Je po volbách, zklidněte hormon. 5 volebních nesmyslů a 5 důvodů k optimismu podle M. Cvrčka | info.cz

Články odjinud

Je po volbách, zklidněte hormon. 5 volebních nesmyslů a 5 důvodů k optimismu podle M. Cvrčka

Prezidentské volby skončily. Na několika frontách, které vedou zvlášť zapálení příznivci obou táborů, sice bude kampaň pokračovat dál, ale jako obvykle nás výsledky voleb prezidenta ovlivní naprosto minimálně. A to je dobře.

 
 
 
 

5 nesmyslů

Volby rozhodly o tom, jaký jsme národ

Houby rozhodly. Výsledek 51 ku 49 pro Drahoše by vůbec neznamenal, že jsme jiný národ než ten, který hlasoval 51 ku 49 pro Zemana. Vlastně stačilo, aby 160 tisíc Zemanových voličů zůstalo doma, a vyhrál by Drahoš. Byli bychom díky tomu lepší národ? To je přeci nesmysl.

Inteligenti a idioti aneb Praha versus vesnice

Rozdělování republiky a národa podle politických preferencí na neslučitelné skupiny už nějakou dobu trvá, během prezidentských voleb dosáhlo rekordů. Z jedné strany jsou to namyšlení zbohatlíci v Praze, co by Česko nejradši nechali kolonizovat černochy, z druhé strany zase primitivní vesničani, kterým nic nevadí, ani to, že Zeman je takový a makový, že mluví sprostě a chlastá. Takhle ostrá hranice tady určitě není. Například v mé rodné východočeské vesnici, která má 800 obyvatel, vyhrál Drahoš. Před pěti lety tam byl v prvním kole Zeman dokonce až čtvrtý. Znám spoustu agresivních voličů Drahoše vulgárně nadávajících ostatním a znám spoustu inteligentních voličů Zemana. Rozhodování ve volbách je mnohem složitější, než jak se to extremisté na obou stranách snaží prezentovat.

Snadno manipulovatelní voliči Zemana

Věří tomu, že na českých hranicích už na Drahošovo zvolení čekaly fronty islamistů, nebo tomu, že v Praze už je to samá burka. Jasně, někteří ano. Jenže spousta voličů Jiřího Drahoše taky věří řadě nesmyslů. A že jsou voliči Zemana snadno zmanipulovatelní? No tak je zmanipulujte proti němu, ne?

Zeman je ďábel a může za to, jak se k sobě lidi chovají

Od novináře to zní asi divně, protože my, mediální m**ky přece hledáme na všem a na všech to nejhorší. Ale ani život a výkon funkce Miloše Zemana není jen nepřetržitá ostuda, vulgarismy a rusofilie. A kdyby záleželo na osobě prezidenta, jak se k sobě budeme chovat, můžeme to rovnou zabalit.

Odtrhnout Prahu!

Praze to prý kazí venkov. Bráno po krajích, Jiří Drahoš vyhrál v Praze, ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Zatracená Zemanova Vysočina, řeknete si třeba. Jenže pro Drahoše tam volilo 44 procent lidí. To zas není tak málo. Tohle přeci nemůže znamenat, že je to automaticky horší kraj než například Královéhradecký, kde Drahoš vyhrál s necelými 51 procenty. Pro Zemana na Vysočině hlasovalo 163 tisíc lidí, v Praze 203 tisíc. Já vím, že je Praha mnohem větší, ale stejně. Armáda Zemanových voličů je i tam.

5 optimismů

Osobní styk

Z televize, novin i sociálních sítí to vypadá málem na občanskou válku a obecné zhoršování vztahů mezi lidmi. Já mám ale z osobních setkání úplně opačnou zkušenost. Jasně, exoti jsou, ale to jsou spíš výjimky. Lidé jsou na sebe při osobních setkáních milejší. Ve svém okolí víc pomáhají i nezištně a kolik toho vyberou na charitu.

Společně

Obnovují se různé společenské tradice, hlavně na tom „prokletém“ venkově je to vidět. Masopusty, zabijačky, karnevaly a tak dále. A rozhodně se nepořádají zvlášť akce pro zemanovce a zvlášť pro antizemanovce. Všichni jsou tam pospolu a málokdy je od sebe rozeznáte na první pohled.

Zeman naposled

Miloš Zeman byl zvolen prezidentem naposledy. Příště to bude už určitě někdo jiný. A pokud se česká společnost zase takhle štípne, tak to její rozdělení opravdu nebylo Zemanem.

Volby nejsou zas tak důležité

Žijeme v zemi, kde hlava státu nerozhoduje o našich životech. To je přece super, ne? Vlastně hlava státu má na naše životy vliv docela malý. Možná někdo čeká, že prezident bude příkladem pro všechny, ale ruku na srdce, vaše chování v každodenním provozu osoba prezidenta nějak mění? Nezapomeňte, že když odevzdáváte svůj hlas do urny, neodevzdáváte s ním svůj život ani svoji vůli.

Drahoš: Zeman je mým prezidentem

Jiří Drahoš po volbách v Českém rozhlasu řekl, že Miloš Zeman je samozřejmě i jeho prezidentem. A dále řekl: „Chtěl bych především zasypávat příkop mezi voliči Miloše Zemana a ostatními. Považuji to za špatnou věc a uměle vytvořenou. Lidé mají tendenci tomu věřit. Z toho, co vím, a z ohlasů jsem přesvědčen o tom, že ten příkop lze zasypávat. Je třeba na tom pracovat a proti tomu rozdělení něco dělat. Dá se třeba mluvit.“ To je skvělé, nic lepšího nemohl říct. Volby skončily, zklidněte hormon a dělejte něco užitečného. Určitě to zemi prospěje víc než jakýkoliv výsledek voleb.

Další komentáře k prezidentským volbám na webu Reflex.cz ZDE >>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Generační džihád v Praze. Ideologií je urputnost v prosazování nesmyslů

Holec: Generační džihád v Praze. Ideologií je urputnost v prosazování nesmyslů

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Hlavní město v těchto dnech „slaví“ rok vlády koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil, které sdružují TOP 09, STAN a lidovce. Není ale moc co slavit. I mnozí Piráti by se nejradši zbavili svého primátora Zdeňka Hřiba, zatímco Spojené síly by z nefunkční koalice „PR gest“ nejradši prchly úplně, protože nefunguje lidsky ani politicky. Problém je, že Pražany nakonec možná potká to nejhorší: kvůli politické roztříštěnosti magistrátu koalice dovládne až do konce.

Aktuálním symbolem vlády Pirátů a Prahy Sobě – dvou „nepolitických“ hnutí – je zoufalá dopravní zácpa v centru, která se přelévá i do zbytku města. „Praha sama ucpává Prahu“, popsal mi situaci člen Spojených sil, které v koalici představují svět tradičních politických stran. Už tak prakticky permanentní zácpu ještě zhoršili sami nezkušení politici z magistrátu, když auta kvůli omezením či nesmyslným změnám jednosměrek prostě nahnali do úzkých uliček.

A to včetně těch svých, kterými se vozí vedení města. Teď kvůli pirátskému boji s „papalášstvím“ parkují až u Karlova náměstí, protože na bývalém parkovišti před magistrátem nyní stojí primátorův stolek pro veřejnost. Auto je zkrátka na magistrátu sprosté slovo a právě „Hřibův stolek“ je jedním z PR gest pirátské koalice. Ani tisíc koloběžek ale vzduch v Praze nevyčistí.

Link

Takový amatérismus na magistrátu dosud nezažili ani šéfové jeho odborů, kteří musí chod města v praxi řešit za mediálně viditelné politiky. I podle nich se novou politickou doktrínou v Praze stala urputnost, s níž mladé tváře Pirátů a Prahy Sobě prosazují věci, které situaci ve městě často spíš zhoršují. Piráti a Praha Sobě chtějí řidiče vyhnat z města, a proto ve spolupráci s Prahou 1, kde taky vládne Praha Sobě a bratr jedné z koaličních postav Pavel Čižinský, zařídili totální zákaz parkování i na „vlastním“ Mariánském náměstí.

Jen přitom zapomněli, že na magistrát stále denně vozí nejen poštu, takže se sami začali dožadovat výjimky ze zákazu, čemuž se jinak taky říká papalášství. Společné koaliční dílo požírá i samotné hlavouny. Radní pro veřejnou správu za STAN Hana Marvanová se nedávno pohádala s náměstkem pro dopravu za Prahu Sobě Adamem Scheinherrem, když kvůli dopravní zácpě nemohla autem dojet ani do práce. Dvaatřicetiletý „politický panic“ jí poradil, ať jezdí tramvají.

Nejen Marvanová proto nyní sbírá „kompro“ proti vlastním koaličním partnerům. V případě Scheinherra jí s tím nečekaně „pomáhá“ i policie, která u něj nedávno zasahovala kvůli vzniku společného podniku mezi DPP a Nové Holešovice Development a.s., jenž se má podílet na rozvoji stanice Nádraží Holešovice. Náměstek si ale tuhle návštěvu (tedy konzultaci, jak tvrdí) nechal v rámci nové transparentnosti jen pro sebe a šéf Spojených sil a nově i pražské TOP 09 Jiří Pospíšil proto mluví o dalším „zásadním porušením důvěry mezi koaličními partnery“.

Link

Těch už bylo tolik, že se v Praze přinejmenším od jara mluví o možném vzniku nové koalice, která by netrávila čas hádkami a nedělala jen líbivá PR gesta. Jenže tomu stojí v cestě několik věcí. Zaprvé nenávist mezi ODS a ANO, bez nichž se žádná nová koalice neobejde. Obě strany spolu sice vládnou v některých městech, Praha je ale symbolická politická trofej, a navíc se těší i štědrému mediálnímu zájmu. Ani jedna ze stran se proto do společné koalice nehrne a obě si zatím „sadisticky“ užívají, jak se současná koalice politicky ničí. Praha už zažila spoustu věcí, tohle je ale premiéra.

Spojené síly se proto snaží znepřátelit Piráty a Prahu Sobě, které si mají politicky i lidsky blízko. Spojené síly by pak možná zůstaly v koalici s Piráty, k nimž by přibraly ODS nebo ANO a Prahu Sobě poslaly do opozice. Jejich politici zaprvé věří, že pouze jednu z těchhle dvou part v koalici zvládnou, a zadruhé se bojí Pirátů v opozici. Nikdo neumí „kompro“ jako oni.

Současná pražská koalice měla padnout už několikrát, zatím ale drží dál. V kómatu ji udržují i Piráti, kteří za žádnou cenu nechtějí pustit svůj zatím největší politický „lup“. Spojené síly sice dělají vše pro konec tohoto svazku, i jejich politici ale rezignovaně připouštějí, že možná nastane to nejhorší: koalice dovládne ve stejném duchu, jako vládla doteď. Pro celou Prahu to může znamenat, že bude fungovat podobně jako magistrát: tady sice perfektně jedou sociální sítě, kde Piráti a Praha Sobě nejvíc žijí, zdejší interní komunikační systém ale připomíná potrubní poštu.