Drahoš sbírá podporu i ze zahraničí. Vyjadřuje mu ji ruský disident Pavel Litvinov | info.cz

Články odjinud

Drahoš sbírá podporu i ze zahraničí. Vyjadřuje mu ji ruský disident Pavel Litvinov

Podporu prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi vyjádřil v otevřeném dopise Pavel Litvinov, jeden z účastníků demonstrace proti okupaci Československa na moskevském Rudém náměstí v srpnu roku 1968. ČTK dopis poskytl historik Adam Hradílek, který se osudům účastníků tehdejší akce dlouhodobě věnuje. Litvinova po prvním kole volby podle jeho slov potěšilo, že si většina národa vybrala kandidáty, kteří chtějí, aby Česko zůstalo svobodnou a sebevědomou zemí, která je pevnou součástí západního světa.

 Pavel Litvinov dnes žije v USA, ale jak uvádí, stejně jako před 50 lety i v dnešních dnech s velkým zaujetím a nadějí sleduje dění ve střední Evropě a Česku. „V roce 1968 s nadějí, že Pražské jaro zažehne i to Moskevské a povede k liberalizaci režimu, jenž desítky let svíral moji a Vaši zem. Dnes v naději, že český národ v čele s Vámi zastaví postupné vytěsňování demokracie populismem, neboť existuje hrozba, že tento populismus může zachvátit Evropu a USA,“ uvádí Litvinov v dopise.

Litvinov kritizoval v minulosti prezidenta Miloše Zemana za jeho výroky o tom, že v Rusku nejsou političtí vězni či za jeho postoje ke střetům na Ukrajině. Synové disidentky Natalie Gorbaněvské, jíž Zeman v roce 2014 udělil státní vyznamenání, Zemana tehdy vyzvali, aby se postavil na obranu ruských politických vězňů. Zeman sice obecně odsoudil existenci politických vězňů, zpochybnil ale, zda někteří vězni, kteří se v Rusku označují za politické, jsou opravdu politickými vězni. Vyžádal si jejich seznam, bratři mu jej zaslali, ale Zeman již na něj nereagoval.

I poté, co odešel do důchodu, je Litvinov aktivním obhájcem lidských práv a demokracie ve světě. V americkém tisku se často vyjadřuje k současné politické situaci v USA i zemích bývalého sovětského bloku.

Věří, že v roce 2018 Češi nevymění těžce nabyté hodnoty „za zájmy bezcharakterních vládců, co myslí pouze na svůj osobní prospěch“. Přání Drahošovi k vítězství v prezidentské volbě zakončil heslem Za vaši a naši svobodu!, které použil při protestu proti československé okupaci vojsky Varšavské smlouvy s dalšími sedmi statečnými na Rudém náměstí.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

K roku 1968 se Zeman vyjádřil počátkem ledna při zahájení oslav stého výročí vzniku Československa. O vůdčí postavě Pražského jara Alexandru Dubčekovi uvedl, že patřil mezi ty, kteří se v roce 1968 „podělali hrůzou“. Jeho slova vyvolala v Česku i na Slovensku značnou nelibost, ostře Zemana za výrok kritizovali i prezidentští kandidáti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Schmarcz: Muž, který nám může vzít svobodu, se bojí Babiše a nebojí se soudu. Zlá kombinace

Schmarcz: Muž, který nám může vzít svobodu, se bojí Babiše a nebojí se soudu. Zlá kombinace

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se na jedné straně nechá od premiéra peskovat jako malý kluk, na druhé straně si troufne postavit se soudu, který už jednou zrušil jeho „koronavirová“ nařízení coby neústavní. Submisivita spojená s arogancí je u ministra špatná kombinace.

Je utrpením sledovat, co všechno si Vojtěch nechá líbit, aniž by praštil pěstí do stolu. Neslavná scénka, kdy ho „vyšetřovatel“ Babiš vyslýchal v přímém přenosu a chtěl slyšet „jméno“, byla jen začátek. Jindy premiér napomínal ministra jako školáka při oznamování vládního usnesení na tiskovce. Na další se ho ptal, zda je vůbec členem ANO, jako by ho neznal. A vrcholem všeho bylo, když za jeho zády vyjednával o angažmá náměstka Prymuly.

Kdyby jakýkoli jiný podřízený bez vědomí ministra šel za předsedou vlády domlouvat si místo – teoreticky třeba i to Vojtěchovo – musel by letět na vteřinu. Takové porušení subordinace nelze tolerovat. Ministr se ale zmohl jen na to, že Prymulovi vyčetl, jak o něm nepěkně hovořil. To je irelevantní. Vyhazov si Prymula zasloužil už za to, co udělal, i kdyby pak mlčel. Teprve když bylo jasné, že Babiš náměstka zaměstná u sebe a neudělá z něj nového ministra zdravotnictví, Vojtěch „srdnatě“ prohlásil, že si jeho další působení na svém ministerstvu nedokáže představit.

Link

Jistě, Vojtěch není v okolí šéfa hnutí ANO zdaleka jediný masochista. Jiná povaha totiž v jeho blízkosti dlouho nevydrží, což dokládá velmi dlouhá řada osobností, které do toho s Babišem „šly“ v roce 2013 a postupně otočily. Jenomže Vojtěcha máme až příliš na očích, jeho ponížení je příliš hluboké a moc, kterou právě teď soustředí ve svých rukách, příliš obrovská – a může velkému množství lidí narušit život a byznys.

Ministr zdravotnictví dal najevo, že na rozdíl od Prymuly se s občany, firmami, a dokonce soudci nijak párat nehodlá. Jak devótně vystupuje vůči premiérovi, o to sebevědomější je, co se týká opatření, která zásadně nabourávají základní ústavní práva a svobody. Když mluví o tom, že nehodlá respektovat soudní rozhodnutí nezávislé justice – protože prý jde jen o názor jednoho soudce – je to úplně jiný Vojtěch. A nařízení, která mu soud jednou se zdrcujícím odůvodněním zrušil, protože k nim ministr nebyl oprávněn, vyhlásil po konci nouzového stavu klidně znovu.

Vojtěch si netroufne vyhodit svého podřízeného, protože je oblíbencem Andreje Babiše, ale troufne si vyhlašovat omezení našich svobod, aniž by k tomu byl delegován ústavním krizovým zákonem. O představitelích soudní moci se vyjadřuje způsobem, jako by šlo o subalterní vládní úředníky, jejichž názor není závazný. Máme tedy ministra zdravotnictví, který se bojí premiéra, ale nebojí se soudu. V demokratickém právním státě by to mělo být opačně.

Link

Může se zdát, že jsem ohledně mladého ministra příliš příkrý. Jenomže o Adama Vojtěcha tu vlastně nejde. Jde o to, aby se u nás nezabydlel model vládnutí, kdy despotický šéf všechno a všechny řídí s pomocí lidí, jimž nevadí, že ministry a poslance považuje asi tak za stejně důležité, jako poslíčky či řidiče, a dle toho s nimi zachází. Slovo „zastupitelská“ ve spojení s demokracií má zásadní význam. Delegujeme moc ve víře, že se dostane k moudrým silným lidem, jež nás zastoupí lépe, než my sami, ne k sadistům a masochistům.

Demokracie zkrátka není možná bez demokratů, tedy lidí, kteří se řídí heslem „před mocnějšími se nehrb a po slabších nešlapej“. Vojtěch a další, kteří se dnes pohybují v kuloárech moci, to mají obráceně. Kdo si bez odporu nechá vzít vlastní svobodu a důstojnost, ten je pak s nesnesitelnou lehkostí bere druhým.