Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klaus: ODS nebo ČSSD podlehnou mámení Babiše. Jeho vítězství není konec demokracie

Klaus: ODS nebo ČSSD podlehnou mámení Babiše. Jeho vítězství není konec demokracie

Minutovník má téměř stejný jako v prezidentské funkci. Za poslední tři týdny stihl cestu do Washingtonu, zastávku v Kazachstánu, po třech dnech v Praze se vydal do Londýna a čeká ho Bologna či Francie. „Určitě jsem ještě něco zapomněl, ale já bych se jinak nudil,“ říká o svém zahuštěném programu v rozhovoru pro deník E15 Václav Klaus.

Česko za sebou má oslavy 17. listopadu a také parlamentní volby. Účast byla třetí nejnižší od roku 1989. Považují to lidé ještě za významné události?

Mám strach, že jenom menšina lidí si listopad připomíná s plnou vážností, kterou by si tento zásadní moment zasloužil. Pro mě znamená konec komunismu, nejdarebnějšího systému, který v minulém století před sto lety vznikl. Na Národní třídě jsem viděl happening těch, kteří nenávidí současnou hlavu státu a vítěze parlamentních voleb. Myslím, že to bylo jakési ukradení výročí pro krátkozraké politické cíle. A to se mi nelíbí. Velmi bych si přál, aby ze 17. listopadu nevyvanulo to původní, co tam skutečně patřilo.

Říkáte happening těch, kteří nenávidí vítěze voleb. Někteří ale chápou výsledek voleb jako konec demokracie v Česku…

To jsou nějací nemocní lidé. Nevědí, co je to demokracie. Lidé, kteří když náhodou nevyhrají oni, mluví o konci demokracie. Znám spoustu Američanů, kteří považují zvolení Trumpa za konec demokracie v USA, podobně v Británii ty, kteří považují brexit za konec demokracie. A stejným způsobem znám i řadu lidí, kteří výsledek voleb u nás považují za konec demokracie. Není to pravda.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

Nezvítězily jejich elitistické názory a postoje. Že je to mrzí, to je věc úplně jiného řádu, ale nazývat to koncem demokracie není ani nadsázka, to je prostě hloupost. To je vítězství demokracie.

Dochází ale k zásadní změně. Poprvé od roku 1992 ODS ani ČSSD zřejmě nebudou vládnout. Jak vnímáte tuto proměnu?

Neodvažuji se předvídat, zda předseda ODS nebo nepředseda ČSSD nakonec nepodlehnou mámení a nevstoupí do nějaké vlády s panem Babišem. Myslím, že se něco takového stane, ale nevím, kdo ten krok učiní první. Tato změna není díky Babišovi, ale tomu, že dvě dosud dominantní politické strany – ODS a ČSSD – daly šanci Babišovi, aby zvítězil. To je fundamentálně odlišný pohled na věc. Viním obě tyto strany ze strašlivého selhání, opuštění svých pozic, ze zrady svých původních voličů, kteří prostě necítí, že jereprezentují. Proto je nevolí a proto jdou klidně někam jinam.

Koho Klaus podpoří v prezidentské volbě? A proč jsou podle něj investice do IT největším plýtváním penězi? Pokračování rozhovoru na E15


Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek