Články odjinud

KOMENTÁŘ: Světlana for president. Co vypovídá popularita moderátorky Witowské o stavu české televizní žurnalistiky

KOMENTÁŘ: Světlana for president. Co vypovídá popularita moderátorky Witowské o stavu české televizní žurnalistiky

Razantní způsob, jakým redaktorka České televize Světlana Witowská moderovala duel mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem, jí na sociálních sítích přinesl množství obdivovatelů. V Česku se v roce 2018 začíná kvalitní televizní žurnalistiky natolik nedostávat, že za každou dobře odvedenou práci je část veřejnosti ochotna vynášet novináře do nebes.

Dominátorka Světlana

Kdyby to záleželo čistě na liberální facebookové bublině, nesedí na Hradě dalších pět let ani Zeman, ani Drahoš, ale Světlana Witowská. Po čtvrteční debatě na České televizi začaly sociální sítě hořet. Diskutéři posílali Witowskou na Hrad jako Dominátora s Jágrem v dobách největší naganské slávy, profily se plnily fotografiemi, kde to elegantní novinářce obzvláště sekne, a přímo na komoru mířila populární facebooková stránka „Gurmánské české memes s pasívně agresívní příchutí“. Ta užila oblíbený internetový vtip, kdy se na pozadí webové stránky serveru Pornhub.com vloží fotografie z nějaké společenské, s pornem naprosto nesouvisející události. V tomto případě to sedělo dokonale.

Drahoš se Zemanem v křeslech, nad nimi sošná Witowská a pod tím, v typickém fontu hanbatého serveru, titulek „Domina krotí dva dědečky“. Lajky se jenom sypaly. Jenže celá věc má hlubší rozměr než jen chvilkový obdiv nestálého facebookového obecenstva k profesionálně odvedené práci moderátorky. Jakkoliv není třeba relativizovat výkon Světlany Witowské, je nutné si uvědomit, že tolik vynikla také z důvodu otřesné úrovně tří předchozích debat.

Modelíny

Česká televize měla dobře rozdané karty. Po naprosto nevýrazném Korantengovi na Nově a show Karla Voříška, kdy místy nebylo jasné, zda diváci sledují zápas Sparta–Baník, či prezidentskou diskusi (po umaštěné Soukupově), se ČT chtěla předvést a ukázat, že hraje docela jinou ligu. Což se jí povedlo. A Miloš Zeman to médiu veřejné služby jistě nezapomene.

Způsob, jakým prezidentskou volbu nezvládly obě komerční stanice, jasně ukázal, že tito hlídací psi demokracie jsou krotcí. V reakci na oligarchizaci médií sice v Česku v poslední době vzniklo několik pozoruhodných projektů (pro liberály DVTV, pro mladé levičáky třeba Alarm), nicméně mediální krajině země stále dominuje televize – v tom je Česko pořád Východem. Prima i Nova přitom ve zpravodajství a žurnalistice jdou stejnou cestou, jakou se ubírají v původní tvorbě: nekonfliktnost, snižování nákladů, konformita.

O dění u nás i v zahraničí reportuje z obrazovek soukromých televizí zástup modelů a modelín, kterým to hlavně musí slušet. Česká televize a Český rozhlas se tak v době, kdy část politické scény i veřejnosti začíná na svobodně, a především kvalitně informující média dost nevybíravě útočit, staly prakticky jedinými skutečně celoplošnými a obecně dostupnými kanály relevantních informací.

Na kaši

Jak bude následujících pět let co do vztahu moci a médií vypadat, se dalo hezky vidět už během sobotního Zemanova štábu. Potácející se publicista Rokytka (přispívá do Parlamentních listů), zjevně notně upravený hojným občerstvením, nadávky a rány pěstí novinářům ze strany dalšího esa „alternativních“ webů, Jana Šolty, a věta Jiřího Ovčáčka, že ho tyto incidenty „vůbec nezajímají“.

K tomu přidejme Tomia Okamuru, který se v Zemanově štábu téměř roztékal štěstím a vyhlídkou na brzký podíl na moci, a Andreje Babiše, jehož vztah ke kvalitní žurnalistice je také všechno, jen ne přátelský, a složí se nám krajně neveselý obraz nejbližší budoucnosti mediální scény v Česku.

Přistřihnout křídla

Mainstreamová televizní žurnalistika se dostala do stavu, kdy kvalitně, nicméně standardně zvládnutá politická debata spustí lavinu obdivu vůči moderátorce. To není moc dobré vysvědčení samo o sobě. Přitom je téměř jisté, že politici, kteří teď v zemi tahají za delší kus provazu, se pokusí médiím veřejné služby přistřihnout křídla. A je také jisté, že nikdy za posledních dvacet pět let nebylo nutnější bránit nezávislost veřejnoprávních médií než nyní.

K České televizi a Českému rozhlasu lze mít tisíc výhrad, nicméně fakt, že jde o prakticky poslední celospolečensky působící a dostupná média, jež si udržela profesionální úroveň a zdravou míru nabroušenosti, je prostě neoddiskutovatelný.

Komentář vyšel na webu Reflex.cz. Další texty autora čtěte zde >>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Ekonomové: Dojde na tvrdý brexit. Evropa neodejde bez zranění, víc to ale odnese Británie

Rok a půl dlouhé vyjednávání mezi Evropskou unií a Velkou Británií se blíží do konečné fáze – vyjednavači dali na stůl předběžnou dohodu o brexitu vyjednanou mezi Londýnem a Bruselem, její schválení však s největší pravděpodobností ztroskotá během úterního hlasování v britském parlamentu.

 

Vrcholící napětí kolem vyjednávání o brexitu je cítit na obou stranách Lamanšského průlivu. Osud brexitové dohody má v rukou britský parlament a Evropě nezbývá než sledovat, jak hlasování poslanců Spojeného království dopadne. Odborníci se mezitím předhání ve věštění toho, jak se situace vyvine a zda Británie nakonec odejde s dohodou, bez dohody nebo zda neodejde vůbec.

Link

Naděje zastánců setrvání v EU tento týden posílily poté, co generální advokát Soudního dvora EU Campos Sánchez-Bordona oznámil své stanovisko, podle kterého může Británie jednostranně stáhnout prohlášení podle článku 50 lisabonské smlouvy – tedy oznámení o odchodu z Evropské unie – a nepotřebuje k tomu souhlas členských států EU. Na takový scénář však podle analytiků České spořitelny nedojde.

„Varianta, že by Británie stáhla článek 50, je právně možná, ale není podle nás realistická,“ řekl tento týden novinářům hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Vetší šance ale nedává ani scénáři odchodu Spojeného království s uzavřenou dohodou. Jako nejpravděpodobnější tak považují takzvaný „hard“ brexit, tedy že veškeré úspěchy dosavadního vyjednávání spadnou pod stůl.

Tvrdý brexit však podle něj má další dvě varianty – skutečný hard brexit bez jakékoliv dílčí dohody, který by ale oběma stranám způsobil šok, nebo tvrdý brexit „změkčený“ o dílčí dohody. První varianta – tedy velmi tvrdý brexit – by přitom způsobil velké ztráty i České republice. Pro tuzemskou ekonomiku by znamenal ztrátu 1,1 % HDP a pokles zaměstnanosti o 40 tisíc míst. „Jen pro představu, co pro Česko znamená jedno procento HDP – to je 55 miliard korun, za které by se dalo postavit 330 kilometrů dálnic,“ varuje Navrátil.

5050505:article:true:true:true

Vyjednávání o odchodu Británie z EU by tak podle analytiků České spořitelny mohlo skončit tvrdým brexitem, který ale bude „změkčen gentlemanskými dohodami v nejstěžejnějších oblastech“, jako je například letectví. Tyto dílčí dohody pak budou platit během přechodného období, než se podaří nastavit nové vztahy. Trvat by to mohlo kolem pěti let. „Evropská unie nechce dát Británii brexit zadarmo, protože se obává odchodu dalších zemí, jako je Itálie, nicméně nikdo nemá zájem na tom, aby to dopadlo velmi tvrdě,“ míní Navrátil.

Členské státy tak pracují na takzvaném plánu připravenosti, který se snaží obsáhnout ty nejkritičtější oblasti a mají zabránit tomu, aby náhlý šok z odchodu bez dohody byl radikální. Pokud by totiž došlo na „neřízený“ brexit, přestaly by platit veškeré dohody. Například letecké spojení mezi Spojeným královstvím a unií by se bez dohody o letectví téměř ze dne na den zastavilo.

„Ani velká Británie ani Evropa nemá zájem na tom, aby brexit proběhl ve své nejtvrdší variantě, všechno se z ničeho nic stoplo a vzájemné vztahy byly na nule. Takže si dokážu představit, že se strany domluví a po dobu nějakého přechodného období mezi sebou budou udržovat takové vztahy, které by dopady zmírnily,“ vysvětluje pro INFO.CZ ekonomka a odbornice na Evropskou unii České spořitelny Tereza Hrtúsová.

Link

Brexit posílí Polsko, Česko naopak

Přestože se na tvrdý brexit členské státy připravují už od léta, negativním dopadům na ekonomiku se určitě nevyhnou. Mnohem víc však neřízený odchod z unie odnese Velká Británie. „Ze všech vyčíslení, která kdy proběhla, je zřejmé, že větší ekonomický dopad bude mít tvrdý brexit na Velkou Británii, ale nelze tvrdit, že Evropa z toho vyvázne bez zranění,“ říká Hrtúsová.

„Brexit bude mít vliv na fungování evropských institucí – kromě počtu europoslanců to je i vliv na hlasování v Radě EU, které probíhá kvalifikovanou většinou. Návrhy totiž musí být odsouhlaseny 55 procenty členských států, které mají dohromady 65 procent obyvatel EU. Pokud tedy odejde země s víc jak 60 miliony obyvatel, dojde během hlasování k určitým změnám a budou posíleny velké státy, jako Polsko nebo Německo,“ vysvětluje Hrtúsová.

Kdo ale naopak při hlasování ztratí váhu, jsou země, jako Česko, Slovensko a Maďarsko. Po odchodu Spojeného království posílí také role zemí platících eurem – odejde totiž velký zastánce zemí, které eurem neplatí. Česko by proto mělo zapracovat nejen na vztazích s posíleným Polskem, ale i Německem.

„Pokud bude eurozóna jednotná, bude schopná přehlasovat země, které stojí mimo eurozónu, což dosud nebylo možné. Zároveň se zásadně posílí role Německa, pro nás by tedy bylo dobré budovat s ním hlubší diplomatický vztah,“ míní Navrátil.

-1