Miliony na kampaň proti Drahošovi mohou být odkudkoliv. I z Ruska nebo z Číny | info.cz

Články odjinud

Miliony na kampaň proti Drahošovi mohou být odkudkoliv. I z Ruska nebo z Číny

Otazníky doprovázející financování kampaně Miloše Zemana jsou stále výraznější. Aktuálně se objevují v souvislosti s kampaní "Stop imigrantům a Drahošovi", kterou dnes otiskly vybrané deníky. Pod polarizující a zavádějící agitací je podepsán spolek Přátelé Miloše Zemana, ten však díky šikovné právní kličce funguje jako anonymizující brána na inzertní peníze. A zjistit konkrétní fyzické či právnické osoby, které za miliony na Zemanovu kampaň opravdu stojí, je proto nyní téměř nemožné. Tím spíše, že členové Spolku připomínají zarytě mlčící bratrstvo. 

Spolek Přátelé Miloše Zemana (PMZ) zatím na kampaň za znovuzvolení současného prezidenta vydal už přes osm milionů korun. Financoval především billboardy, ale jako zhotovitel (jedná se podle všeho o chybu a spolek měl být uveden jako zadavatel, pozn. red.) je uveden i na aktuální kampani, která dává do souvislosti Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše a imigranty. A to je problém. 

Proti dotazům ohledně financování tohoto neprůhledného spolku totiž jakoby se vztyčila hradba ticha. Předseda představenstva Spolku a zároveň hradní kancléř Vratislav Mynář na dotaz INFO.CZ mlčí, člen představenstva PMZ a bývalý spolupracovník Státní bezpečnosti Karel Srp náš dotaz, odkud konkrétně plynou miliony na kampaň za znovuzvolení Miloše Zemana, „dal do pořadníku.“ Další člen Spolku, senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba, raději při dotazech na financování utekl ze studia DVTV. A na otázky INFO.CZ neodpovídá ani Barbora Filípková, ředitelka hlavní kanceláře Strany práv občanů, která je se Spolkem personálně propojena. 

Otázky jsou přitom na místě. Podle společnosti Transparency International měl Zeman ze všech kandidátů nejméně průhlednou kampaň. Ta připomíná oblečenou - neoblečenou Princeznu Koloběžku - současný prezident tvrdil, že billboardy a letáky agitující za jeho znovuzvolení byly výhradně iniciativou PMZ. Jenže rozhodující pro verdikt toho, zda se jedná o kampaň, je litera zákona. A podle té je kampaní každé sdělení ve prospěch kandidáta, které stojí peníze. 

Spolek Přátelé Miloše Zemana přitom již na venkovní reklamu vydal přes osm milionů korun. Kromě toho je rovněž uvedený i jako zadavatel sugestivního a polarizujícího inzerátu, který dnes vyšel jako placená reklama v některých českých denících. Dohledat však, kdo konkrétně ze spolek finance bere je úkol Herkulovský.

„Spolek evidentně funguje jako prostředník, proto možnosti zjistit, kdo za těmito penězi stojí, jsou omezené,“ říká pro INFO.CZ Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (UDHPSH). Outlý dodává, že postup, kdy hypotetické sdružení funguje jako anonymizující brána pro financování prezidentské kampaně je přesto v souladu s literou zákona. „S jeho duchem však již nikoliv,“ doplňuje důrazně. 

Jistou představu o tom, odkud by finance mohly pocházet, si nicméně udělat přeci jen lze. Agentura Euro Agency, která inzerát "Stop imigrantům a Drahošovi" zhotovila, totiž patří Miroslavu Schönovi, bývalému spolumajiteli společnosti Mountfield. A tu před rokem koupila čínská společnost Eurasia Development Group. Sama agentura přiznala výdaje na kampaň za Zemanovo znovuzvolení za 1.8 milionu korun. 

Jen těžko si lze představit, že by současný prezident Miloš Zeman nevěděl o kampani, kterou za jeho znovuzvolení vedou jeho nejbližší. Je proto na místě se ptát, proč sám v zájmu transparentnosti netlačí na své spolupracovníky, aby původ peněz objasnili. Takové gesto by mu nakonec mohlo přinést více hlasů, než inzeráty operující s obavami Čechů z uprchlíků. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Zrno: Nesmyslný hon myšlenkových jakobínů aneb Vondrův „moment Slánský“

KOMENTÁŘ MATYÁŠE ZRNA | Jistě znáte příběh Rudolfa Slánského, generálního tajemníka Komunistické strany Československa. Celý život věrně sloužil myšlence komunismu, namočil si přitom ruce po lokte (i výše) od krve, aby ho nakonec vlastní soudruzi postavili ke zdi s odůvodněním, že je vlastně imperialistický agent. Takový moment dnes zažívají někteří lidé, kteří konzistentně léta budovali a podporovali demokratickou a prozápadní Českou republiku – najednou na nich visí obvinění, že vlastně nahrávají zájmům Ruska. Stačí mít kritický pohled na některé politiky Evropské unie, klima nebo třeba manželství homosexuálů. Logika je jasná: nepodporuješ (plně) Brusel, podporuješ Moskvu!

Nejnovější obětí této hysterie se stal Alexandr Vondra. Čerstvě zvolený europoslanec dal rozhovor týdeníku Respekt. Dalo se čekat, že to bude trochu střet světů. Vondra je konzervativec, který jako svou povinnost vidí postavit se vlně progresivismu, zástupce šéfredaktora Respektu Marek Švehla, který rozhovor vedl, pravý opak. Rozhovor to byl ostrý, škoda jen, že si Marek Švehla nevzpomněl na svůj komentář o Vondrovi z roku 2016, kde se mu vysmíval za větu: „Teď zakazují kouření, zítra řídit automobil.“ Zjistil by, že Vondra po třech letech není daleko od pravdy

Když vás cituje Sputnik

Vondra se k aktuálnímu rozhovoru na svém Facebooku vrátil, připomněl, že první redakce Respektu sídlila v roce 1989 u něj doma a popsal ideový odklon Respektu od klasického liberalismu k progresivismu a taky, že se jeho redaktoři berou trochu moc vážně (to mohu potvrdit, v Respektu jsem kdysi jako vedoucí zahraniční rubriky pracoval a s Markem Švehlou sdílel kancelář). Tenhle Vondrův v zásadě laskavý příspěvek (kde mimo jiné Švehlu pochválil za jeho knihu o Ivanu Martinu Jirousovi – Magorovi) následně využila česká jazyková mutace ruského státního zpravodajského webu Sputniknews, která jej převzala s několika krátkými vysvětlujícími doplněními a mírně dryáčnickým titulkem. A strhlo se peklo…

5929433:article:true:true:true

Všiml si toho Jakub Kalenský, toho času naše hlavní hvězda boje s ruskými dezinformacemi. Původní profesí novinář pracoval v týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou, nyní přechází do USA pracovat pro Atlantic Council Eurasia a nedávno svědčil v Kongresu USA na slyšení týkajícím se ruských útoků na prezidentskou volbu. Je také častým hostem českých médií coby klíčový expert v této oblasti.

Link

Co udělal Jakub Kalenský? Na svém Facebooku sdílel článek ze Sputniku s výrazně zakroužkovaným zdrojem, snad jako upozornění, že Vondra a Sputnik jsou v jakési symbióze. Následná debata velmi dobře ilustruje myšlení novodobých inkvizitorů. Předtím si ale shrňme fakta: Alexandr Vondra, disident, chartista, poradce Václava Havla, velvyslanec v USA, ministr, vicepremiér atd. atd. byl člověk, který zde třicet let pracoval na naší euroatlantické integraci, vstupu do NATO či podpoře amerického radaru. Spojit zrovna jeho s ruskými dezinformacemi je právě ten „moment Slánský“, o kterém píšu v úvodu. To samozřejmě leckdo Kalenskému vytknul, včetně toho, že Sputnik prostě převzal jeho příspěvek, aniž by se ho vůbec ptal. A z Kalenského začaly padat perly.

Nižší míra zavinění…

„Kdyby neplácal tyhle nesmysly, tak to Sputnik zajímat nebude. Jasně, je to nižší míra zavinění, než jim posílat op-edy, ale soudruzi propagandisti si opravdu pečlivě vybírají, co budou citovat – buď Tě chtějí promovat, nebo na Tebe chtějí poslat svou trollí úderku. Plácat kraviny, který už i Sputnik považuje za vhodný šířit, to mi prostě přijde, že za to do značný míry může.“

Link

Tezi, že je tvou vinou, pokud tě cituje nevhodné médium, pak znovu potvrdil o kousek dále: „…ano, do značný míry může za to, že říká takový věci a takovým stylem, že to chce šířit i Sputnik… Jeho plácání vhodnou municí pro hlásnou troubu kremelské propagandy.“ A kdyby nebylo jasno, jakých prohřešků se vlastně Vondra ještě dopustil, tak vězte, že i kritika Respektu vás staví někam do řad KGB. „… člověk v době informační agrese by měl vědět, že delegitimizováním solidních médií a důvěryhodných zdrojů informací (kterým Respekt rozhodně je) pomáhá kremelské propagandě.“ A taky se nesmí kritizovat EU: „jeho paranoidní dřysty o Jourové jako cenzorovi etc. s gustem taky cituje celá prokremelská scéna.“

Hm, kdybych byl ruský propagandista, začnu nyní citovat na Sputniku  Kalenského. Jeho soudruzi by ho následně dle jeho vlastních jakobínských zásad měli exemplárně popravit. I když „míra jeho zavinění je nižší…“

Myšlenkoví jakobíni

Podtrženo a sečteno, ruským slouhou „nižšího zavinění“ se stanete pokud kritizujete Respekt, kritizujete nějakou aktivitu Evropské unie a pokud Vás cituje jakýkoliv dezinformační web a to i bez toho, abyste mu k tomu dali souhlas. V ten okamžik se maže Vaše dosavadní činnost, úspěchy a zásluhy.

Samozřejmě, řešit, co kdo sdílel na Facebooku by se celkem oprávněně mohlo zdát dětinské – asi jako, když něco plácnete v hospodě. Pokud se ale někdo rozhodne stát veřejně činnou osobou, má jistý vliv a komentuje tam veřejné dění, stává se to součástí veřejné diskuse. A navíc se ono obvinění z nahrávání ruským zájmům (to je takový hezký terminus technicus: ještě nejste úplně ruským agentem, ale jen – možná nevědomky – Kremlu nahráváte) stává na sociálních sítích stále častějším nešvarem. Asi jako v Německu každého spolehlivě vyřadíte z debaty, když ho obviníte, že je fašista, tak se v jistých kruzích u nás používá ruský agent.

Link

Tohle celé přitom znevažuje reálné nebezpečí, které Rusko představuje. Rusko se skutečně snaží ovlivňovat veřejnou debatu, skutečně tu existují hodně odpudivé dezinformační weby a Rusko se skutečně snaží rozeštvávat země na západ od jeho hranic. Ale proti tomu se nedá bojovat tím, že kritika čehokoliv v EU se stane tabu.

Hodně velké sebezapření

Fakt, že řada lidí kritizuje častěji EU než Rusko je přitom naprosto pochopitelný. Pokud se konkrétně nezabýváte Ruskem nebo nejste čtenářem dezinformačních webů, tak Váš život (zatím) Rusko nijak neovlivňuje. Zatímco Evropská unie ano. Jste střelec? Díky nesmyslné zbrojní směrnici vám hrozí omezení práva na zbraň. Jste myslivec či rybář? Hrozí vám zákaz olova do broků a na závaží. Jste zastáncem tradiční rodiny? Musíte sledovat eura valící se z Bruselu do podpory genderových projektů. Obáváte se migrace z Blízkého východu? Unie vám nutí kvóty. Jaký div, že máte větší pifku na Brusel…

Těžko říct, zda si tihle myšlenkoví jakobíni boje proti dezinformacím uvědomují, jak moc je jejich postoj kontraproduktivní. Protože i když považujete Rusko za nebezpečí, tak stát na jedné straně barikády s někým jako je Jakub Kalenský, vyžaduje opravdu hodně velké sebezapření.

Komentář vyšel na Konzervativních novinách

5677862:article:true:true:true

42991