Kandidovat budu, oznámil Zeman politikům a svému okolí. Jaké šance mu dávají politologové? | info.cz

Články odjinud

Kandidovat budu, oznámil Zeman politikům a svému okolí. Jaké šance mu dávají politologové?

Prezident Miloš Zeman oznámí, zda bude kandidovat v příštích prezidentských volbách, sice až 10. března, ale svému okolí a některým politikům už své rozhodnutí přesto sdělil. Podle informací INFO.CZ je s ním seznámen mimo jiné i premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš. Oběma Zeman při společném setkání oznámil, že kandidovat bude, přestože se objevily spekulace o jeho zdravotním stavu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tradičně nekomentuje, zda se Zeman chystá či nechystá kandidovat. O rozhodnutí hlavy státu ovšem nepochybují ani politologové. Podle nich bude Zemana velmi těžké porazit, ale není to vyloučené. Záležet bude především na postoji šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Ten zatím kolem prezidentských voleb našlapuje velmi opatrně. Stále nevyloučil ani podporu Zemanovi, ani možnost, že hnutí ANO postaví do voleb vlastního kandidáta. Politologové, které INFO.CZ oslovilo, nevylučují, že nakonec bude kandidovat sám Babiš.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Politicky nyní potřebuje víc Miloš Zeman Andreje Babiše, než naopak. Pro Babiše, potažmo ANO, je však spolupráce se Zemanem také výhodná zejména s ohledem na situaci po sněmovních volbách 2017. Připomeňme, že to byl právě Zeman, kdo určoval směřování české politiky po pádu Nečasovy vlády a kdo velmi usnadnil nástup Babiše do pozice ministra tím, že po něm nevyžadoval lustrační osvědčení,“ řekl INFO.CZ politolog Miloš Gregor. 

Podle něj nikdo, kdo dosud ohlásil prezidentskou kandidaturu, nemůže Zemana porazit. Textař a bývalý úspěšný podnikatel Michal Horáček, kterého bookmakeři považují za momentálně nejvážnějšího soupeře současného prezidenta, údajně ohlásil kandidaturu příliš brzy, a navíc není zdatný rétor. „Vzpomeňme si, jaké špinavosti se objevovaly před druhým kolem prezidentské volby v roce 2013. V tomto světle se negativní kampaň proti Horáčkovi jakožto tomu, který zbohatl díky hazardu, vyloženě nabízí,“ dodal Gregor. 

Politolog Pavel Šaradín ovšem upozorňuje, že nebezpečí pro Zemana se nachází především v prvním kole prezidentské volby. „Pokud bude více kandidátů, kteří usilují o podobný elektorát. Může se pak stát, že se Miloš Zeman nedostane do druhého kola. Pokud by nasadily své kandidáty ANO, ČSSD a KSČM, kandidoval Tomio Okamura, pak tito všichni mohou část voličů Zemanovi převzít. Výsledky v 1. kole by byly velmi těsné. Kandidoval-li by Miloš Zeman ve 2. kole, je obtížné najít někoho, kdo nad ním zvítězí,“ tvrdí. Svou roli sehraje i postoj Andreje Babiše. Podle Šaradína ovšem vicepremiér bude až do poslední chvíle čekat, jak se rozhodne, a nakonec dá přednost tomu, kdo pro něj bude nejvýhodnější. 

Víte, jak si zařídit voličský průkaz? Návod najdete zde.

Josef Mlejnek naopak očekává, že hnutí ANO zaujme postoj „chytré horákyně“ a podpoří několik kandidátů napříč politickým spektrem. To by podle něj pomohlo spíše Zemanovi. „Zemanovo zdraví je zásadní faktor, pokud by se nakonec přece jen rozhodl nekandidovat, tak to bude nejspíše kvůli zdravotnímu stavu. Jeho okolí ho bude do kandidatury určitě tlačit, neboť lidé v jeho okolí nechtějí za rok už jen začít vzpomínat na "hezké časy" na Hradě,“ doplnil.

Na klíčovou roli Babiše upozorňuje i Jan Kubáček, který sám příliš nevěří, že Zeman nakonec bude kandidovat a nevylučuje, že by se ve volbách mohl objevit i současný ministr financí. „Andrej Babiš bude do poslední chvíle taktizovat a licitovat, podle principu “co je pro něho nejvýhodnější” a není vyloučena varianta, že buď vsadí na výrazného kandidáta, popřípadě při nejmenování premiérem by kandidoval sám. Ale také vůbec není vyloučený “divoký” scénář, že pokud by vyhrál Andrej Babiš sněmovní volby s jasnou a silnou převahou, která by mu umožnila nominovat neutrálního “úřednického” jemu loajálního premiéra, pak že by vstoupil jako kandidát do prezidentské volby. Všechny povinnosti a lhůty spojené s nominací by stihl,“ uvedl.

Podle Kubáčka soupeř pro Zemana existuje mezi kandidáty, o nichž se zatím nemluví. „Ano, výrazná žena se silným příběhem a rozhodností – takový “Churchill v sukních”. Popřípadě kandidující Andrej Babiš. Zhatit vítězství dokáže, tím, že by odebral rozhodující hlasy v prvním kole a tím znemožnil Milošovi Zemanovi postup do druhého kola, výrazný kandidát levice, typu Jiřího Paroubka. Svou kandidaturou by uzmul klíčovou voličskou převahu Miloši Zemanovi. Do druhého kola by nejspíše nepostoupil ani jeden z nich, ale Miloše Zemana by to stalo volební úspěch,“ uzavřel.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud