Články odjinud

Od Schwarzenberga po Bobošíkovou. Jak skončili neúspěšní kandidáti na hlavu státu z roku 2013?

Od Schwarzenberga po Bobošíkovou. Jak skončili neúspěšní kandidáti na hlavu státu z roku 2013?

Až na výjimky zmizeli z politiky, jejich hvězda zazářila a zhasla. Někteří se propadli do úplného zapomnění, jiní o sobě čas od času dají vědět, ale nikoho zvlášť nezajímají. INFO.CZ připravilo přehled toho, co dnes dělají někdejší neúspěšní kandidáti v první přímé prezidentské volbě v Česku. 

Karel Schwarzenberg

2. místo, 1 204 195 hlasů

Kdyby se český prezident volil pouze v Praze, na diplomatických zastoupeních a ve vězeních, stal by se jím v roce 2013 bez problémů Karel Schwarzenberg. Jenže na kdyby se nehraje. Tehdejší předseda TOP09 se od svého neúspěchu ve volbě začal zvolna stahovat z popředí. V čele strany ho nejprve fakticky a posléze i formálně vystřídal Miroslav Kalousek. Ubývá i veřejných vystoupení Karla Schwarzenberga. Ten je momentálně řadovým poslancem, mimochodem nejstarším ve Sněmovně.

Jan Fischer

3. místo, 841 437 hlasů

Byl šéfem Statistického úřadu i předsedou úřednické vlády. Volební průzkumy Jana Fischera dlouhodobě vyhodnocovaly jako velkého favorita prezidentské volby, nakonec v ní ale nejspíš kvůli své nevyhraněnosti propadl. Ze třetího místa se nedostal ani do druhého kola volby. Jediné místo, kde uspěl, byl Írán, kde získal dva hlasy a společně se Zuzanou Roithovou zde první kolo prezidentské volby vyhrál.

Fischer se roku 2013 stal ministrem financí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, což mu pomohlo zaplatit 5,5 milionu korun, které dlužil za prezidentskou kampaň. Nyní stojí v čele Korejsko-českého fóra budoucnosti, které sdružuje významné osobnosti obou zemí v oblasti byznysu, energetiky, školství, kultury, vědy a výzkumu.

Jiří Dienstbier

4. místo, 829 297 hlasů

Do prezidentské volby ho kandidovala jeho mateřská ČSSD. Od začátku se mu nepřičítaly nijak velké šance, poměrně vysoký zisk hlasů tedy byl nakonec vcelku příjemným překvapením. Kdyby se český prezident volil v Maroku, Dienstbier by vyhrál. Získal zde pět hlasů z osmi odevzdaných. Dienstbier se ve vládě Bohuslava Sobotky stal ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti. Stal se terčem nevybíravých útoků ze všech stran, nakonec ho Bohuslav Sobotka v roce 2016 odvolal.

Někdejší nejoblíbenější český politik je nyní řadovým senátorem.

Vladimír Franz

5. místo, 351 916 hlasů

Jasný vítěz pro české voliči v Gruzii, kde získal čtyři hlasy ze dvanácti. Dlouho nebylo jasné, jestli jeho nominace do prezidentské volby není recese. Nakonec se ukázalo, že nikoliv a mnohooborový umělec nakonec skončil pátý zejména díky protestním a recesistickým hlasům.

Dnes je Franz profesorem Akademie múzických umění pro oblast divadelní dramaturgie.

Zuzana Roithová

6. místo, 255 045 hlasů

Někdejší lidovecká ministryně zdravotnictví, poslankyně, senátorka i europoslankyně v prezidentské volbě nijak nezazářila zejména proto, že to chvílemi vypadalo, jako by se hlavou státu vůbec nechtěla stát. Daleko úspěšnější než v boji o Pražský hrad byla v Bruselu, kde patřila mezi nejaktivnější české zástupce. Ve volbách v roce 2017 se nedostala do Poslanecké sněmovny, postupně se stahuje z velké politiky.

Táňa Fischerová

7. místo, 166 211 hlasů

Původním povoláním herečka se dlouhodobě věnuje otázkám veřejného života, charitativní a lidskoprávní činnosti. Jako kandidátka Klíčového hnutí skončila v prezidentské volbě hluboko mezi poraženými. Její Klíčové hnutí se neprosadilo v žádných dalších volbách, přestože uzavíralo spojenectví s dalšími, obvykle stejně neúspěšnými formacemi.

Sama Táňa Fischeová je od roku 2013 předsedkyní Českého helsinského výboru.

Přemysl Sobotka

8. místo, 126 846 hlasů

Nikdo nedostal v prezidentské volbě tak ukrutně naloženo jako dlouholetý senátor ODS Přemysl Sobotka. Ve volbě propadl způsobem, který by slabší povahu přivedl ke zhroucení. Liberecký lékař si svou porážku nebral nijak zvlášť k srdci. Další čtyři roky zůstal senátorem, než odešel do důchodu.

Jana Bobošíková

9. místo, 123 171 hlasů

Někdejší televizní moderátorka a posléze politička působící ve stále obskurnějších a méně úspěšných stranách a hnutích se už v roce 2008 pokusila stát prezidentkou za KSČM, ale ve volbě jen přednesla projev a pak z ní odstoupila. Podobně pitoreskní byl i její pokus stát se přímo volenou prezidentkou. Skončila na posledním místě.

V roce 2015 byla Bobošíková zvolena předsedkyní Lidické pobočky Českého svazu bojovníku za svobodu. To přimělo některé příslušníky této skupiny, včetně posledních tří žijících „Lidických žen“, k odchodu z organizace. Důvodem bylo podezření ze snahy zviditelnit se a údajné xenofobní výroky.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Články odjinud

Na Václavském náměstí se zapálil muž. Svědci popsali, co udělal těsně před tím

Na Václavském náměstí se zapálil muž. Svědci popsali, co udělal těsně před tím

V Praze na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se dnes kolem 15:00 polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Kolemjdoucí ho uhasili, informovala na twitteru policie. Podle záchranné služby muž utrpěl popáleniny zhruba na 30 procentech těla. Údajně očitý svědek na místě ČTK řekl, že viděl hořícího muže, který měl popálené ruce a obličej. Policie uvedla, že podle prvních zjištění muž neměl politický motiv a nejednalo se ani o společenský protest.

"Záchranáři pacienta s popáleninami na cca 30 procentech těla uvedli do umělého spánku a se zajištěnými dýchacími cestami transportovali do FNKV (Fakultní nemocnice Královské Vinohrady)," uvedla na twitteru mluvčí záchranářů Jana Poštová. "Pacient byl převezen na kliniku popáleninové medicíny, v tuto chvíli o něj pečuje tým lékařů," řekla ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Jana Roubalová bez dalších podrobností.

U sochy svatého Václava byly po činu podle zpravodaje ČTK stopy po hasicím prášku, ležely tam také ohořelé oděvy a kanystr s nějakou tekutinou. Policie místo obehnala páskou, na místo přijely desítky policistů a nikoho tam nepouštěli. Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky s policií spolupracuje hasičský vyšetřovatel. "Na žádost policie byla na místo přivolána i naše chemická jednotka, která zjistí, o jakou hořlavinu přesně šlo," řekl Kavka novinářům.

Link

Zaměstnankyně nedaleké kavárny Starbucks viděly, jak se hořícího člověka snaží lidé hasit s použitím oblečení, pak si do kavárny přiběhli pro hasicí přístroj. Další očitý svědek řekl novinářům, že dotyčného muže viděl ještě předtím, než se zapálil. Podle svědka stál před sochou svatého Václava s cedulí s nápisy a něco říkal.

HTML box

Žena, která se podle svých slov s dalšími čtyřmi lidmi podílela na hašení, novinářům řekla, že muž byl určitě Čech a vypadal jako bezdomovec. Podle zápachu se polil benzinem, shořely mu vlasy. Proč to udělal, žena neví.

Česko si v těchto dnech připomíná 50. výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. Ten se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí upálil, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Link