Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalouskovi ukazoval, že je jednička, manželku si našel ve straně. Profil Mirka Topolánka

Kalouskovi ukazoval, že je jednička, manželku si našel ve straně. Profil Mirka Topolánka

V prezidentských volbách bude o přízeň Čechů bojovat nejméně devět kandidátu. Zájem zúčastnit se klání o Hrad v neděli potvrdil bývalý premiér Mirek Topolánek. Podporu chce shánět v parlamentu, je ale možné, že potřebné podpisy už má.

„Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo,“ uvedl pro Blesk v neděli Topolánek. Právě on by mohl být tajemným devátým kandidátem, který už na Ministerstvu vnitra zaregistroval svoji kandidaturu. Úřady zatím neupřesnili, kdo je devátým adeptem na hlavu státu, je ale známé, že mu ke kandidatuře dopomohly podpisy poslanců. V neděli večer ale Topolánek naznačil ČTK, že spoléhá na podporu senátorů.

Topolánek sesadil v čele strany Klause, ten napsal, že je "falešný a prázdný"

Mirek Topolánek se narodil 15. května 1956 ve Vsetíně. V Brně vystudoval Strojní fakultu Vysokého učení technického. V 80. letech pracoval nejprve jako projektant ve společnosti Automatizace a mechanizace OKD Ostrava, poté jako vedoucí projektant ostravského závodu Energoprojektu Praha, v letech 1991 až 1996 byl ředitelem společnosti VAE s.r.o., kterou spoluzakládal.

Senátor Topolánek. Rok 2006Senátor Topolánek. Rok 2006autor: čtk

V politice se začal angažovat od roku 1989, kdy se připojil k Občanskému fóru. V letech 1990 až 1994 byl členem obvodního zastupitelstva Ostrava-Poruba. V roce 1994 vstoupil do ODS a mezi lety 1996 až 2004 byl senátorem za volební obvod Ostrava-město. V letech 2002 až 2004 vykonával funkci místopředsedy Senátu. Mezi roky 2002 až 2010 byl předsedou ODS, z toho v letech 2006 až 2009 vykonával funkci premiéra.

Do čela ODS se Topolánek dostal na sněmu strany v roce 2002, když vystřídal v čele občanských demokratů Václava Klause. Ten po prohraných volbách v roce 2002 neobhajoval pozici předsedy občanských demokratů a jeho místo zaujal právě Topolánek. Médiím se tehdy povedlo vyfotografovat SMS zprávu, kterou měl Klaus ze sněmu poslat prý svému synovi. Stálo v ní: „Prázdný a falešný Topolánek.“

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Kalousku, jsi jednička, vysvětlovat Topolánek vulgarity ve sněmovně

Politik byl také známý svými kontroverzními i vulgárními výroky. Veřejnost bavil například posunek, který Topolánek použil při jednání sněmovny v únoru 2007. Směrem k opozici tehdejší premiér ukázal zvednutý prostředníček. Jeho neslušné gesto dokonce následně řešil mandátový výbor. Topolánek pak vysvětlovat, že zdviženým prstem chtěl ukázat „Kalousku, jsi jednička“.

Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek se jako premiér  ministr financí sešli v jedné vláděMirek Topolánek a Miroslav Kalousek se jako premiér ministr financí sešli v jedné vláděautor: ČTK

Topolánkova kauza Toskánsko

Kritizován byl i za některé své skutky, příkladem je takzvaná kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění fotografií z jeho dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů. Topolánek byl také pod palbou kritiky za příliš velký vliv svého kontroverzního poradce Marka Dalíka, který byl odsouzen za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu.

Barack Obama s Karlem Schwarzenbergem a Mirkem TopolánkemBarack Obama s Karlem Schwarzenbergem a Mirkem Topolánkemautor: ČTK

Necelé dva měsíce před volbami, 25. března 2010, Topolánek po sedmi letech ve funkci pod tlakem nejprve odstoupil z pozice volebního lídra a nakonec ke 12. dubnu odešel i z čela strany. Preference strany klesaly a Topolánek se pro ni stával spíše přítěží. Poslední kapkou se staly jeho výroky na adresu církví a homosexuálů, které pronesl při fotografování pro gay magazín. V dubnu 2015 předseda ODS Petr Fiala oznámil, že Topolánek už neplatí příspěvky a není proto členem strany.

Další profil Mirka Topolánka si můžete přečíst zde.

Politiku opustil, zabývá se energetikou

Mirek Topolánek v současnosti působí v energetice. Je předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení ČR, předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice a manažerem slovenského přepravce plynu Eustream. I nadále ale komentuje současné politické dění. Loni vydal například knihu Hlavně se neposrat, ve které glosuje politickou situaci. Jako ohrožení vidí posilující vliv Andreje Babiše.

„V domácí politice očekávám ve většině scénářů částečně žití z podstaty, což ekonomický růst bude ještě nějaký čas umožňovat, nerealizaci bolestných reforem a nárůst populistických návrhů. Obavy mám, a nejsem sám, z útoku na zbytek nezávislých médií, na nezávislé soudy a aktivizaci represivních složek. Náznaků i flagrantních zneužití jsme byli s tichým souhlasem koaličních partnerů svědky už v tomto funkčním období,“ uvedl Topolánek v povolebním rozhovoru pro INFO.CZ.

Mirek Topolánek v povolebních Otázkách Václava MoravceMirek Topolánek v povolebních Otázkách Václava Moravceautor: Reprofoto ČT24 / Otázky Václava Moravce

Kandidaturu Topolánka zřejmě příliš nepřivítá současný prezident Miloš Zeman. Před několika dny v pořadu Týden s prezidentem Topolánkovi dokonce poslal vážně míněnou zprávu. „Vzkázal bych mu, aby se věnoval tomu, čemu se nyní věnuje, tedy energetice. Jezdí prý do Jižního Súdánu, tak mu přeju, ať ho tam nesežerou. Ale do politiky, Mirku, se už nepleť,“ řekl Zeman.

Topolánek si našel druhou manželku v ODS

Topolánek je podruhé ženatý. S první manželkou Pavlou má dvě dcery a syna. S druhou manželkou a bývalou stranickou kolegyní Lucií Talmanovou syna Nicolase. 

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek