Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový prezidentský kandidát Drahoš: Češi se chovají ke své svobodě lehkomyslně

Nový prezidentský kandidát Drahoš: Češi se chovají ke své svobodě lehkomyslně

Do prezidentské volby sice zbývá téměř rok, ale je evidentní, že Miloš Zeman dostal důstojného soupeře. Odcházející předseda Akademie věd Jiří Drahoš je vzdělaný, slušný, rozhodný a reprezentativní. V prvním velkém „prezidentském“ rozhovoru pro týdeník Reflex prozrazuje, co si myslí o svých soupeřích a jaké má představy o roli českého prezidenta. 

Kdy a proč jste se rozhodl kandidovat na prezidenta?

Není to rozhodně otázka jednoho okamžiku. Začalo to tak, že mě lidé nejen z mého okolí začali oslovovat s myšlenkou, že by si mě jako prezidentského kandidáta dovedli představit. Ale pokud se člověk rozhodne výzvu tohoto typu přijmout, samozřejmě musí být schopen sám si ji vnitřně zdůvodnit. Jsem člověk, který celý svůj vědecko-manažerský život sloužil konkrétní instituci, ať už z pozice ředitele, místopředsedy i předsedy Akademie věd. A při úvahách o prezidentské kandidatuře jsem dospěl k závěru, že pokud chci prosadit hodnoty, které celý život zastávám jako vědec i člověk, musím pro to něco udělat – a to byl ten okamžik, kdy jsem rozhodl, že takovou výzvu přijmu.

Víte, jak si zařídit voličský průkaz? Návod najdete zde.

Jaké hodnoty máte na mysli?

Především demokracii, pravdu, rozum a úctu k lidem.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

1080p 720p 480p 360p 240p
VIDEO: Jiří Drahoš mluví o své kandidatuře na prezidenta

Z vašeho aktuálního knižního rozhovoru prosvítá, že jste nikdy příliš neusiloval o vedoucí posty, kterými jste v Akademii prošel, a že jste měl vlastně i dost štěstí. Dá se na to spoléhat i v prezidentské kampani?

V oné knize rozhovorů jsem s trochou nadsázky připustil, že jsem byl často v pravou chvíli na pravém místě. Zároveň si nemohu neuvědomovat, že určité vlastnosti, které mne předurčily k vedení týmu, ústavu, nakonec i celé Akademie, asi mám. Téměř celý život jsem se pohyboval v jakýchsi šéfovských pozicích – třeba už v dětství jsem vedl partu kluků v naší ulici. Samozřejmě být prezidentem je zcela jiná situace. Ale základem je pocit zodpovědnosti za celek, který z vás musí ostatní lidé cítit. Když jsem byl po revoluci zvolen předsedou ústavních odborů, pro mne velmi překvapivě, uvědomil jsem si, že to asi nebyla úplná náhoda - lidé o mě něco věděli a něco očekávali. Takže kandidaturu na prezidenta chápu jako logické vyústění mých vědecko-manažerských postů a pocitu odpovědnosti, který v této chvíli cítím za naši zemi.

Celý rozhovor si přečtěte v novém vydání týdeníku Reflex, které se na stáncích objeví již ve čtvrtek 30. března.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

720p 480p 360p 240p
Vratislav Mynář pro INFO.CZ