Mládí vpřed! S Drahošem, Babišem a Zemanem. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Mládí vpřed! S Drahošem, Babišem a Zemanem. Komentář Petra Holce

Po nedávných studentských sněmovních volbách nechala společnost Člověk v tísni studenty „zvolit“ i prezidenta. Možná vás překvapí, jak mladí se svými hlasy naložili: vyhrál sice Jiří Drahoš (33,5 procenta), druhý ale s 20 procenty skončil současný prezident Miloš Zeman. Třetí místo bral méně známý lékař Marek Hilšer (13 procent) a až pátý se s 9,5 procenta umístil ničitel nástěnek na TV Barrandov Michal Horáček.

Vítězství Drahoše samozřejmě příliš nepřekvapí. Povinnému teroru páchanému portréty prezidentů ve školních třídách už naštěstí odzvonilo, vyretušovaný Zeman ale přesto visí zhruba v každé desáté škole. Není to moc povzbudivý pohled, a proto se těmto méně šťastným studentům ani nedivím, že to radši ze vzdoru hodili Drahošovi. Bývalý vědec, jenž chce být v nejvyšší politické funkci „apolitickým svorníkem“, sice zatím neřekl, proč vlastně kandiduje, aby nikoho neurazil, pořád ale vypadá méně strašidelně než Zeman.

Ten jako by se poslední dobou převtěloval v pozdní kádry někdejšího sovětského politbyra, i tak ale skončil u mladých na druhém místě! Takže na něm budoucí prvovoliči musí vidět i něco pozitivního, ne že ne. Možná Zemana volí i jejich rodiče a studenti je jen nechtěli kvůli kapesnému naštvat. Možná i mladí milují staré bonmoty. A možná taky Zemana znají hlavně z YouTube, kde občas rapuje svou vytříbenou angličtinou (bubble bum, „passy“), a berou ho proto za svého coby populárního youtubera.

Ani to ale nic neubírá na Zemanově oblibě mezi mladými, ostatně naše voličské motivace bývají nevyzpytatelné. Navíc mladí studenti i učni boří milosrdný mýtus o Zemanovi, že ho volí hlavně starší lidé, kteří se umí lépe vcítit do jeho každodenních bolestí. Navíc v moravskoslezském kraji Zeman dokonce studentské volby vyhrál, tam to ale klidně může být i smogem. Nicméně být politiky, vůbec bych studentské volby nepodceňoval.

Zaprvé se těch prezidentských celkem účastnilo téměř 44 000 studentů a učňů z bezmála 400 gymnázií, škol i učilišť. Nejde tedy o žádný cinknutý předvolební průzkum provedený na „sociologické tisícovce“, ze kterých často hausnumera. A zadruhé: stejné volby v podobném počtu zorganizoval Člověk v tísni i před letošními sněmovními volbami a právě jejich výsledek zřejmě nejvěrněji zachytil předvolební trend.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU: PODROBNÉ PROFILY KANDIDÁTŮ NA INFO.CZ >>>

Studentské sněmovní volby totiž vyhráli Piráti (24,5 procenta), druhé ale skončilo s 11 procenty ANO, čtvrtá TOP 09 a pátá SPD. Ano, skutečné volby sice nakonec jasně vyhrálo ANO a TOP 09 málem ani neprolezla do Sněmovny, i to ale zapadá do studentského výsledku: TOP 09 vyhrála studentské sněmovní volby 2013, zatímco Piráti tehdy skončili druzí a ANO třetí. Letošní studentské volby tak celkem jasně předpověděly raketový vzestup Pirátů i dominanci ANO.

Pirátům jistě patří studentský extra bonus za ztotožnění; ostatně i nemálo pirátských poslanců vypadá, jako by do Sněmovny chodili po škole, protože se jako správní premianti nechtějí odpoledne poflakovat na ulici. A co víc: studenti svými hlasy zachytili i zmrtvýchvstání a nástup Tomia Okamury, který tak v jejich letošních volbách skončil za TOP 09. Možná dnes mezi mladými frčí Olivie Žižková a její hity „Já volím SPD“ a „Evropo dýchej“.

Mnohem spíš ale i mladí lidé skutečně dýchají stejný vzduch jako Zeman s Okamurou, jejich vzestup určitě není náhoda. Tyto dva politiky od sebe často odlišuje jen to, že Zeman není napůl Japonec. A kdyby i starý prezident mluvil s kadencí kalašnikova, nerozeznáte ho v rádiu od šéfa SPD. Úspěch Zemana ve studentských volbách ukazuje, že i budoucí prvovoliči rádi slyší, co říká a taky jak to říká. A taky že je dost míjí starý líbivý mýtus o Horáčkovi, stvořený hlavně Horáčkem.

Nejslibnější jsou hlasy budoucích voličů určitě pro šéfa Andreje Babiše a jeho ANO. Mladé evidentně moc nezajímá uplakaný patos TOP 09 ani ODS, které studenti preferovali předtím: ohrožení své budoucnosti spíš vidí v nich než v Babišovi. A politiku podle všeho berou pragmaticky a demokracii za samozřejmost. Nějaký pravolevý idealismus je nezajímá. S Babišem se prostě chtějí mít líp a s Piráty si občas zahulit.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud