O post prezidenta bude bojovat 9 kandidátů, Zeman měl nejvíc chyb v podpisech | info.cz

Články odjinud

O post prezidenta bude bojovat 9 kandidátů, Zeman měl nejvíc chyb v podpisech

Ministerstvo vnitra připustilo k prezidentským volbám všech devět kandidátů, jejichž úspěšná registrace se očekávala. Odmítnuto dnes naopak bylo zbývajících 11 uchazečů, kteří nedodali nominační podpisy v potřebném počtu.

O znovuzvolení v lednových volbách usiluje prezident Miloš Zeman. Mezi jeho nejvážnější protivníky patří bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, podnikatel a textař Michal Horáček nebo bývalý premiér Mirek Topolánek.

Registračním sítem prošli také bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty), hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Vyřazení kandidáti se budou moci do středy odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu, který by měl o případných odvoláních rozhodnout do poloviny prosince.

Chybovost podpisů

Vnitro Drahošovi zaregistrovalo 141.234, Zemanovi asi 103.817 a Horáčkovi 86.940 podpisů.

Největší chybovost podpisů byla u petice Zemana. V prvních odebraných vzorcích našli úředníci chyby u téměř 8,3 procenta podpisů, ve druhém vzorku u téměř 7,7 procenta. Z petice proto byl současnému prezidentovi odečten průměr obou čísel. Horáček měl chybovost necelá tři procenta a Drahoš 2,6 procenta. U nich proto úřad odebral pouze jeden vzorek a z odevzdaných podpisů odečetl zjištěné chyby, řekl Mlsna.

Chybovost spočívala podle něj nejvíce v tom, že u signatářů petice nebyla uvedena správná adresa trvalého pobytu, chybělo buď jméno, nebo příjmení, anebo číslo občanského průkazu či cestovního pasu. "V některých případech celkem úsměvně to bylo podepsáno i občany, kteří ještě nedovršili 18 let věku," uvedl Mlsna. Celkově ale byly petice v porovnání s prvními přímými volbami prezidenta před pěti lety mnohem méně chybové.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna. Pokud v něm žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu hlasů, budoucí hlavu státu budou muset lidé vybrat ze dvou finalistů o posledním lednovém víkendu.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Parazitolog Šíma: Vakcína proti borelióze by mohla být na trhu do tří let

Tým parazitologů z Biologického centra AV v Českých Budějovicích úspěšně otestoval americkou vakcínu proti lymské borelióze. Jihočeští vědci zjistili, že vakcína, která by mohla na celém světě zabránit milionům onemocnění touto vážnou infekcí, stoprocentně funguje i na borelie, přenášené klíšťaty v České republice. Vedoucí týmu parazitologů Radek Šíma však v rozhovoru s INFO.CZ mírní příliš velká očekávání z brzkého uvedení vakcíny na trh. Rozhodovat totiž může vedle medicínských důvodů i ekonomika.

Na jakém principu vlastně vámi testovaná vakcína pracuje?

Velmi jednoduše řečeno se americké divizi farmaceutické firmy Sanofi podařilo uměle vyrobit povrchový protein, obsažený v obalu borelií. Pokud se látkou s tímto proteinem naočkuje organismus, imunitní systém se vytrénuje a později dokáže velmi rychle a spolehlivě rozpoznat, zda se v organismu snaží usadit borelie a začne je okamžitě likvidovat.

Dřívější pokusy o vývoj vakcíny proti borelióze vždy narážely na to, že borelií je mnoho druhů a to, co fungovalo na jeden druh, nefungovalo na druhý. Tenhle problém už se s novou vakcínou podařilo vyřešit?

Máte pravdu v tom, že zatímco v USA se vyskytuje prakticky jen jeden druh borelií, konkrétně Borrelia burgdorferi, v České republice evidujeme kolem dvaceti druhů, z toho ale dva naprosto dominantní. Dřívější vakcína v USA cílila pouze na americký druh. S touto novou vakcínou jsme ale schopni cílit prakticky na všechny druhy.

Jak je to možné? V čem byl postup vývoje této vakcíny jiný?

Přišlo se na to, že obal prakticky všech druhů borelií bez rozdílu obsahuje jen 7 typů zmiňovaných povrchových proteinů. A vakcína, uměle vytvořená americkou společností, je natolik univerzální, že obsahuje vlastnosti všech těchto typů. A tedy funguje i na všechny druhy borelií.

Link

Právě to bylo podstatou vašeho testování?

Přesně tak. My jsme na zadání společnosti Sanofi jako jediní v Evropě testovali, zda vakcína, fungující v USA, bude fungovat i na borelie, přenášené naším nejrozšířenějším druhem klíšťat Ixodes ricinus. A to se potvrdilo. Vakcína je i v našich podmínkách stoprocentně účinná. A lze tedy předpokládat, že dokáže cílit na všechny borelie.

Jak takové testování probíhá?

Vakcínou se naočkují myši, na které pak necháme přisát klíšťata, infikovaná boreliemi. A následně pak zjišťujeme tvorbu protilátek v myším organismu a schopnost těchto protilátek zabránit přenosu borelií.

Stále se ale jedná jen o testy na myších. Jak velká je naděje, že vakcína projde i klinickými testy u lidí?

To je samozřejmě zásadní otázka, na kterou nikdo nezná odpověď. Může to být každopádně ještě běh na dlouhou trať.

Ptám se proto, že v USA už se jedna vakcína proti borelióze začala dokonce prodávat, pak musela být ale stažena z trhu kvůli výskytu nežádoucích účinků, které ani klinické testy neodhalily. Nehrozí podobný vývoj i u této vakcíny?

To, co tahle vakcína dokáže, je něco, co jsem ještě nikdy v životě neviděl. Podle mého názoru tedy existuje poměrně značná naděje na uvedení této vakcíny do klinické praxe. Zřejmě ještě nikdy jsme nebyli tak blízko očkování proti borelióze jako nyní. Jestli se tak ale skutečně stane, nezáleží jen na úspěchu či neúspěchu klinických testů u dobrovolníků.

Link

Na čem ještě tedy záleží?

Také na tom, zda farmaceutická firma do těch klinických testů vůbec půjde. Klidně se může stát, že ekonom té firmy spočítá všechna pro a proti a třeba dojde k závěru, že mnohamilionová či miliardová investice do testování lidí je příliš velkým rizikem, které by se společnosti nemuselo vyplatit. A vedení firmy vývoj zastaví. Nebyl by to první ani poslední případ tohoto druhu.

Pokud ale budeme optimisty. Kdyby se hned po testech na myších začalo s klinickými testy na lidech a všechno by dopadlo dobře. Za jak dlouho by se mohla stát borelióza nemocí, proti které se lze očkovat stejně jako třeba proti klíšťové encefalitidě?

Záleží na tom, zda firma dostane například povolení ke zrychlenému testování. To je v určitých případech možné a skutečně se tak děje. Pak by, ovšem čistě teoreticky, mohla být vakcína na trhu už třeba do tří nebo pěti let.

Ještě jedna k otázka k borelióze. Stále se spekuluje o tom, zda borelie mohou na člověka přenést v životaschopné formě jenom klíšťata nebo je infekce možná i po přisátí hmyzu, například komárů či muchniček. K jakému názoru se přikláníte vy?

Otázka možného přenosu borelií krevsajícím hmyzem je často diskutována, ale nikdy nebyl takový přenos prokázán experimentálně. Lze dohledat studie, které dokládají přítomnost borrelií v tělech komárů, muchniček a jiného hmyzu. To ale ještě nemusí znamenat, že je také dokáží přenést.Podle mého názoru je šance přenosu borelií krevsajícím hmyzem malá, borelie by musely využívat úplně jinou strategii přenosu, než jakou známe z klíšťat.Nám se shodou okolností podařilo získat finanční podporu na projekt, který by měl experimentálně potvrdit, nebo vyvrátit, zda komáři mohou borelie přenášet. Výsledky budeme znát během následujících 2-3 let.

45273