Je po volbách, zklidněte hormon. 5 volebních nesmyslů a 5 důvodů k optimismu podle M. Cvrčka | info.cz

Články odjinud

Je po volbách, zklidněte hormon. 5 volebních nesmyslů a 5 důvodů k optimismu podle M. Cvrčka

Prezidentské volby skončily. Na několika frontách, které vedou zvlášť zapálení příznivci obou táborů, sice bude kampaň pokračovat dál, ale jako obvykle nás výsledky voleb prezidenta ovlivní naprosto minimálně. A to je dobře.

 
 
 
 

5 nesmyslů

Volby rozhodly o tom, jaký jsme národ

Houby rozhodly. Výsledek 51 ku 49 pro Drahoše by vůbec neznamenal, že jsme jiný národ než ten, který hlasoval 51 ku 49 pro Zemana. Vlastně stačilo, aby 160 tisíc Zemanových voličů zůstalo doma, a vyhrál by Drahoš. Byli bychom díky tomu lepší národ? To je přeci nesmysl.

Inteligenti a idioti aneb Praha versus vesnice

Rozdělování republiky a národa podle politických preferencí na neslučitelné skupiny už nějakou dobu trvá, během prezidentských voleb dosáhlo rekordů. Z jedné strany jsou to namyšlení zbohatlíci v Praze, co by Česko nejradši nechali kolonizovat černochy, z druhé strany zase primitivní vesničani, kterým nic nevadí, ani to, že Zeman je takový a makový, že mluví sprostě a chlastá. Takhle ostrá hranice tady určitě není. Například v mé rodné východočeské vesnici, která má 800 obyvatel, vyhrál Drahoš. Před pěti lety tam byl v prvním kole Zeman dokonce až čtvrtý. Znám spoustu agresivních voličů Drahoše vulgárně nadávajících ostatním a znám spoustu inteligentních voličů Zemana. Rozhodování ve volbách je mnohem složitější, než jak se to extremisté na obou stranách snaží prezentovat.

Snadno manipulovatelní voliči Zemana

Věří tomu, že na českých hranicích už na Drahošovo zvolení čekaly fronty islamistů, nebo tomu, že v Praze už je to samá burka. Jasně, někteří ano. Jenže spousta voličů Jiřího Drahoše taky věří řadě nesmyslů. A že jsou voliči Zemana snadno zmanipulovatelní? No tak je zmanipulujte proti němu, ne?

Zeman je ďábel a může za to, jak se k sobě lidi chovají

Od novináře to zní asi divně, protože my, mediální m**ky přece hledáme na všem a na všech to nejhorší. Ale ani život a výkon funkce Miloše Zemana není jen nepřetržitá ostuda, vulgarismy a rusofilie. A kdyby záleželo na osobě prezidenta, jak se k sobě budeme chovat, můžeme to rovnou zabalit.

Odtrhnout Prahu!

Praze to prý kazí venkov. Bráno po krajích, Jiří Drahoš vyhrál v Praze, ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Zatracená Zemanova Vysočina, řeknete si třeba. Jenže pro Drahoše tam volilo 44 procent lidí. To zas není tak málo. Tohle přeci nemůže znamenat, že je to automaticky horší kraj než například Královéhradecký, kde Drahoš vyhrál s necelými 51 procenty. Pro Zemana na Vysočině hlasovalo 163 tisíc lidí, v Praze 203 tisíc. Já vím, že je Praha mnohem větší, ale stejně. Armáda Zemanových voličů je i tam.

5 optimismů

Osobní styk

Z televize, novin i sociálních sítí to vypadá málem na občanskou válku a obecné zhoršování vztahů mezi lidmi. Já mám ale z osobních setkání úplně opačnou zkušenost. Jasně, exoti jsou, ale to jsou spíš výjimky. Lidé jsou na sebe při osobních setkáních milejší. Ve svém okolí víc pomáhají i nezištně a kolik toho vyberou na charitu.

Společně

Obnovují se různé společenské tradice, hlavně na tom „prokletém“ venkově je to vidět. Masopusty, zabijačky, karnevaly a tak dále. A rozhodně se nepořádají zvlášť akce pro zemanovce a zvlášť pro antizemanovce. Všichni jsou tam pospolu a málokdy je od sebe rozeznáte na první pohled.

Zeman naposled

Miloš Zeman byl zvolen prezidentem naposledy. Příště to bude už určitě někdo jiný. A pokud se česká společnost zase takhle štípne, tak to její rozdělení opravdu nebylo Zemanem.

Volby nejsou zas tak důležité

Žijeme v zemi, kde hlava státu nerozhoduje o našich životech. To je přece super, ne? Vlastně hlava státu má na naše životy vliv docela malý. Možná někdo čeká, že prezident bude příkladem pro všechny, ale ruku na srdce, vaše chování v každodenním provozu osoba prezidenta nějak mění? Nezapomeňte, že když odevzdáváte svůj hlas do urny, neodevzdáváte s ním svůj život ani svoji vůli.

Drahoš: Zeman je mým prezidentem

Jiří Drahoš po volbách v Českém rozhlasu řekl, že Miloš Zeman je samozřejmě i jeho prezidentem. A dále řekl: „Chtěl bych především zasypávat příkop mezi voliči Miloše Zemana a ostatními. Považuji to za špatnou věc a uměle vytvořenou. Lidé mají tendenci tomu věřit. Z toho, co vím, a z ohlasů jsem přesvědčen o tom, že ten příkop lze zasypávat. Je třeba na tom pracovat a proti tomu rozdělení něco dělat. Dá se třeba mluvit.“ To je skvělé, nic lepšího nemohl říct. Volby skončily, zklidněte hormon a dělejte něco užitečného. Určitě to zemi prospěje víc než jakýkoliv výsledek voleb.

Další komentáře k prezidentským volbám na webu Reflex.cz ZDE >>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Čaputová má problém. Nejspíš porušila zákon a neměla se stát advokátkou

Kandidátka na prezidentku Slovenska Zuzana Čaputová má problém, který připomíná kauzu bývalé „několikadenní“ české ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Ta se ocitla pod tlakem nejen kvůli tomu, že opisovala ve své diplomové práci, ale také kvůli tomu, že takzvanou koncipientskou praxi, která je nezbytným předpokladem pro složení advokátní zkoušky, absolvovala 300 kilometrů od domova. Obdobnému problému nyní čelí Čaputová, která navíc v čase praxe měla založenou živnost. Prezidentská kandidátka s INFO.CZ přes opakované dotazy a prosby nekomunikuje.

Na nesrovnalosti v životopise slovenské prezidentské kandidátky jako první upozornil slovenský bloger Alfi, který zveřejnil několik otázek pro její volební tým. Není bez zajímavosti, že dosud nedostal žádné odpovědi, stejně jako konzervativní web Postoj.sk, který se případu věnuje. Tento web tvoří zkušení novináři s blízkým vztahem k církvi. Kauze postupně zaznamenávají i další slovenská média.

Čaputová – stejně jako Taťána Malá – podle veřejně dostupných dat vykonávala koncipientskou praxi stovky kilometrů daleko. Místo svého podnikání měla v Pezinku, ale praxi měla v Bánské Bystrici (vzdálenost zhruba 200 kilometrů) a v Bratislavě. Pokud by slovenská advokátní komora o těchto skutečnostech věděla, nemusela by tehdy připustit nynější prezidentskou kandidátku k advokátní zkoušce.

Link

Slovenský bloger ovšem upozorňuje na ještě závažnější pochybení, která vyplývají i ze životopisů Čaputové na sociální síti Linkedin či z majetkového přiznání na stránkách slovenské pobočky Transparency International. Oba životopisy se mírně liší, ale z obou vyplývá, že prezidentská kandidátka a aktivistka vykonávala během koncipientské praxe celou řadu činností a měla založenou živnost. To je sice podle zákona možné, ale jen se souhlasem advokátní komory, o nějž Čaputová nepožádala a živnost tak fakticky zamlčela.

Advokátní komora o ničem nevěděla

Koncipientskou praxi favoritka nadcházejících voleb vykonávala od roku 2005 do roku 2010. Zkoušku složila v roce 2010. Slovenská advokátní komora tvrdí, že podle dokumentů, které tehdy Čaputová předložila, neměla důvod pochybovat, že splňuje podmínky. „V rámci dispozice a dokumentů nám tehdy dostupných, jsme měli za prokázané, že splnila všechny předpoklady pro postup k advokátní zkoušce, kterou řádně složila,“ uvedla pro INFO.CZ mluvčí Slovenské advokátní komory. Podle ní komora neměla informace o další činnosti Čaputové, která by s koncipientskou praxí nešla dohromady.

Link

Čaputová dle veřejně dostupných dokumentů během koncipientské praxe vykonávala činnost konzultační v oblasti řízení a managementu organizací, organizační poradenství, organizování seminářů, kontrolu transpozice práva EU, analytické činnosti a reklamní a propagační činnost. Podle vyjádření právníků, které oslovilo INFO.CZ a již si nepřejí být jmenováni, by minimálně ve třech z těchto případů komora činnost neschválila, zejména pak u konzultací a u reklamy a propagace.

HTML box

Pokud by Čaputová výše uvedená fakta nahlásila, musela by pravděpodobně některou z činností ukončit a musela by změnit místo vykonávání koncipientské praxe. Podle slovenských zákonů ovšem nemá Slovenská advokátní komora povinnost zkoumat údaje, které jí uchazeči o složení advokátní zkoušky předloží. V obdobném duchu na zjištění reaguje i Čaputové mluvčí. „Co se týče povinnosti ohlásit výkon živnosti během koncipientské praxe, tak v době, kdy praxe trvala, tak tato povinnost neexistovala. Vznikla až změnou zákona v roce 2013, tedy dávno po složení advokátské zkoušky,“ uvedl podle HNonline.sk. Jak informoval portál Pravda, Čaputová činnost advokátky pozastavila a k dnešnímu dni – zjevně v reakci na zjištění – požádala o vyškrnutí ze seznamu advokátů.

Link

-1