Kandidát na prezidenta Pavel Fischer: Kvůli dítěti opustil kariéru. Teď věří, že se dostane na Hrad

Adam Kotrbatý

Bývalý diplomat, spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a šéf agentury STEM. Pavel Fischer má za sebou pestrou kariéru. Ve svých 52 letech si ji chce obohatit ještě o prezidentskou zkušenost. Hlava státu by podle něj měla být politická osoba rozvíjející společenskou diskusi. INFO.CZ vám postupně v abecedním pořadí představí všechny prezidentské kandidáty.

„Ke kandidatuře jsem se rozhodl teprve nedávno poté, co jsem naslouchal základním tématům v kampani, která probíhá. Zdá se mi, že tam některé věcné politické otázky a agendy chybí – a přitom že k prezidentovi patří,“ komentoval Fischer, co ho ke kandidatuře přivedlo.

Drahoš postoupil do druhého kola voleb. Profil kandidáta přehledně

Fischer po boku Václava Havla

Kvůli touze stát se čtvrtým českým prezidentem Fischer opustil místo ředitele agentury STEM. Jeho kariéra ale začala daleko dříve. Ještě před revolucí studoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy češtinu a francouzštinu. Druhý jazyk po pádu komunismu krátce učil na pražském Gymnáziu Jana Nerudy.

Proslavila ho ale role spolupracovníka Václava Havla. Během jeho prezidentství pracoval od roku 1995 na Pražském hradě postupně ve třech funkcích. Dva roky měl na starosti tiskový odbor, později byl zástupcem tiskového mluvčího a od roku 1999 ředitelem Politického odboru. Během angažmá absolvoval prestižní školu pro úředníky E.N.A. v Paříži.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Kvůli nemocnému synovi skončil s diplomacií

Jeho pouto s Francií vyvrcholilo po Havlově odchodu z funkce. Sedm let počínajících rokem 2003 strávil Fischer jako velvyslanec v Paříži. V diplomacii se pohyboval ještě další tři roky jako politický ředitel na Ministerstvu zahraničních věcí. Odešel kvůli nemoci svého dítěte.

S nejvyššími kruhy se ale nerozloučil úplně. Dále působil jako poradce pro vládní i neziskový sektor. Jeho služby využívali na Generálním štábu Armády ČR i na Ministerstvu kultury.

Nyní se otec čtyř dětí Fischer vrátil do veřejného života naplno. Prezidentskou kandidaturu mu umožnili senátoři, kteří ho na funkci navrhli. Podporu sehnal napříč stranami, opírá se o senátory za ČSSD, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 i nezávislé zákonodárce. Konkrétně se k němu přihlásil například předseda lidoveckého klubu Petr Šilar nebo Tomáš Czernin z TOP 09.

3767369:article:true:true:true

Halířové příspěvky, reklama i milionové dary. Co mají prezidentští kandidáti na svých účtech?

Fischer jako prezident

„Je potřeba vrátit se na mapu světa,“ prohlásil v pořadu INFO.CZ Štrunc! Fischer. V úřadu by chtěl zúročit právě zkušenosti z diplomacie. Prezident má podle něj být politická postava, která přinese srozumitelný program a bude rozvíjet společenskou diskusi.

„Prezident má za úkol pokládat na stůl témata k politické diskusi, ale nesmí být nástrojem konkrétní politické strany. Podporu politiků hledám pro svůj program a jeho jednotlivá témata. Chci spolupracovat se všemi demokratickými uskupeními napříč politickým spektrem a působit jako garant demokracie,“ píše na oficiálním webu své kampaně.

Jako jeden z mála kandidátů se zcela nevyhraňuje proti současnému šéfovi Hradu. Miloše Zemana například ocenil za jeho cesty do regionů a setkávání s občany. „Na to bych chtěl navázat,“ sdělil v pořadu Štrunc!.

Profily všech prezidentských kandidátů naleznete zde.

Zároveň ale podotýká, že i přímo volený prezident musí respektovat ústavu a zákony. Pražský hrad by také chtěl otevřít veřejnosti. Podle Fischera se má stát přirozenou součástí města. „Odstraním proto bezpečnostní kontroly. Nebudu dávat přednost autobusům mých podporovatelů před těmi, kteří mne nevolili nebo se mnou nesouhlasí,“ vymezil se proti některým skandálům a nařízením Zemanova prezidentství.

Jako jeden z hlavních bodů akcentuje Fischer podporu a rozvoj venkova. Nechal se slyšet, že právě toto téma mu v kampani zatím chybí. Kromě toho ale myslí i na zahraniční vztahy. Rád by viděl reformu Evropské unie a byl iniciátorem debat o dlouhodobém směřování a prioritách země.

www.pavelfischer.cz

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

SDÍLET
sinfin.digital