Lékař Hilšer jde proti Zemanovi. Získal od senátorů podpisy potřebné pro kandidaturu na Hrad | info.cz

Články odjinud

Lékař Hilšer jde proti Zemanovi. Získal od senátorů podpisy potřebné pro kandidaturu na Hrad

Lékař Hilšer jde proti Zemanovi. Získal od senátorů podpisy potřebné pro kandidaturu na Hrad
 

Lékař a aktivista Marek Hilšer má podporu pro prezidentskou kandidaturu. Sehnal podpisy 11 senátoru a odpoledne hodlá svoji kandidaturu oficiálně zaregistrovat. Stává se tak dalším vyzyvatelem Miloše Zemana, který nesesbíral podpisy alespoň 50 tisíc lidí a vydal se místo toho cestou shánění politické podpory v parlamentu. Hilšer podpisy dlouhodobě aktivně sháněl, měl jich ale „jen“ necelých 44 tisíc.

Hilšer již dříve řekl, že Česká republika musí zůstat navázána na demokratické západoevropské země. Je to pro něj jedna z priorit, o kterou by v případě zvolení dbal na Hradě. Obává se také monopolizace politické moci, a zdůrazňoval by proto důležitost občanské společnosti. Rád by také otevíral debatu na téma zlepšení zdravotnictví a školství, které jsou podle něj v krizi. Vládu s komunisty považuje za nepřijatelnou a premiérem by podle něj neměl být člověk, u kterého je podezření ze spáchání podvodu.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Termín na odevzdání kandidatury ministerstvu vnitra je do 7. listopadu. Dosud tak učinili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, textař a podnikatel Michal Horáček, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Podle ministerstva vnitra kandidátní listinu s podporou poslanců podal i další kandidát, jeho jméno ale zatím není známo. Dva další zájemci o Hrad vnitru nedoložili potřebné podpisy.

Marek Hilšer byl před časem hostem v pořadu Štrunc! autor: INFO.cz

V nejbližších dnech by se měli zaregistrovat i další kandidáti. Více než 50.000 podpisů se podařilo sesbírat také prezidentovi Miloši Zemanovi a bývalému předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi. Další se snaží získat podporu politiků a senátorů. Dostatek senátorských podpisů deklaroval bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl, o kandidatuře se chce rozhodnout na poslední chvíli. Podnikatel Vladimír Boštík má údajně více než 50.000 občanských podpisů, dosud ale ani nezaregistroval svůj volební účet u kontrolního úřadu.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

V Česku je přes sto tisíc chudých dětí. Babiš nezmínil, že máme i problémy, říká Hanych

Ačkoliv se hovoří o tom, že se máme nejlépe za poslední roky a společnost bohatne, žije v Česku nejméně sto tisíc dětí ohrožených chudobou, říká Pavel Hanych, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické. „Ta čísla pravděpodobně budou ještě vyšší,“ dodává. Jaké jsou příčiny dětské chudoby a co by měli dělat politici pro její řešení? Jak vnímat skutečnost, že premiér Babiš chudobou ohrožené lidi opomenul ve svém novoročním projevu? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Podle oficiálních odhadů Českého statistického úřadu je v Česku zhruba deset procent populace ohroženo chudobou. „Když se to převede na poměrnou část populace ve věku do 17 let, dostaneme se až někam ke 150 tisícům, náš odhad je tedy o něco nižší,“ říká Hanych s tím, že problém chudoby se týká nejméně sta tisíc nezletilých. „Naším cílem při zveřejnění těchto čísel nebylo šokovat, ale spíše upozornit na to, že i ve 21. století, kdy hovoříme o ekonomickém růstu a bohatnutí společnosti, je tu stále obrovská skupina lidé, která těchto výhod nepožívá a naopak žije v podmínkách dost velké chudoby,“ dodává.

Link

Chudé dítě je podle Hanycha takové, které nejenže z pochopitelných důvodů samo nevydělává, ale zároveň je i součástí rodiny s příjmem, který nestačí na zaplacení výdajů a věcí běžných v dnešní většinové společnosti. „Uvedu příklad jednoho našeho klienta, devítiletého chlapce žijícího v internátu speciální školy diakonie v jižních Čechách. Jeho rodině se nedostává peněz na obědy ve škole, oblečení pro děti nebo na kroužky, což jsou výdaje v řádech vyšších stovek až nižších tisíců. To vede k tomu, že děti se necítí dobře, cítí se vyloučené z kolektivu a vzniká tak sociální napětí,“ vysvětluje Hanych. Úlohou státu by podle něj mělo být legislativní nastavení toho, aby se řešily příčiny chudoby a ne jen její následky.

Link

Hanych se pozastavuje nad tím, že premiér Andrej Babiš ve svém novoročním projevu hovořil jen o ekonomických úspěších a růstu, ale chudobou ohrožené občany zcela opomněl. „Premiér v novoroční řeči nezmínil, že v Česku jsou i věci, které zkrátka nefungují dobře, jsou tam problémy a není to v pořádku. Kam jsme se dostali, když musí hovořit jen v superlativech, když to není pravda?“ táže se Hanych, který zároveň upozorňuje, že jde o generační problém. „Rodiče dnešních dětí žijících v chudobě často sami pocházejí z rodin, které jim nějaké to základní hodnotové schéma nebyly schopny předat. Ptejme se tedy spíše, jak dlouhodobě těmto lidem pomoci, než abychom je jen odsuzovali,“ uzavírá Hanych.