Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář: Duel na ČT. Drahoš porazil Zemana, zatím ale jen v Rudolfinu

Komentář: Duel na ČT. Drahoš porazil Zemana, zatím ale jen v Rudolfinu

V Rudolfinu se během prezidentské debaty České televize děly velké věci. Obvykle dravý Miloš Zeman schytával rány, oplácel je málokdy a spíš z rutiny. Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš se naopak dostal do ráže a nedaroval současné hlavě státu doslova nic. V debatě Drahoš Zemana porazit očividně dokáže. Vítězství v prezidentské volbě mu to ale stejně nezaručuje.

Miloš Zeman těžil ze svého politického rutinérství, byl ale znejistělý a viditelně unavený a nezvykle často v defenzivě. Jiří Drahoš se ve srovnání s debatou na TV Prima jevil dravěji a dynamičtěji, přestože je stále ještě nervózní z role, do které ho postavily dějiny. Zeman se ukázal být mužem, který prezidentem může zůstat. Drahoš se předvedl jako člověk, který prezidentem může být.

Na skutečnou debatu prezidentských kandidátů, tedy Jiřího Drahoše a stávající hlavy státu Miloše Zemana, jsme si museli počkat až na samotný konec volební kampaně. Odehrála se v pražském Rudolfinu a budiž na věčné časy zaznamenáno, že v ní svou hvězdnou hodinu, přesně vzato devadesát minut, zažila moderátorka Světlana Witowská.

Byla tvrdá, důsledná, připravená, vytrvalá a dokonale korektní. Tyto faktory určily běh celé rudolfinské debaty. V kontextu celého předvolebního narativu to bylo něco doposud neviděného a nezažitého. Oba muže, kteří usedli do křesel pro diskutující, to ve srovnání s vysíláním soukromých televizí postavilo do nové situace. Jak Jiří Drahoš, tak Miloš Zeman, se s touto změnou vyrovnali po svém. Jednoho i druhého jsme mohli vidět jinak než doposud.

720p 360p
VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Miloše Zemana

Miloš Zeman

Poprvé za dlouhé roky byl Miloš Zeman vystaven nepříjemným otázkám. Bylo vidět, jak málo je mu tato role příjemná. Zdálo se, že na některé otázky nedokáže adekvátně odpovědět.

Často se nechával zatlačit do defenzivy. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že to pro jeho naděje v prezidentské volbě nemusí být nijak zničující. Zeman se předvedl jako klidný státník. Kontroloval se i v okamžicích, kdy bylo zcela jasně vidět, jak se v něm všechno vaří.

Tato pozice mu může přihrát hlasy nerozhodnutých voličů. Z tohoto úhlu pohledu je na místě Zemanovo sebeovládání potřeba vysoko ocenit. Tohle umí v českých poměrech málokdo. Zeman stále zůstává kategorií samou pro sebe.

Jiří Drahoš

Z nepovedeného vystoupení v debatě na televizi Prima si Jiří Drahoš odnesl několik ponaučení. Například že je vždycky lepší Miloše Zemana napadnout než trpně čekat, až zaútočí on. Zapracoval na sobě. Byl připravený a nevynechal jedinou příležitost, aby Zemana nepotrápil.

Drahošovy výpady byly efektní a efektivní, je tu však jedno velké ale. V určitém okamžiku debaty jich jednoduše začalo být moc. Zeman je začal okázale přecházet a ignorovat. V tu chvíli se odrazil od pomyslných provazů, do nichž ho Drahoš dostal. Vžil se do státnické role a začal znovu nabírat na sebejistotě.

720p 360p
VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Jiřího Drahoše

To celé by ale nemělo zastřít fakt, že se Jiří Drahoš zvládl odprezentovat jako silný kandidát. Jasně vyjádřil, že má silnou vůli i schopnosti být dominantním hráčem a současně respektovat pravidla hry.

Podtrženo a sečteno: Po debatě na televizi Prima jsme si v redakci říkali, že Zeman ukázal, proč by prezidentem být neměl a Drahoš neukázal, proč by jím měl být. Po čtvrtečním debatním večeru v České televizi si můžeme říct následující: Zeman i Drahoš ukázali, že by prezidentem být mohli – a u Drahoše konečně víme i to, že jím skutečně být chce.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek