Potvrzení kandidáti prezidentských voleb 2018 | info.cz

Články odjinud

Je po volbách, blíží se další. Znáte všechny kandidáty, kteří chtějí bojovat o Hrad?

Už jen do úterý se mohou zájemci o prezidentské křeslo hlásit na Ministerstvu vnitra. Doložit musí buď 50 tisíc podpisů od občanů, nebo podporu minimálně 20 poslanců, nebo 10 senátorů. Kdo zatím oficiálně vstoupil do klání o post prezidenta a kdo ještě na poslední chvíli shání podpisy?

Jasno je zatím o osmi Češích, kteří chtějí být příští hlavou státu. Tři z nich, které nejvíce favorizují i bookmakeři, spoléhají na podpisy občanů, kterých už mají dostatek. Čtyři kandidáti mají podporu politiků. A devátý kandidát má údajně podpisy poslanců, o koho jde, ale zatím není jasné.

Horáček, Drahoš a Zeman získali dostatek podpisů občanů

Hudebník a podnikatel Michal Horáček se zaregistroval do boje o Hrad 1. listopadu. Na vnitro odevzdal petici s 86 tisíci podpisy. Původně prý Horáček získal podporu od 115 tisíc Čechů, 30 tisíc podpisů ale jeho tým musel vyřadit, protože nesplňovaly zákonné předpisy čitelnosti a dohledatelnosti.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše najdete zde>>>

Dva dny po Horáčkovi kandidaturu oficiálně podal i bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Na ministerstvo přinesl celkem 142 tisíc podpisů. Jeho tým při kontrole petičních archů také vyřazoval, celkem 15 tisíc autogramů.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Dostatečnou podporu obyvatel má i současný prezident Miloš Zeman. Jeho manželka Ivana, která je šéfkou petičního týmu, v polovině srpna oznámila, že Zeman už získal přes 59 tisíc podpisů. Tehdy také potvrdila, že sběr podpisů bude pokračovat. Na rozdíl od Horáčka a Drahoše současný prezident zřejmě zatím petiční archy na vnitru neodevzdal.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Pavla Fischera najdete zde>>>

Fischera a Hilšera podpořili senátoři, Hanniga, Hynka, Kulhánka a tajemného kandidáta zase poslanci

Do voleb se zapojí také bývalý velvyslanec ve Francii a Havlův poradce Pavel Fischer. Ten kandidaturu oznámil počátkem října. Podporu získal od 17 senátorů.

Úmysl kandidovat potvrdil také hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig. Spoléhat může na podpisy 20 poslanců.

Politici poslali také do boje lékaře a aktivistu Marka Hilšera. Ten chtěl původně nasbírat podpisy občanů, získal ale podporu od 44 tisíc Čechů, což nestačilo. Oslovil proto senátory a 11 z nich mu umožnilo, aby se do boje také zapojil.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Marka Hilšera najdete zde>>>

Vlastního kandidáta mají také Realisté. Ačkoli do Sněmovny se jim dostat nepodařilo, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek získal podpisy 22 poslanců. Sháněl prý podporu i mezi lidmi a v půlce října měl přibližně 15 tisíc podporovatelů.

Poslanci podpořili také bývalého šéfa mladoboleslavské automobilky Vratislava Kulhánka. Získal 23 podpisů ze Sněmovny a 35 tisíc podpisů občanů. Ty lákal mimo jiné i na soutěž o nový automobil. V případě, že by získal potřebných 50 tisíc podpisů, sliboval, vylosuje jednoho výherce nové Škody Octavia.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Petra Hanniga najdete zde>>>

Do voleb by mohl promluvit ještě devátý kandidát. Zatím není jasné, o koho jde. Vnitro už ale přijalo jeho registraci, kterou doložil podpisy poslanců.

Z boje o Hrad se naopak stáhnul senátor Jaroslav Kubera, který by měl v případě zájmu jistou podporu kolegů z horní komory Parlamentu. Vlastního kandidáta nepostaví ani hnutí ANO. Stále ještě není jisté, zda nebude kandidovat také předseda SPD Tomio Okamura. Ten se ke spekulacím chce vyjádřit příští týden.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Michala Horáčka najdete zde>>>

Zájemci, kteří se chtějí ucházet o přízeň voličů, se musí na Ministerstvu vnitra k volbám zaregistrovat do 7. listopadu. Poslanci a senátoři mohou podpisem podpořit i více kandidátů zároveň.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Petra Hanniga najdete zde>>>

Volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. V případě, že ani jeden z účastníků nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude za dva týdny následovat druhé kolo, ve kterém se utkají dva nejúspěšnější kandidáti.

