Kurzy na prezidentské kandidáty se vyrovnaly. Na Zemana dal sázkař 2 miliony, vyhrát může dvojnásobek | info.cz

Články odjinud

Kurzy na prezidentské kandidáty se vyrovnaly. Na Zemana dal sázkař 2 miliony, vyhrát může dvojnásobek

Kurzy na vítězství v prezidentských volbách se od minulého týdne vyrovnaly. Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš u bookmakerů ztratil, prezident Miloš Zeman naopak získal. Vyrovnané jsou také sázky. Páteční rekordní sázku u Tipsportu za 645.000 korun na Drahoše dnes překonal klient Fortuny, který vsadil 2,2 milionu na vítězství Zemana. Celkové sázky jsou proti posledním volbám v roce 2013 už téměř čtyřnásobné. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které dnes ČTK oslovila.

„V pátek jsme sice ještě přijali rekordní částku 645 tisíc korun na Drahoše, ale jinak klienti začali zhruba od středy sázet především na Zemana. Navíc vyšly další průzkumy, podle kterých to bude velmi vyrovnané. Proto jsme změnili původní kurzy 1,5:1 na Drahoše a 2,6:1 na Zemana na shodných 1,92:1,“ uvedl expert na politické sázky u Tipsportu Pavol Boško.

Tipsport zatím přijal sázky za 90 milionů korun, z toho 21 milionů ve druhém kole. Velká většina tiketů jde na vítězství některého z kandidátů. Na Zemana je zatím 52 procent objemu sázek, na Drahoše 48 procent.

Ve Fortuně je podle mluvčího Petra Šraina situace opačná. „Vklady na druhé kolo už dosahují 18 milionů korun, v součtu s prvním kolem tedy 68 milionů. V pátek se nálada mezi sázkaři otočila, když začali využívat atraktivní kurz na Miloše Zemana. Dnes jsme na jeho vítězství přijali tiket za 2,2 milionu korun v kurzu 1,91:1. Případná výhra by byla 4,2 milionu,“ doplnil Šrain. Další změny v náladě sázkařů by podle něj mohly přinést společné prezidentské debaty.

Bookmakeři Fortuny vypsali i několik méně tradičních sázek. Například na to, že se ve volební místnosti v Zemanově blízkosti objeví podobně jako v prvním kole obnažená žena. Ještě v pátek měla tato možnost kurz 100:1, dnes už klesla na 12:1. „Přijali jsme 36 tiketů dohromady za 5000 korun. Kurz jsme proto museli snížit,“ dodal Šrain.

Chance nabrala sázky za 15 milionů korun. Podle mluvčí Markéty Světlíkové společnost přijala tiket za 300 000 na vítězství Drahoše v kurzu 1,67:1. Stejnou částku dal sázkař na to, že čtvrteční debatu na ČT bude sledovat více než 1,4 milionu diváků starších 15 let v kurzu 1,4:1.

Podle bookmakerů Tipsportu bude výsledek druhého kola velmi těsný, vítěz s velkou pravděpodobností získá necelých 53 procent hlasů. Podle Fortuny by měl v osmi krajích ze 14 zvítězit Zeman. Vysokým favoritem je hlavně v Moravskoslezském kraji (1,04:1), na Ústecku (1,06:1) a Vysočině (1,13:1). Naopak Drahoše nejvíce favorizují v Praze (1,01:1), Středočeském kraji (1,22:1) a na Královéhradecku (1,42:1).

Sázky na prezidentské volby u Fortuny, Tipsportu a Chance zatím dosáhly v souhrnu 173 milionů korun. Podíl těchto tří firem na trhu kurzových sázek loni podle odhadů činil 92 procent. Ostatní společnosti absolutní hodnotu většinou nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkový objem sázek se blíží 190 milionům. To je téměř čtyřikrát více než v minulých prezidentských volbách. Rekordní politickou událostí z hlediska objemu sázek dosud byly nedávné sněmovní volby s odhadovanou částkou 105 milionů korun.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Jourová: Vytvořili jsme návrh, který nemá v historii EU obdoby

KOMENTÁŘ VĚRY JOUROVÉ | Když Evropská komise předložila ve středu členským státům a Evropskému parlamentu předělaný návrh sedmiletého rozpočtu Evropské unie v hodnotě 1,1 bilionu eur, doplněný bezprecedentním fondem obnovy za 750 miliard eur, dělala dějiny. Předvedla, že je schopná přijít s návrhem, který může reálně pomoci Evropě překonat ekonomické a sociální dopady koronavirové pandemie. 

