Prezidentské volby 2018: Konec Zemana, politický islám, privatizace moci. Rozhovory Pavla Štrunce s kandidáty | info.cz

Články odjinud

Konec Zemana, politický islám, privatizace moci. Rozhovory Pavla Štrunce s kandidáty

Detailní rozhovory se všemi kandidáty. V minulých týdnech jsme se jich ptali na priority i slabé stránky. Zvali jsme i současnou hlavu státu, Miloš Zeman ale přijít odmítl. Níže nabízíme rozhovory s Michalem Horáčkem, Markem Hilšerem, Jiřím Hynkem, Petrem Hannigem, Pavlem Fischerem, Jiřím Drahošem, Mirkem Topolánkem a Vratislavem Kulhánkem.

Horáček: Na Hradě sedí větší bezpečnostní hrozba než teroristi

Bezpečnostní rámy na Pražském hradě? Kandidát na prezidenta Michal Horáček by je nechal odstranit hned první den po nástupu do funkce. Případný útok teroristů je pro něj jako bezpečnostní hrozba zanedbatelná ve srovnání s Martinem Nejedlým, jehož kancelář je přímo vedle té prezidentovy. 

Horáček: Na Hradě sedí větší hrozba než teroristi, u Babiše ctěme presumpci neviny autor: INFO.CZ

Hilšer: Babiš a Zeman? Arogance, privatizace moci a disrespekt

Privatizace moci, arogance a disrespekt. Taková slova volil v rozhovoru s Pavlem Štruncem prezidentský kandidát Marek Hilšer, když přišel řeč na Andreje Babiše a Miloše Zemana. On sám prý u lidí cítí důvěru. A to i přesto, že se mu nepodařilo sesbírat potřebnou podporu 50 tisíc lidí a do boje o Hrad ho poslaly až podpisy 10 senátorů. 

Miloš Zeman je nemocný klopýtající muž, Češi mu prominou cokoliv, říká Marek Hilšer autor: INFO.CZ

Hynek: Politický islám se pokusí převzít moc, říkají to studie

Islám je invazivní politika, která ohrožuje bezpečnost naší země, říká kandidát na prezidenta Jiří Hynek. Odvolává se přitom na řadu „odborných studií“. Sám sebe označuje za respektovaného odborníka, který neimprovizuje. 

Premiér Babiš? Ne, šanci bych dal ODS, říká kandidát na prezidenta Hynek autor: INFO.CZ

Hannig: Uprchlíci vezmou dávky a jedou si užívat do Prahy

Současné hlavě státu fandí, do prezidentské volby přesto jde. Hudební producent Petr Hannig by se prý choval diplomatičtěji, v některých otázkách ale zastává vyhraněnější názory. „Nikdy bych nepřijal euro a nejsem eurofederalista,“ vysvětluje Hannig rozdíly mezi ním a Milošem Zemanem. 

Uprchlíci vezmou dávky a jedou si užívat do Prahy. Díky bohu, že Zeman kandiduje, říká Hannig autor: INFO.CZ

Fischer: Nabízím Zemanovi důstojný odchod do důchodu

Diplomat Pavel Fischer by se jako prezident nebál bouchnout do stolu. Miloš Zeman je podle něj málo aktivní. Jedná prý v týdnech, on by vše řešil v hodinách. Na vrub současné hlavy státu jdou dle slov bývalého velvyslance ČR ve Francii i nízké platy v nekvalifikovaných profesích. 

Zeman už patří do důchodu, on může za mizerné platy v Česku, říká prezidentský kandidát Fischer autor: INFO.CZ

Drahoš: Bojím se ovlivnění voleb, trestně stíhaného člověka bych premiérem nejmenoval

V souvislosti s volbami se obává možného ovlivnění hlasování zahraničními tajnými službami. Drahoš se kvůli tomu na začátku prosince sešel s odcházejícím premiérem Bohuslavem Sobotkou. Důrazně přitom odmítá, že by se dopustil trestného činu šíření poplašné zprávy, jak na víkendovém sněmu Okamurovy SPD naznačil Miloš Zeman.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Zeman o Češích říkal, že jsou debilové, nepochybuji o ovlivňování voleb, říká Drahoš autor: INFO.CZ

Topolánek: Celá Afrika je v pohybu, EU toleruje novodobý obchod s otroky

Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek by z Hradu důrazně apeloval na zajištění hranic Evropské unie. Nebezpečí masové migrace podle něj hrozí hlavně ze subsaharské Afriky. „Nigérie bude v roce 2050 třetí nejlidnatější zemí po Číně a Indii,“ vysvětluje Topolánek své obavy v rozhovoru s Pavlem Štruncem.

Celá Afrika je v pohybu do Evropy. EU toleruje novodobí obchod s otroky, říká Mirek Topolánek autor: INFO.CZ

Kulhánek: Na Hrad bych si pozval šéfa VW, mluvil bych s ním o platech

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek má plán, jak zvednout lidem platy v Česku. Jako prezident by si na Hrad zval šéfy koncernů, oslovil by třeba ředitele Volkswagenu. „Dá se očekávat, že by přijel,“ říká Kulhánek v rozhovoru s Pavlem Štruncem. 

Zeman je fakt dobrej, vybírá telátka na porážku. Ja jím ale nebudu, říká Vratislav Kulhánek autor: INFO.CZ

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Dívej se mým směrem, čeká tě tunel. Kocáb znovu míří na Hrad

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Funkce prezidenta působí přímo magickým magnetismem na všechny, co se prezidentem nikdy nestanou. Takže bylo jen otázkou času, kdy přitáhne i Michaela Kocába. „Přemýšlím, že bych do toho tentokrát šel. Byl bych schopný zvednout hodnoty, za které jsme bojovali v roce 1989. Jsem si jistý, že takových politiků moc nebude,“ řekl Kocáb v Rádiu Impuls. Ano, vždycky se objeví někdo výjimečný.

O zhrzenosti z nezájmu o své služby se Kocáb nicméně rozpovídal už předtím v pořadu Štrunc!. Tady v rámci nostalgie z 30. výročí „sametu“ uviděl paralely mezi někdejším Občanským fórem z roku 1989, které spoluzakládal a spoluvedl, a spolkem Milion chvilek pro demokracii, který pro změnu plní Letnou nyní. „Rozdíl je v tom, že to dnes není generačně průřezové. Mrzí mě, že lidé z naší skupiny nikdo neoslovuje, ani nás nepozvou se k věcem vyjádřit. To bych jim poradil změnit,“ postěžoval si Kocáb.

Link

Příteli se ozvu, na oběd se pozvu, zpíval kdysi Filip Topol. Kocáb v podstatě Milionu chvilek vzkazuje: Jak si dovolujete kázat „dobro“ beze mě? A kdo se mu taky může divit! Málokdo sehrál před 30 lety tak ironickou roli jako právě frontman Pražského výběru, za komunismu symbol hudebního disentu. Kocáb byl nejen jednou z hlavních tváří „sametu“, hlavně ale po pádu komunistického režimu z tehdejšího Československa bryskně „vyvezl“ zpátky domů sovětskou armádu, symbol totality a okupace země.

6020148:article:false:false:false

Kocáb byl tehdy tak populární, že v prvních demokratických parlamentních volbách v roce 1990 získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, hned za Alexandrem Dubčekem. Jenže záhy sehrál i méně populární roli. Stanul v čele privatizačního fondu TREND, který po prodeji skončil jedním z prvních privatizačních „megatunelů“. Pro Kocába to celé nemohlo skončit hůř: stal se jedním z rychlých privatizačních multimilionářů, a i když oficiálně nic neukradl, podle exministra privatizace Tomáše Ježka „tunel“ způsobil právě prodej fondu. Nemálo lidí dodnes nezapomene reklamní slogany TRENDu: „Dívejte se naším směrem“ a „Vždy plníme slovo, to je náš TREND“.

Link

Kocáb má pravdu, že partu Milion chvilek šéfují samí mladíci. A proč taky ne, nepíše se rok 1989 a nepadá komunismus. Skupina převážně mladších lidí prostě jen chce jiného premiéra. To k demokracii patří a nikdo kvůli tomu nemusí volat Kocábovi, jemuž je 65 let. Navíc šéf Milionu chvilek Mikuláš Minář jistě dobře ví, proč Kocábovi radši nevolá: nemůžete se s vážnou tváří odvolávat na ideály „pravdy a lásky“ a pozvat na pódium bývalého šéfa TRENDu. To by taky mohl přijet Viktor Kožený, i on je ze všeho zhrzený.

Kocáb se do politiky zkouší vracet opakovaně, nikdy to ale nekončí dobře. V senátních volbách v roce 2008 neprolezl za Zelené ani do druhého kola a jeho vládní angažmá za stejnou stranu ve funkci ministra pro lidská práva v letech 2009-10 končilo rezignační fraškou. Poté hledal s Kroměřížskou výzvou prezidentského nástupce Miloše Zemana, nikoho ale nenašel. „I cesta je cíl,“ komentoval tehdy debakl, na jehož základech chtěl stavět novou demokratickou stranu hlásící se k odkazu „sametu“. Zůstalo u debaklu.

Link

A co hůř: během migrační krize v letech 2015-16 Kocáb hlásal přijímání migrantů z Blízkého východu. Ponechme teď stranou ideály, v Česku prostě dodnes neexistuje toxičtější reputační kaňka než být „vítačem“, lidi radši zapomenou i na kupónovou privatizaci, která z některých udělala nezaměstnané. „Nevítačem“ se rychle rád stal i Jiří Drahoš a od svého „anděla“ Karla Schwarzenberga se kvůli jeho podpoře migrantů před časem radši distancovali i hlavouni TOP 09. Snad ani genocida nestojí v cestě na Pražský hrad tak jako „vítačství“.

„Měl by zvednout i étos sametové revoluce, nebojovat jen proti něčemu, ale naopak co nejvíc za něco,“ řekl Kocáb v pořadu Štrunc!. Bývalý poradce exprezidenta Václava Havla očividně mentálně stále žije v roce 1989 a v rámci návratu na Pražský hrad zkouší lidem prodávat minulost, což je v politice asi to nejhorší. Snad s výjimkou Tomáše Halíka a spol. totiž žije většina lidí budoucností, poslední dobou hlavně tím, kde budou bydlet. Nejde pořád platit „londýnské“ ceny bytů z pražských platů.

Link

Politická budoucnost Kocábovi patřila v dějinném „sametovém“ momentu Občanského fóra a i když nebyla dlouhá, zhostil se jí velmi úspěšně. Dnes je ale dávno minulostí a měl by to konečně pochopit. Ostatně málokdo „zúročil“ tehdejší dobu tak jako on, byť už to nebylo úplně „sametově“. A mimochodem: Kocáb nyní říká, že lidem vadí politici, kteří neplní slovo. Nejspíš už zapomněl i na vlastní TREND.

43600