Kandidatura mě nic stát nebude, tvrdí někteří zájemci o Hrad. Kolik kdo plánuje utratit? | info.cz

Články odjinud

Kandidatura mě nic stát nebude, tvrdí někteří zájemci o Hrad. Kolik kdo plánuje utratit?

Kandidáti na prezidenta plánují do své kampaně vložit desítky milionů korun i jen drobné částky. Někteří věří, že je kandidatura nebude stát žádné peníze. Uchazeči o post hlavy státu to sdělili ČTK v anketě, se kterou je oslovila.

Všichni kandidáti, kteří projeví zájem zúčastnit se prezidentské volby, museli nahlásit svůj volební účet Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. I když zájem zapojit se do volebního klání projevilo přes 20 lidí, účet u úřadu dosud zaregistrovalo jen 11 z nich. Největší finanční pohyby ukazují především účty textaře a podnikatele Michala Horáčka, expředsedy Akademie věd Jiřího Drahoše a bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka.

Horáček si kampaň platí sám. „Jelikož jsou to peníze moje a mojí rodiny, snažím se je vynaložit hospodárně," sdělil ČTK. Zároveň je ale podle svých slov připraven vynaložit tolik peněz, kolik bude potřeba. Tedy i 40 až 50 milionů korun, což je zákonný strop pro první, respektive druhé kolo voleb. Drahoš všechny náklady hradí z darů od občanů a firem. „Pokud se nám to povede, pokusím se každému jednomu z nich finanční podporu vrátit tím, že budu dobrým prezidentem," podotkl. Podle dřívějších informací je jeho největším sponzorem zakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Lodě s migranty nesmí vyplout, migraci musíme zastavit a bránit naši kulturu, říká Jiří Drahoš autor: INFO.cz

Kulhánkovi většinu peněz na kampaň dosud dal šéf obnovené ODA a milardář Pavel Sehnal. „Kdo všechno mi ještě přispěje, to nemohu nyní říci, protože to zkrátka nevím," podotkl. Nebude ale podle něj mezi nimi nikdo, kdo by za to vyžadoval jakoukoli protislužbu.

Prezident Miloš Zeman ČTK sdělil, že o financování jeho kandidatury se starají spolupracovníci. „Vzhledem k tomu, že mi na transparentní účet naběhlo množství haléřových darů, složil jsem z nich několik set tisíc korun, které budou na volební aktivity úplně stačit," podotkl. Současné hlavě státu jeho odpůrci od zřízení volebního konta poslali tisíce haléřových plateb společně s často nelichotivými vzkazy. Většinu peněz z nashromážděných asi 420.000 korun ale tvoří drobné příspěvky jeho příznivců.

Šéf strany Rozumní Petr Hannig plánuje investovat jen asi 40.000 korun na volební spot. V otázce financování se chce spoléhat jen na „náklonnost občanů". Na drobné dary od občanů spoléhá i lékař a aktivista Marek Hilšer. Poznamenal, že prosazuje vizi občanského sponzorování politiky. „Čím více občanů drobnými částkami přispěje, tím lepší kampaň může jejich favorit mít," podotkl.

Zeman proti nám nemá šanci, radši to vzdá, vsaďte na mě, říká o prezidentských volbách Horáček autor: INFO.cz

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer uvedl, že počítá s náklady kolem 20 milionů korun na první kolo. Peníze shání od sponzorů, firem a osobností z ČR i ze zahraničí. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek plánuje investovat tolik peněz, kolik jich od sponzorů získá. Podle toho chce zvolit prostředky komunikace s voliči.

Transparentní účty všech kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Podnikatel a bývalý starosta Vladimír Boštík hodlá dát na kampaň 50 000 korun, které má slíbené od sponzorů. S nulovými náklady počítá zpěvačka Jana Yngland Hrušková. „Bez peněz je to samozřejmě prohraný boj, ale to mi nebrání se toho zápolení zúčastnit," podotkla. Stejný přístup zvolil i performer Milan Kohout. Do kampaně nechce investovat nic a ani nežádá o peníze. Chce dokázat, že lze ve volbách zvítězit, i když se nepoužije „žádné propagandistické a mozky vygumovávající billboardové násilí".

Manažer Daniel Masopust si zatím kampaň platí ze svých prostředků, dosud utratil řádově „tisícikoruny". Ivan Smetana hodlá utratit „minimum". Vše je dle něj založeno na lidské pomoci, kterou vykáže jako nepeněžní plnění. Stratég Josef Toman odhaduje náklady na tisíce až desetitisíce korun především na benzin.

Sociální pracovnice Jitka Albrechtová, která již z kandidatury odstoupila, investovala necelých 2000 korun. Další uchazeči o účast v prezidentských volbách na dotazy ČTK nereagovali či neodpověděli.

Vše o prezidentských volbách najdete zde

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Milion chvilek nejde napříč generacemi. Lidi z naší skupiny neoslovují, říká Kocáb

„Před třiceti lety mohlo vše skončit masakrem. Komunisté měli k zásahu připravených deset tisíc vojáků, tanky i letectvo. Lidé v ulicích ale vytvořili takový background, že zcela paralyzovali akceschopnost KSČ,“ říká k událostem 17. listopadu 1989 jeden z jejích klíčových aktérů Michael Kocáb, který právě občanům připisuje největší zásluhy na porážce komunismu. Dnešní protesty hnutí Milion chvilek za demokracii považuje Kocáb za v lecčem podobné. „Je to rovněž projev vůle občanské společnosti. Na rozdíl od Občanského fóra nejsou ale generačně otevření. Lidi z naší skupiny ani neoslovují. To by měli změnit,“ komentuje Kocáb. Jaké nové poznatky o sametové revoluci přinese jeho kniha Vabank? A vidí dnes nějakého vhodného nástupce Miloše Zemana? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

Michael Kocáb byl jednou z klíčových postav sametové revoluce. U příležitosti třicátého výročí listopadu 1989 vydává knihu Vabank, v níž bude dle jeho slov nové takřka všechno. „Den po dni, týden po týdnu, měsíc po měsíci v knize popisuji, co se odehrávalo na mocenské úrovni. Jedná se jak o přímá svědectví, tak o jejich podložení dobovými dokumenty,“ popisuje Kocáb svou publikaci.

Link

V té se vyjadřuje i k případu mrtvého studenta Šmída, který dodnes vzbuzuje otázky. „Dokud se neotevřou sovětské archivy, nemůžeme si být jisti na 100 %. Na 95 % ale víme, že šlo o z Moskvy řízenou akci, pokus o vnitrostranický puč, jehož cílem bylo odstavit od moci skupinu kolem Jakeše a nahradit ji progresivním křídlem. Komunistům se ale jejich boj o moc vymkl kontrole, nevraživost demonstrantů se otočila proti KSČ jako takové a nějaká její křídla už nehrála roli,“ vysvětluje Kocáb.

6020148:article:false:false:false

Link

Četné paralely vidí Kocáb mezi Občanským fórem vzešlým z listopadových demonstrací a současným protestním hnutím Milion chvilek pro demokracii. Obě uskupení považuje za důležitý projev vůle občanské společnosti. „Rozdíl je v tom, že to dnes není generačně průřezové. Mrzí mě, že lidé z naší skupiny nikdo neoslovuje, ani nás nepozvou se k věcem vyjádřit. To bych jim poradil změnit,“ komentuje současné dění Kocáb a dodává, že i přesto současné protesty podporuje.

„Je to vzpoura i proti odklonu politiků od jejich vlastních slibů. Mladí lidé vůči tomu projevují předběžnou ostražitost a to je dobře,“ říká Kocáb a dodává, že demonstrovat by se mělo i za rozpuštění Visegrádské čtyřky, kterou považuje za největší mor, který nás mohl postihnout. „Tuto spolupráci jsem rozmlouval i Václavu Havlovi,“ vzpomíná.

Link

Mezi současnými politiky Kocáb nevidí žádného vhodného nástupce Miloše Zemana v úřadu prezidenta. „Vidím jen lidi, kteří o to nemají zájem. Řekl bych třeba Šimona Pánka, ale ten to dlouhodobě odmítá,“ hodnotí situaci Kocáb. „Rozhodně by to ale neměl být bývalý komunista. Těch už bylo za 30 let dost a upřímně mě rmoutí představa, že se bez nich neumíme pohnout dál. Naopak by mělo jít o někoho s jasnou historií a spolehlivou politickou orientací. Měl by zvednout i étos sametové revoluce, nebojovat jen proti něčemu, ale naopak co nejvíc za něco,“ uzavírá Kocáb. 

Starší rozhovory Pavla Štrunce naleznete >>>ZDE<<<