Kampaň přitvrzuje. Objevují se další dezinformace, cílí opět na Drahoše

Ondřej Fér

11. 01. 2018 • 16:15

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš je považovaný za hlavního vyzyvatele Miloše Zemana. Pouhý den před začátkem prvního kola voleb hlavy státu začaly kolovat historky o tom, že Drahoš má nepřiznaného syna. Sám Drahoš je pro INFO.CZ označil za lživé.

„Nemám žádného nemanželského ani manželského syna.” Tak kandidát na hlavu státu Jiří Drahoš pro INFO.CZ komentoval informace, podle kterých má kromě dvou dcer také syna. Podle zpráv, které se v poslední době začaly šířit, má jít o dítě ze vztahu, který předcházel jeho současnému manželství.

Celá informace o údajném Drahošově synovi je založená na tom, že se prezidentský kandidát neohradil, když bylo řečeno, že má „syna a dvě dcery.” Podle Drahošovy tiskové mluvčí Kateřiny Procházkové je celá věc docela jednoduchá: Drahoš jednoduše v rychlém tempu chybnou informaci nestačil korigovat.

Není jisté, kdo za šířením dezinformací o nejvážnějším vyzyvateli současného prezidenta Miloše Zemana stojí. Na prorusky orientovaných manipulativních webových stránkách už se ale dříve objevily nepravdivé informace o Drahošově spolupráci s komunistickou tajnou bezpečností.

„Tyto dezinformace šíří zřejmě lidé, kteří si nepřejí změnu na Hradě,” uvedl pro INFO.CZ Jiří Drahoš.

Aktuální analýza think tanku Evropské hodnoty, kterou má INFO.CZ k dispozici každopádně říká, že za podobným typem kampaní lze hledat ruskou stopu. „Kreml nemá mezi prezidentskými kandidáty žádnou reálnou alternativu mimo Miloše Zemana, proto lze očekávat, že bude chtít interferovat do českých voleb. Lze očekávat například dezinformační kampaň za Zemanovo znovuzvolení a zvýšenou intenzitu mediálních útoků na osoby Jiřího Drahoše a Michala Horáčka ve snaze o jejich diskreditaci, případně i s možnými pokusy dostat se k jejich citlivým dokumentům,” tvrdí analýza.

SDÍLET