Po celou dobu přípravy tohoto vpravdě historického návrhu jsme si uvědomovali, že čelíme nečekanému, neviditelnému, neznámému a nepředvídatelnému nepříteli. Nákaza nás napadla všechny bez rozdílu a napáchala velké škody. Nemůže za ni nikdo, ale v odpovědi musíme být jednotní a silní už nyní, ačkoli konečný účet ještě neznáme. Shodli jsme se v tom, že naše reakce musí být rychlá, jasná, srozumitelná a nesmí minout vytyčený terč.

Návrh sleduje tři hlavní cíle, které spolu souvisejí:

  • Zacelit rány, napravit napáchané škody, zachránit pracovní místa, pomoci zejména nejvíce zasaženým zemím, firmám a lidem.
  • Investovat do správných oblastí, modernizovat hospodářství, aby nezatěžovalo životní prostředí, podpořit digitalizaci a technologie potřebné pro lidi. Využít vynucené přestávky k úpravě kurzu směrem k šetrnější a modernější ekonomice.
  • Poučit se z krize a investovat do razantního posílení odolnosti a soběstačnosti Evropy, aby byla schopna snáze čelit podobným neštěstím v budoucnu. Prvním úkolem bude vytvořit strategické zásoby zdravotnického materiálu, podpořit klíčová zdravotnická zařízení a zbavit se závislosti na třetích zemích. Evropa si musí být schopna v těžkých chvílích pomoci sama.

Link

Navržený balík nemá v historii Evropské unie obdoby; je na výši výzvy, kterou pandemie představuje. Nyní se jím budou zabývat premiéři a prezidenti členských států a jako vždy budou logicky mít hodně na mysli své národní zájmy. Přesto věřím, že v debatě převládne politická vůle učinit adekvátní společné rozhodnutí, blahodárné pro celou Evropskou unii. Rozpočet pak bude muset získat podporu Evropského parlamentu a národních parlamentů. Čeká nás tedy složité a tvrdé vyjednávání pod časovým tlakem. Pro Evropu a její členské země to bude velká zkouška politické odpovědnosti a odvahy, ale také soudržnosti a smyslu pro solidaritu; důsledky nedohody by mohly být nedozírné.

Navzdory nevídaným částkám není tento návrh rozpočtu totiž jen o penězích, ale také o vzájemnosti, o pochopení společného projektu a o ekonomickém pragmatismu. Umožní opětovně nastartovat společný evropský trh, který je naší hlavní silou v globalizovaném světě, zárukou ekonomické prosperity všech zemí, které se na něm podílejí, včetně České republiky. Dokument je koncipován tak, aby se vynaložené prostředky promítly především v životní úrovni lidí, kteří v Evropě žijí. Po minulé finanční krizi před 10 lety se nerovnosti prohloubily a lidé nevnímali evropskou politiku jako hráz proti nespravedlnosti. Tuto chybu nesmíme opakovat.

Link

Nazvali jsme tento návrh „Evropským rozpočtem nové generace“. Je to proto, že dnešní krize se nutně projeví i na životní úrovni našich dětí. Proto musíme její dopady tlumit už nyní, a to zásadním způsobem. Nicméně je jasné, že budoucí generaci předáváme nejen ambici překonat potíže co nejlépe, ale také odkaz v podobě společného dluhu – oněch 750 miliard se bude splácet v letech 2028-58. I proto je důležité, aby každé investované euro přineslo maximální užitek a aby budoucí dluhy bylo snadné splácet díky obnovené prosperitě.

Toto vše je dobrá zpráva i pro Českou republiku. Nejenže budou pokračovat v neztenčené míře tradiční politiky – kohezní a strukturální pomoc, zemědělské dotace – ale cílené oživení a ozdravení jednotného trhu nemůže než prospívat naší exportně orientované ekonomice. Česká republika dokázala v minulých letech dynamicky rozvíjet hospodářství a vytvářet pracovní místa. Výborně zabojovala proti epidemii koronaviru. Věřím tomu, že beze zbytku a úspěšně využije i šance, které nabízí ambiciózní návrh rozpočtu Evropské unie.

Autorka je místopředsedkyně Evropské komise.