PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: Neprostupná bažina. Za miliony na Zemanovu kampaň jsou nedohledatelní dárci, Hrad kličkuje a mlží | info.cz

Články odjinud

Neprostupná bažina. Za miliony na Zemanovu kampaň jsou nedohledatelní dárci, Hrad kličkuje a mlží

Koncové dárce prezidentské kampaně Miloše Zemana nelze až na výjimky dohledat. Odmítají je odkrýt i zástupci jeho volebního týmu. Proto je také Zemanova kampaň označována za nejméně transparentní ze všech původních kandidátů.

Stejně jako se Miloš Zeman vyhýbal před prvním kolem volby debatám s ostatními prezidentskými kandidáty, vyhýbá se i zveřejnění informací o tom, kdo mu jeho kampaň vlastně platí.

Nejde přitom o žádné malé částky – nepeněžité plnění přišlo jeho donory na téměř 17 milionů korun. Přičemž koncové dárce, kteří v kampani poskytli služby v hodnotě 9,2 milionu korun, nelze dohledat.

Sponzoři Miloše Zemana v rámci nepeněžitého plněníSponzoři Miloše Zemana v rámci nepeněžitého plněníautor: Webová stránka kampaně Miloše Zemana

Příspěvky, kterými byla hrazena například venkovní reklama či výroba plakátů a reklamních bannerů, putovaly přes stranu SPO a spolek Přátelé Miloše Zemana. Prezidentův tým tak obešel zákonnou povinnost a veřejnost se nemůže v reálném čase dozvědět, od koho peníze pocházejí.

Jména skutečných donorů odmítl Zemanův tým zveřejnit také na konkrétní novinářský dotaz. „Vše samozřejmě zveřejníme přesně tak, jak požaduje zákon (až několik měsíců po volbách – pozn. redakce),“ reagovala zástupkyně týmu a zároveň šéfka kanceláře SPO Barbora Filípková na dotaz HlídacíPes.org po jménech firem či fyzických osob, které poskytly peníze na financování kampaně.

Otázku, jak chtějí vyloučit podezření, která se za této situace nabízejí, tedy že kampaň může být financována například ruskými či jinými zájmovými skupinami, nechala bez odpovědi. Na dotazy nereagoval ani Zemanův poradce a hlavní zákulisní hybatel Martin Nejedlý.

Sponzoři prezidentské kampaně Miloše ZemanaSponzoři prezidentské kampaně Miloše Zemana

Peníze od Babišova přítele

Jasněji je alespoň na transparentním volebním účtu Miloše Zemana, kde je nutné uvést konkrétní jméno či název sponzora. Na konto ovšem dorazilo podstatně méně peněz – přes čtyři miliony korun. Drtivá většina dárců poslala pouze haléřové částky s více či méně vtipnými a kritickými poznámkami.

Ze čtyř hlavních sponzorů, kteří poslali na konto přes 50 tisíc korun, mají tři společného jmenovatele, podnikatele Jaroslava Strnada. Nejvyšší sumu dvou milionů korun poslala na Zemanovo konto společnost DAKO-CZ, která v minulosti podpořila 3,5 miliony korun také SPO.

Tento nejštědřejší Zemanův sponzor je spoluvlastněn dvěma společnosti – slovenskou Tatravagónkou a Czechoslovak Group. V případě slovenské firmy je koncovým vlastníkem právník Michal Lazar (61), tvrdý a kontroverzní podnikatel.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Druhým majitelem slovenského výrobce železničních podvozků je potomek ruského carského důstojníka Alexej Beljajev (61), podporovatel Vladimíra Mečiara, který za komunistického režimu působil stejně jako Andrej Babiš v podniku zahraničního obchodu Petrimex. Podnikatel Beljajev je známý také jako spojka střední Evropy s Ruskem.

Vlastníkem Czechoslovak Group je pak zmíněný podnikatel Jaroslav Strnad (45). Svou zbrojařskou firmu budoval přes dvacet let. Začínal jako obchodník s kovovým šrotem, dnes mu patří vojenské opravárenské závody v Česku a na Slovensku, automobilka Tatra či významný světový výrobce brzd Dako CZ. Obchoduje s armádami Finska, Švédska a Německa a vyváží do Afriky, Asie, Evropy i USA.

Státní zástupce v loňském roce obžaloval čtyři vysoce postavené zaměstnance ministerstva obrany a armády v souvislosti s podezřením, že pod cenou prodávali nepotřebný armádní materiál právě Strnadově společnosti. Z podnikatelovy firmy ovšem nikdo obžalován nebyl.

Miliony od Strnada

Druhým nejštědřejším sponzorem Zemana je firma Composite Components, která vyrábí materiály pro letecký a automobilový průmysl. Zemanovi poslala na účet milion korun. I tato firma je spojena se jménem Jaroslava Strnada, který je jedním z jejích zakladatelů a bývalým majoritním akcionářem.

Současný koncový vlastník Petr Rusek (50), se kterým Strnad v minulosti firmu spoluvlastnil, dodnes zasedá v představenstvu Strnadových firem Tatra Trucks a Czechoslovak Group. Stejně jako v případě DAKO-CZ i Composite Components v minulosti podpořila Zemanovu SPO, v roce 2013 přispěla 300 tisíci korunami.

Milion korun na Zemanův účet pak poslal právník Jan Nekola (43). Ten je členem výboru pro audit Strnadovy Czechoslovak Group. Založil i jednu z firem, která pak přešla do vlastnictví Strnadova impéria.

Částkou sto tisíc korun pak přispěla firma P. M. Consulting Moravia, za níž stojí právník a bývalý člen strany Suverenita Jan Rytíř (49). Do známosti ale vešel spíše tím, že získal nezákonně titul Ph.D. na bratislavské policejní akademii.

Celou kampaň Miloše Zemana vyhodnotila organizace Transparency International ve své analýze všech prezidentských kandidátů jako nejméně věrohodnou. (Rozhovor INFO.CZ s Davidem Ondráčkou čtěte ZDE)

„Kandidát vede netransparentní kampaň, v níž koluje několik zásadních protimluvů, které znemožňují udělat si jasnou představu o její povaze,“ konstatuje organizace na adresu kampaně Miloše Zemana.

Konkrétní jména dárců, kteří na podporu Zemanova znovuzvolení vydali téměř 17 milionů korun v rámci nepeněžitého plnění, zůstávají neznámá.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org. Zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

HlídacíPes.org přinese v následujících dnech také přehled sponzorů Jiřího Drahoše.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Holec: Kalousek nemusí utíkat od katolíků. Stačí, aby se podíval na Českou televizi

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Poslanecký kápo TOP 09 Miroslav Kalousek se zase rozpovídal. Kvůli tomu, že do Rady České televize prošla ekonomka Hana Lipovská, kterou nominoval kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka, prý vystoupí z katolické církve. „Díky Vám jsem byl desítky let hrdý na to, že jsem katolík. Kvůli Vám dnes přemýšlím o tom, že z katolické církve vystoupím,“ zveřejnil Kalousek na svém twitteru.  

Lipovská mu sice hned vzkázala, že z katolické církve vystoupit nejde, o to ale nejde. Kalouska si určitě jen málokdo spojuje s Bohem. A když navíc odněkud potřebuje vystoupit, vystoupí klidně i z politické partaje, jíž ještě donedávna šéfoval, a s jejími kádry si založí svou vlastní. Podobně si tedy nyní může založit i svou vlastní církev, pokud mu nevyhovuje ta katolická. Nebylo by to nakonec první velké schizma.

Podle Kalouska je volba Lipovské „začátek konce nezávislé veřejnoprávní televize,“ jak řekl ve sněmovně. Fakt? Samozřejmě Kalouska chápu. Jestli si některá politická strana nemůže v České televizi stěžovat na „antipatie“, pak právě TOP 09. To mimochodem ukázala i analýza Centra pro mediální studia Univerzity Karlovy, kterou si před třemi roky zadala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a jejíž některá zjištění ČT rozporovala. Ironie je, že TOP 09 je jednou z nejmenších sněmovních stran. Má tedy přímo boží výtlak.

Link

Možná by si ale bývalý šéf lidovců i TOP 09 měl přečíst rozhovor Lipovské pro Parlamentní listy. V něm totiž nová radní ukázala, že přestože kdysi řekla, že nechápe smysl veřejnoprávních médií, velmi dobře rozumí současné situaci ČT. Lipovská uvedla mj. následující: „Podle Českého statistického úřadu sleduje 46 procent mladých diváků do 24 let výlučně internetové televize – mimo Českou televizi. Pokud se nebudeme vážně zabývat smyslem, podstatou, cílem a formami veřejnoprávnosti v souladu se zákonem, nebude smyslu veřejnoprávnosti bohužel rozumět velká část diváků. Přestanou v ní totiž hledat – a požadovat po ní – etalon kvality, za který si musí platit. A především, přestane platit vztah koncesionář rovná se divák a z koncesionářského poplatku se stane jen jedna z mnoha daní, které platíme jen velmi neradi.“

To je v pár větách zřejmě nejlepší analýza současné situace ČT. A vlastně nejen jí, v hodně podobné situaci je i BBC. A podle profesora Jana Jiráka z Karlovy Univerzity a Metropolitní univerzity dokonce ČT na volbě nových radních dokonce vydělala tím, že to posiluje její „dlouhodobou taktiku, která je založena na interpretaci každé kritiky jako pokusu o její zničení, ohrožení její tzv. nezávislosti a tak podobně“. Nebo jinak: ČT se skutečně musí změnit, aby přežila, protože jinak ji ze všech špatných důvodů zruší Tomio Okamura a spol., jemuž na rozdíl od TOP 09 moc nepřeje.

Link

Kalousek ale nedávno promluvil i k situaci opozice. Podle něj bude její sebevraždou, jestli půjde do sněmovních voleb na víc než dvou kandidátkách. On sám se o integraci opozičních stran snažil, jenže neuspěl. Sněmovní volby jsou až příští rok, už ty letošní krajské ale ukazují, že integrovat současnou opozici je stejné jako složit jedno puzzle z různých stavebnic. A nejvíc to potvrzuje právě TOP 09, jež ve většině krajů téměř neexistuje, protože se vždycky opírala hlavně o Prahu.

TOP 09 jde v některých krajích společně s lidovci, což je vlastně návrat domů. V Pardubickém a Moravskoslezském kraji pro změnu kandiduje s ODS, zatímco se v dalších čtyřech krajích spojila se Stranou zelených. K těm ovšem ve Středočeském kraji přidala ještě hnutí Hlas bývalého europoslance za ANO Pavla Teličky, což je taky trochu kacířství. „Určitě to není z nouze ctnost, jde o spojování sil,“ řekl k tomu lídr středočeské kandidátky a místopředseda TOP 09 Jan Jakob. Přinejmenším mu nechybí smysl pro fantazii.

45301