Vše o prezidentských volbách najdete zde

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Holec: Pražské Holešovice jsou tak cool, že si v nich skoro nikdo nemůže dovolit bydlet

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Novináři z britského deníku The Guardian předvedli klasické levičácké pokrytectví. A taky to, proč dnes lidé víc než tradičním médiím důvěřují i vlastnímu „Fakebooku“, protože i v něm někdy najdete víc reality. Novináři se prošli pražskými Holešovicemi, ocenili zdejší kavárny, bistra, galerii DOX a Vnitroblock a celé je hned nadšeně zařadili mezi nejvíc cool městské čtvrtě v Evropě.  

Bohužel při tom nějak zapomněli, že právě proto, že jsou Holešovice dnes tak cool, si tady skoro nikdo nemůže dovolit bydlet. Ano, někdy potřebujeme pohled zvenčí, abychom si všimli, co máme „doma“. V případě Holešovic ale uspěl jiný britský deník a sice Financial Times. I ten měl ve své poslední rubrice „European Property“ jako téma Prahu včetně Holešovic a i on odhalil jistá zdejší kouzla. Jen přitom na rozdíl od Guardianu nezapomněl, že u nás pořád nemáme londýnské platy.

Podle Financial Times jsou dnes právě Holešovice jen krok za überhipsterským Karlínem, kde se metr čtvereční bytu běžně prodává za 125 000 korun, což je trochu míň cool. Deníku taky neuniklo, že zatímco v Londýně, který je globálním symbolem nedostupnosti bydlení, zaplatíte za byt 8,8 násobku svého průměrného ročního platu, v Praze odložíte téměř 15násobek! Normálně netrpím levičáckými sklony a radši „squatuju“ výhradně u sebe doma, celkem ale rozumím aktivistům, kteří v Praze o víkendu pořádali protestní akci Stop Airbnb. Zvlášť mladé totiž ve stále dražší Praze nejspíš čeká squatting – jen ne u sebe doma.

Link

Je určitě pravda, že ještě před osmi roky byly Holešovice zašlou čtvrtí plnou heren a lidského neštěstí. Ostatně vím o tom své, protože jsem se sem koncem roku 2011 přestěhoval z Karlína, který zhruba tou dobou začali kolonizovat hipsteři. Přímo pod okny perfektního holešovického bytu jsme proto tehdy měli něco mezi barem a hernou a kousek dál v ulici sídlil „hotel“ pro všechny ztroskotance světa. Policie tady v podstatě měla svou druhou stanici, nebylo to úplně lyrické místo.  

„Hotel“ dnes dávno neexistuje a ze zmíněné herny je hipsterské bistro Phill's Twenty7, kde lidé místo u samohonky sedí u Flat White a před sebou mají celou produktovou řadu od Applu. Nic ale není zadarmo: když jsme se do Holešovic přestěhovali, platili jsme měsíčně (bez energií) necelých 13 tisíc korun; když jsme se loni odstěhovali, začínal tady náš nástupce za 22 tisíc korun měsíčně. A mimochodem: dlouho jsem nezažil takový cenový šok, jako když jsem ve Vnitroblocku nedávno za jeden „fresh“ a espreso platil stejnou sumu, jakou v restauraci v Itálii zaplatíte za důstojnou lahev vína.

Link

Škoda, že jsem tehdy ještě nevěděl, jak je to cool. Holešovice jsou dnes samozřejmě mnohem lepší čtvrtí než před lety. Právě tady se ukázalo, jak politici jako obvykle lhali, když pořád tvrdili, že komerční prostory musí pronajímat jen hernám, protože si je nikdo jiný nepronajme. Pronajal a právě všechny nové kavárny, bary a bistra udělaly tuhle čtvrť lepší. Současně s tím sem ale přišli všichni „yuppies“, kteří vždy zdražují vše, kolem čeho jen projdou. Příznačná ironie je, že právě mnozí z nich dnes nejvíc volají po dostupném bydlení.

Ještě větší ironie ale je, že mnozí z těchto „yuppies“ v Holešovicích ani nebydlí. Ano, letenská Cobra, kde bývala strašidelná stejnojmenná herna, je plná cool lidí už od rána, jenže Letná je „überčtvrť“ historicky. Dolními Holešovicemi ale mnozí hipsteři jen „procházejí“ kvůli práci a večer zase odjedou domů do luxusnějších míst. Celou čtvrť přesto dramaticky zdražují a mění hlavně pro ty, kteří tu bydlí. A pro ty jsou „nové“ Holešovice míň cool než pro partu londýnských novinářů.   

-1