Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen pěsti u Zemana. Babiš si neodpustil podpásovku proti novinářům, místo odpovědi kádroval rodinu Smetany z DVTV

Nejen pěsti u Zemana. Babiš si neodpustil podpásovku proti novinářům, místo odpovědi kádroval rodinu Smetany z DVTV

Sobotní finále prezidentské volby přineslo hned několik nevybíravých útoků na novináře. Zdaleka nejostudnější je agresivní chování hostů Miloše Zemana, kteří v závěru dne neunesli přítomnost reportérů a slovně a fyzicky napadali pro jistotu i ženy. Ve stínu tohoto incidentu zůstaly dva další: Zemanovo pomlouvání novinářů z vydavatelství Economia Zdeňka Bakaly, které zaznělo v přímém přenosu, a o pár hodin později neférová reakce premiéra v demisi Andreje Babiše na dotaz redaktorky DVTV Emmy Smetany.

Ke konfliktu došlo v závěru Babišovy tiskovky. Smetana se Babiše zeptala zda lituje svého vyjádření po prvním kole voleb, kdy Zemanovi ze své základny oklikou (ale zároveň velmi jasně) radil, aby se zbavil svých spolupracovníků Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého.

Média tehdy Babišova slova interpretovala jako poměrně překvapivá a odvážná. Teď, po Zemanově vítězství, Babiš někdejší vyjádření mírní a na sobotní tiskovce na dotaz odpověděl, že nikdy neřekl, že se má Zeman svých spolupracovníků zbavit. „Já jsem řekl, že v minulosti mu spolupracovníci nedělali dobrou reklamu,“ uváděl Babiš svůj výrok z prvního kola na pravou míru.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Smetana pak začala pokládat další otázku. „Vy jste v roce 2013 říkal pro Českou pozici, že Miloš Zeman je pokračovatelem Klausovy éry, kandidát, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost,“ připomínala Babišovi jeho roky stará slova.

Babiš místo odpovědi začal zpochybňovat objektivitu DVTV, která je na rozdíl od některých médií důsledně kritická a jejíž dotazy jsou mu nepříjemné. „Váš problém je, že vy nejste objektivní novinářka, vy jste aktivisti, který vlastně i to vaše DVTV je antibabišovské, a mě to jako mrzí,“ pronesl.

Smetana ho posléze upozornila, že jeho tiskovka je vysílána živě a má tedy možnost se vyjádřit v absolutně objektivním prostředí. Ačkoli tou dobou debata s položenou otázkou nijak nesouvisela, Babiš si ještě přisadil a zaútočil na rodinu Smetany. 

„Já se můžu vyjádřit, paní redaktorko, k tomu, jak vy přistupujete k moji osobě. I vaše rodina. Paní Pajerová (matka Emmy Smetany Monika MacDonagh Pajerová - pozn. redakce), která se stala ze svazačky cestou na Albertov se stala revolucionářkou. Takže zkusme si to říct někde jinde,“ pronesl Babiš a vytáhl tak na Smetanu podpásovku. Novinářka reagovala: „Zkusme si dnes říct, jestli děti mohou za své rodiče, i kdyby to, co říkáte, byla pravda.“

Týdeník Respekt píše, že se Babiš novinářce později soukromě omluvil, nicméně to už zůstává veřejnosti na rozdíl od pomluv na adresu rodiny skryto. „...To je takřka totéž, jako by to neudělal. Pokud tak neučiní veřejně, podílí se na radikalizaci společnosti a na dalším, možná ještě tvrdším napadání novinářů, než se stalo v Zemanově štábu,“ konstatuje v textu autor Respektu Ondřej Kundra, podle kterého by si novináři měli být vědomi, že „přituhuje“.

Kundra dodává nesporný fakt: útoky na novináře, kteří trvají na jasných odpovědích veřejných činitelů – ať už verbální nebo fyzické – by měli odmítnout nejenom novináři sami.


Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek