Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na vlastní pěst rozjela iniciativu na podporu Drahoše. Velký potenciál se potvrdil, říká Jana Plavec

Na vlastní pěst rozjela iniciativu na podporu Drahoše. Velký potenciál se potvrdil, říká Jana Plavec

Během chvilky dokázala Jana Plavec nemožné. Aktivistce, fotografce a dobrovolnici se během čtrnácti dnů podařilo prostřednictvím sociálních sítí zaktivizovat na 4500 „obyčejných lidí“, které spojuje nespokojenost se současnou hlavou státu. Mezi dvěma volebními koly aktivisté uspořádali po celé republice celou řadu happeningů od koncertů populárních umělců po symbolické sportovní akce. Volné sdružení s názvem „Společně to dáme“ získalo též podporu části prezidentských kandidátů, kteří v prvním kole neuspěli.

Kdy vás napadlo zorganizovat „lidovou“ podporu pro prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše a s jakou vizí jste celý podnik iniciovala?

Poprvé jsem na to pomyslela po cestě z Prahy, kde jsem se zúčastnila setkání českých elit, které hledaly způsob, jak Jiřího Drahoše podpořit. Jejich snahu chápu a vnímám ji jako pozitivní, mě ale zajímaly spíš konkrétnější kroky. Cítila jsem, že vést sáhodlouhé intelektuální diskuse věci nijak nepomáhá. K tomu jsem intenzivně vnímala, že by tyto snahy neměly přicházet z těchto kruhů, ale spíš "odspodu".

Co všechno jste stihli zorganizovat? Kdo a z jakých segmentů společnosti se do vaší činnosti zapojil?

Během několika málo dní se nám podařilo získat na svou stranu dobrovolníky ze všech koutů republiky, různých společenských vrstev, různého věku a povolání. Vytvořili jsme různorodou a zároveň dost kompaktní skupinu lidí, která pokryla veškeré naše potřeby na provoz a plynulý chod dobrovolnické sítě.

Na začátku jsme si vymezili základní cíle, mezi které patřilo hlavně vybudování velké a stabilní základny dobrovolníků, která bude dobře fungovat na regionální bázi v rámci jednotlivých krajů. Přirozeně se pak vybudovala další koordinační centra v krajích, která už posléze koordinovala sama. Musím říct, že všechno fungovalo skvěle. Soustředili jsme se hlavně na kontaktní, ryze pozitivní kampaň, s lidmi jsme diskutovali a odpovídali na jejich otázky. Mottem naší kampaně je slušnost, nikomu jsme tedy své přesvědčení nevnucovali. Později nás napadlo uspořádat také kulturní akce jako koncerty a běhy, kterých se po celé ČR nakonec konaly desítky a měly velký ohlas.

Jak hodnotíte prezidentskou kampaň Jiřího Drahoše a jeho vystoupení v televizních debatách?

V debatách dokázal, že je nejen zdatný řečník a dokáže pohotově reagovat na jakékoliv dotazy týkající se úřadu prezidenta a má svůj názor, ale že je otevřený i vůči celospolečenské diskusi, což vnímám v demokratickém státě jako velké pozitivum.

Co vyčítáte současnému prezidentu Miloši Zemanovi a proč se domníváte, že nebude stejně důstojným prezidentem jako by dle vás byl Jiří Drahoš?

Miloš Zeman měl celých 5 let na to, aby dokázal, že je hoden prezidentského postu. Podle mého mínění tuto šanci promarnil nesmyslnými mocenskými boji a podivnými zákulisními machinacemi, mnohými faux pas u nás i v zahraničí a jinými vážnými přešlapy. Mezi ně patří i ohýbání Ústavy tak, jak zrovna potřebuje k dosažení svých cílů, což jako občan nemohu již dále tolerovat.

Je odezva na vaši iniciativu v souladu s tím, co jste si původně představovala?

Musím říci, že není. Výsledek naprosto předčil má očekávání, přestože jsem už od začátku vnímala velký potenciál, který se posléze potvrdil.

Popsala byste nějaký zapamatovatelný moment vaší spontánní kampaně?

Byly to všechny chvíle, kdy lidé sami začali nabízet vlastní nástroje, čas, energii a finance k tomu, abychom to celé uvedli do chodu. Mnoho koncertů po celé republice bylo financováno samotnými dobrovolníky a neuvěřitelná byla rychlost realizace všech našich předsevzetí. Pak je to také týmový duch mých přátel, kteří se mnou od začátku celý projekt koordinovali. Vím, že spali v průměru tak 4 hodiny denně, k tomu ještě chodili do práce a starali se při tom o svoje rodiny. Těm především patří můj nekonečný respekt a dík.

 

 

 

 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek