezident Miloš Zeman. Jeho manželka Ivana, která je šéfkou petičního týmu, v polovině srpna oznámila, že Zeman už získal přes 59 tisíc podpisů. Tehdy také potvrdila, že sběr podpisů bude pokračovat. Na rozdíl od Horáčka a Drahoše současný prezident zřejmě zatím petiční archy na vnitru neodevzdal.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Pavla Fischera najdete zde>>>

Fischera a Hilšera podpořili senátoři, Hanniga, Hynka, Kulhánka a tajemného kandidáta zase poslanci

Do voleb se zapojí také bývalý velvyslanec ve Francii a Havlův poradce Pavel Fischer. Ten kandidaturu oznámil počátkem října. Podporu získal od 17 senátorů.

Úmysl kandidovat potvrdil také hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig. Spoléhat může na podpisy 20 poslanců.

Politici poslali také do boje lékaře a aktivistu Marka Hilšera. Ten chtěl původně nasbírat podpisy občanů, získal ale podporu od 44 tisíc Čechů, což nestačilo. Oslovil proto senátory a 11 z nich mu umožnilo, aby se do boje také zapojil.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Marka Hilšera najdete zde>>>

Vlastního kandidáta mají také Realisté. Ačkoli do Sněmovny se jim dostat nepodařilo, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek získal podpisy 22 poslanců. Sháněl prý podporu i mezi lidmi a v půlce října měl přibližně 15 tisíc podporovatelů.

Poslanci podpořili také bývalého šéfa mladoboleslavské automobilky Vratislava Kulhánka. Získal 23 podpisů ze Sněmovny a 35 tisíc podpisů občanů. Ty lákal mimo jiné i na soutěž o nový automobil. V případě, že by získal potřebných 50 tisíc podpisů, sliboval, vylosuje jednoho výherce nové Škody Octavia.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Petra Hanniga najdete zde>>>

Do voleb by mohl promluvit ještě devátý kandidát. Zatím není jasné, o koho jde. Vnitro už ale přijalo jeho registraci, kterou doložil podpisy poslanců.

Z boje o Hrad se naopak stáhnul senátor Jaroslav Kubera, který by měl v případě zájmu jistou podporu kolegů z horní komory Parlamentu. Vlastního kandidáta nepostaví ani hnutí ANO. Stále ještě není jisté, zda nebude kandidovat také předseda SPD Tomio Okamura. Ten se ke spekulacím chce vyjádřit příští týden.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Michala Horáčka najdete zde>>>

Zájemci, kteří se chtějí ucházet o přízeň voličů, se musí na Ministerstvu vnitra k volbám zaregistrovat do 7. listopadu. Poslanci a senátoři mohou podpisem podpořit i více kandidátů zároveň.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Petra Hanniga najdete zde>>>

Volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. V případě, že ani jeden z účastníků nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude za dva týdny následovat druhé kolo, ve kterém se utkají dva nejúspěšnější kandidáti.

Vše o prezidentských volbách najdete zde

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Telička zvažuje kandidaturu do Evropského parlamentu. Připojí se k Macronovi?

Europoslanec Pavel Telička, který se před časem rozešel s hnutím ANO, zvažuje, že by znovu kandidoval do Evropského parlamentu. Řekl to dnes vybraným médiím v Praze a potvrdil, že uvažuje o připojení k subjektu, který chce do voleb do Evropského parlamentu nasadit francouzský prezident Emmanuel Macron. 

Telička vyloučil, že by v nadcházejících volbách, které se uskuteční příští rok na jaře, kandidoval za nějaký existující subjekt v Česku. Naposledy by přitom zvolen jako lídr kandidátky hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Nevyloučil nicméně, že pokud by vznikl, tak by se k němu připojil.

Link

Pokud by se přeci jenom připojil k Macronovu celoevropského hnutí, které v současnosti vzniká, se Telička rozhodne až po kongresu Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), která má v Evropském parlamentu stejnojmenou frakci. Diplomaté spekulují, že právě Macronovo hnutí by se mělo součástí ALDE stát. V Česku je jeho součástí Babišovo ANO. 

Telička se prý rozhodne na základě programu a vizí nového hnutí. Problémem by podle něj bylo, kdyby se k Macronovi připojili třeba francouzští socialisté. "Nezáleží to jenom na mně, nemůžu říct přesný termín," uvedl. Podle něj to bude spíš v horizontu několika týdnů. 

37114