Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Někteří kandidáti na Hrad stále nemají transparentní účet. Zákon je nejasný, přiznal úřad

Někteří kandidáti na Hrad stále nemají transparentní účet. Zákon je nejasný, přiznal úřad

Všichni kandidáti na post prezidenta České republiky si museli do začátku září zřídit transparentní účet. Většina tak učinila, někteří jako Jaroslav Kubera ale stále účet nemají, protože si nejsou jistí, zda se do bojů o Hrad skutečně zapojí. Přestože stanovená lhůta do 4. září 2017 byla závazná, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí připouští, že zákon je nejasný, a někteří zájemci o post hlavy státu si tak zřejmě budou moci účet založit i později.

Podle zákona o volbě prezidenta si všichni kandidáti museli do 4. září 2017 založit transparentní účet. Tehdy totiž uplynula 5denní lhůta od oficiálního vyhlášení termínu voleb. Většina dosud známých kandidátů to stihla. Ti, kteří se zatím nerozhodli, zda se volby zúčastní, ale v některých případech účet stále nemají. Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí uznává, že zákon je v tomto bodě poněkud matoucí.

„V tom zákoně je trochu nejasnost. Říká totiž, že do pěti dnů od vyhlášení voleb musí mít kandidát založený účet, zároveň ten zákon ale neřeší, co dělat, když si v té době ještě člověk není jistý, zda bude kandidovat,“ vysvětluje pro INFO.CZ člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jan Outlý.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Rozhodovat se zájemci mohou až do 7. listopadu 2017, kdy musí kandidátní listinu s potřebnými 50 tisíci podpisy odevzdat na Ministerstvo vnitra. Navrhnout kandidáta může také skupina nejméně 20 poslanců, nebo 10 senátorů – což je právě případ dosud nerozhodnutého Jaroslava Kubery, který získal podporu v parlamentu. Podle Outlého bude možné transparentní účet založit i po stanovené lhůtě, každý sporný případ bude ale úřad zkoumat zvlášť.

„My jsme k tomu přistoupili tak, že pokud ten člověk zatím nedělal žádnou kampaň a nebylo jasné, že bude kandidovat, tak je pochopitelné, že si předtím účet jen tak pro jistotu nepořídil. V momentě, když ale zahájí kampaň, tak musí okamžitě účet založit,“ potvrzuje Outlý. Za zahájení kampaně přitom považuje i sběr podpisů a vše, co kandidát dělá, aby získal podporu.

Transparentní účet musí kandidáti využívat k financování kampaně. Kdo si jej nezaloží, ale rozhodně nebude potrestán vyloučením z prezidentské volby. Prohřešky bude zkoumat Úřad, který může udělit sankce pohybující se v desítkách tisíc. 

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Zoufalec týdne: Milan Chovanec. Komentář Petra Holce

Milan Chovanec by mohl v klidu odpočívat na politickém hřbitově. Bývalý dočasný šéf, první místopředseda, ministr vnitra, hejtman i pučista ČSSD toho pro svou stranu už udělal tolik, že v loňských sněmovních volba padla k sedmi procentům. Chovanec si ale nemůže pomoct. Kdykoli může, hodí do vlastních řad nějaký záchranný granát. Naposled po fiasku ČSSD v místních i senátních volbách napsal straně dopis, jehož hlavním adresátem byl jako obvykle Facebook.

Chovanec nikdy nebyl mužem velkých slov, politická poezie mu prostě nejde k tváři. Se slovy proto za něj radši obvykle žonglovali najatí profíci, jen pro jistotu. Podle stylu, výběru slov i logiky ale tenhle dopis výjimečně možná napsal sám. Je to totiž starý dobrý Chovanec, co hrdě pálí z kvéru s oběma očima zavřenýma. „Hlavním lékem na naši neschopnost a nesrozumitelnost je tvrdé lůžko opozice, nikoli teplo vládních limuzín,“ vyzývá Chovanec ČSSD k odchodu z vlády i výměně nedávno zvoleného vedení.

Link

Teplo vládních limuzín? Snad si Chovanec romanticky vzpomněl na dobu, když byl ještě ministrem vnitra. Policie tehdy koupila v utajené zakázce jaguary od podnikatele, co mu v Plzni levně koupil byt, a podle ceny v nich muselo být fakt teplo. Je to vůbec ironie: Chovanec byl v ČSSD první, kdo po loňském volebním fiasku zavelel ke spolupráci s ANO. Takže když ho strana nakonec vyslyšela a odsouhlasila si vstup do vlády s ANO v referendu, bojuje teď nejhlasitěji proti vlastnímu nápadu.

A dělá to jako vždy zezadu, stejně jako při „lánském puči“ proti Bohuslavu Sobotkovi. I tehdy chtěl Chovanec ČSSD zachránit, jen před Sobotkou. Možná to vlastně nebyl úplně špatný nápad, jak Sobotka záhy dokázal, jen prostě nevyšel. Takže když Sobotka puč přežil, vrátil se k němu Chovanec pokorně a všude, kde mohl, veřejně sliboval, že bude krýt „Slávkovi záda“. Kryl mu je tak oddaně, až ho vystřídal ve funkci. Teď v podstatě dělá to samé: nerespektuje výsledky referenda a ostřeluje nové vedení strany, kterou zdatně rozkládá zevnitř, zatímco veřejně vyzývá k zastavení palby.

Link

Ve svém dopise Chovanec píše, že ČSSD dál ničí „zničující osobní bitvy jednoho proti druhému, jež opět začínáme vést na veřejnosti“. Svatá pravda! A nikdo je nevede s takovým gustem jako Chovanec, jemuž byla ironie vlastního chování vždy cizí. Po loňských volbách už se chvíli zdálo, že i Chovanec pochopil, že stejně jako třeba máslo, mají i politici svou omezenou trvanlivost. Málokdo byl tváří volebního masakru ČSSD jako on a lidé mu i chtěli věřit, když slíbil, že už nebude kandidovat na šéfa strany. Ano, byla to divoká doba a krátce dokonce páchla politickou odpovědností.  

Jenž pak i Chovanec přemýšlel a zase do toho musel jít! Znovu chtěl někomu krýt záda – tentokrát celé ČSSD. Na letošním sjezdu proto kandidoval na předsedu, strana ho ale poslala do důchodu a šéfem si místo něj zvolila Jana Hamáčka. Od té doby se Chovanec zle trápí a v rámci pomsty vlastní stranu veřejně i neveřejně ničí. Ve Sněmovně nerespektoval výsledek vnitrostranického referenda a nehlasoval pro vstup do vlády, zatímco uvnitř strany dělá vše proti jejímu novému vedení. I díky němu Jiří Zimola nedáno zjistil, že je sice prvním místopředsedou, ve straně ale rozhodují lidi bez funkcí.  

Link

A znovu je to samozřejmě velká ironie. Podle Chovance by si ČSSD měla do čela zvolit nové tváře, sám ji ale chtěl nedávno zachraňovat svou vlastní „starou“ tváří. V dopise taky píše, že by ČSSD měla odejít z vlády a jen ji tolerovat. Co to je za logiku a „tvrdé lůžko opozice“? ČSSD mohla jít do opozice, rozhodla se ale pro vládu. Odejít z ní pár měsíců poté, co do ní vstoupila, už by nebyla ani špatná komedie. To už je groteska v režii Chovance: zatímco kolem sebe slepě pálíte, vyzýváte ostatní k ukončení palby.

ČSSD nepotřebuje Chovance, aby viděla, že stojí jen krok od politického pekla. V Lidovém domě by museli být slepí, aby neviděli trojí volební výprask během jednoho roku. A kdyby i před ním náhodou chtěli radši zavřít oči, vždycky jim ho připomene stále prázdnější partajní kasa. Jestli ale ČSSD něco fakt potřebuje, pak to, aby lidi jako Chovanec konečně pochopili, že právě oni jsou problém a patří minulosti. A mimochodem: když teď Chovanec znovu slibuje, že na dalším sjezdu ČSSD určitě nebude kandidovat na předsedu, být nejen Hamáčkem, radši si kryju záda.

37207