Kniha prezidentových chorob? Čelím špinavé kampani, bude sotva jedna řádka, vychloubal se Zeman | info.cz

Články odjinud

Kniha prezidentových chorob? Čelím špinavé kampani, bude sotva jedna řádka, vychloubal se Zeman

Prezident Miloš Zeman ve svém televizním týdeníku odmítl spekulace o svém zdraví. Uvedl, že podstoupil čerstvé vyšetření a že je podle lékařů zcela v pořádku s výjimkou polyfunkční neuropatie, kvůli které má dlouhodobě problém s chůzí. Informace, které tvrdí opak, označil za špinavou kampaň.

Zeman podle svých slov požádal lékaře, aby učinili přítrž spekulacím a sepsali všechny jeho nemoci. Možná v nadsázce Zeman v televizi uvedl, že doktoři mají své závěry nabídnout k publikaci. „Bude to prázdný papír,“ předeslal Zeman.

Ve středu prezident podle svých slov podstoupil komplexní vyšetření. Je prý po všech stránkách v pořádku, nemá problémy s tlakem ani se zrakem. „Polyfunkční neuropatie, to bude jediná řádka na tom papíru,“ přiznal pak Zeman své dlouhodobé problémy s dolními končetinami, kvůli čemuž má problémy s chůzi a schody.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Zeman nařkl média z účelového informování. Podle něj si o jeho zdraví vymýšlejí a problémy zveličují. „Nevolte ho, on je invalida,“ shrnul mentalitu, se kterou podle něj novináři pracují. Faktem je, že Zeman při mnoha oficiálních příležitostech byl vlastním zdravím limitovaný a musel například vynechat část programu. Jindy působí unaveně nebo naopak nemístně rozjařeně a bujaře.

„Je to špinavá kampaň,“ pronesl Zeman před televizní kamerou. Pak pokračoval tradičně na hraně a s nevkusnou poznámkou. „Já jsem nic neukradl, ani sexuální delikty bohužel nemám, takže jediné z čeho můžu být obviňován, je moje zdraví,“ vysvětlil.

Zemanovo zdraví bylo i tématem odpolední schůzky s poslancem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, kterého na jeho žádost přijal, aby probrali podezření na podvod s 50milionovou dotací pro farmu Čapí hnízdo. Babiš uvedl, že Zemanův stav je dobrý.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Žižka na 900 stran. Petr Čornej vydává knihu, která tu 90 let nebyla

Přední odborník na středověké dějiny profesor Petr Čornej vydá v příštích dnech bez nadsázky své životní dílo. Na 900 stranách představí osudy husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, nabídne ale rovněž jejich pozdější interpretaci, ovlivněnou například národoveckými či komunistickými zkresleními. Přesně 600 let po začátku husitské revoluce tak o tehdejší dějiny výrazně ožívá zájem. Ten vyvrcholí v příštím roce chystaným velkofilmem Petra Jákla Jan Žižka.

Čornejovu knihu Jan Žižka s podtitulem Život a doba husitského válečníka vydává nakladatelství Paseka. Podle autorových slov na literárním festivalu Tabook by měla být k dostání od 6. listopadu.

Ač se to zdá skoro nemožné, Čornejovo vědecké dílo a Jáklův téměř až hollywoodský spektákl mohou mít ledacos společného. Středověkého vojevůdce vykreslí podobnými barvami. Oba se totiž zaměří na jeho charisma, víru i vojenský talent.

Link

„Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již půl století,“ dočteme se v edičním plánu nakladatelství. „Čtenář dostává do rukou druhou nejrozsáhlejší práci o Žižkovi, navazující na téměř devadesát let staré monumentální dílo Josefa Pekaře, jehož výsledky s využitím nejnovějších badatelských poznatků doplňuje, koriguje i překonává,“ uvádí rovněž Paseka.

Petr Čornej má za sebou mimořádně plodné období. Na zmíněném literárním festivalu představil začátkem října také novou sbírku studií Husité a husitství, v níž se zabývá „dlouhým husitstvím“, tedy nejen souvisejícími válkami, ale rovněž jejich následky, vedoucími například až ke vzniku Jednoty bratrské.

„Kniha přináší 16 dříve publikovaných studií, které byly pro tento soubor doplněny a rozšířeny o nové poznatky tak, aby odrážely momentální stav vědeckého bádání. Věnuje se problematice široce chápané husitské epochy, kterou autor vymezuje léty 1402 – 1485, avšak přihlíží i k aktualizaci husitských idejí v předbělohorském období. V několika tematických blocích přibližuje působení Jana Husa, situaci v husitské Praze, osobnost českého krále Jiřího z Poděbrad, dějepisectví 15. a 16. století i reflexi husitství v moderní české společnosti,“ představuje publikaci nakladatelství Karolinum, které ji vydalo.

Link

Čornej se pravidelně účastní různých debat, pořádá přednášky pro veřejnost. Chystanou knihu o Žižkovi chce přestavit také přímo v Táboře, a to 3. prosince v tamním Husitském muzeu. Na všech těchto aktivitách je cenné, že Čornej nezůstává jen ve středověku, ale klíčovou epochu našich dějin zvládá interpretovat až do současnosti, a tak ji také aktualizovat.

43302