Volby 2018: Odvrácená tvář Zemanova vítězství. Šikana a tvrdé útoky na novináře | info.cz

Články odjinud

Odvrácená tvář Zemanova vítězství. Šikana a tvrdé útoky na novináře

Oslavy vítězství Miloše Zemana v jeho štábu provázely tvrdé útoky na novináře. A to nejen verbální. Samotnému prezidentovi trvalo jen pár minut a navzdory čerstvému ujištění, že bude pokornější a vstřícnější, si začal přítomné novináře dobírat a vysmívat se jim. Mnohem závažnější incidenty se ale odehrávaly o něco později mimo podium.

Záběry z Top hotelu, kde Zemanův volební štáb sídlil, zveřejnila na twitteru reportérka Seznam Zpráv Pavlína Kosová. Zachycují tvrdé útoky na novináře, kteří na místě na základě akreditace dělají svoji práci.

K incidentům dochází u zástěny, která oddělovala část sálu pro hosty od té určené pro média. Předchází tomu opilecké extempore komunisty Milana Rokytky.

Část přítomných kameramanů se snažila výjev zachytit, což popudilo dva příznivce Miloše Zemana, kteří ovšem nebyli součástí organizačního týmu. Situace nabere rychlý spád a od Zemanových stoupenců zaznívají vulgarismy a výhrůžky: „Jdi do prdele,“ pokřikují na novináře a vyhrožují jim fyzickým útokem. Později několik žurnalistů napadnou, Kosovou nevyjímaje.

„Začali jsme natáčet člověka, který se tam potácel. Držel v ruce láhev a nakonec si lehl na pódium a my jsme ho natáčeli. Pak na nás ti lidé začali řvát, abychom ho netočili a že jsme hyeny,“ popisuje situaci Kosová pro INFO.CZ. Říká, že novináři obecně přestali po výzvě opilce natáčet.

„Já jsem pak začala točit, když ti lidé (podporovatelé MZ - pozn. redakce) začali napadat ostatní novináře,“ vysvětluje Kosová další vývoj. „Tím, že uzavřeli ten prostor, tak jsem tam najednou zůstala sama a jeden z těch mužů šel na mě, natlačil mě na stoly a když jsem se začala bránit, ať na mě nesahá, tak trochu zbrzdil a pak mi srazil telefon na zem,“ dodává k následující scéně.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Další incident se týká reportérky Zpravodajství České televize Zuzany Smieškové. Ta je na fotografiích zachycená, jak ji dvojice agresorů zmíněných výše odvádí neznámo kam. Fotografii na twitteru zveřejnil novinář Lukáš Prchal. „Nezlobte se, incident nechci komentovat, ale nebylo to nic vážného,“ uvedla pro INFO.CZ Smiešková.

Jedním z mužů, kteří se jali na vlastní pěst bránit pořádek v Zemanově volebním štábu, je Jan Šolta. Jeho jméno je na síti dohledatelné především ve spojitosti se články na dezinformačních Parlamentních listech.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Aktuálně.cz sdělil, že ho incidenty nezajímají.

Přístup k novinářům ve štábu Miloše Zemana se zčásti podobal tomu, kterým se při loňských sněmovních volbách prezentovalo hnutí SPD Tomia Okamury. Místnost pro novináře byla v Top hotelu bez stolů a židlí. Zástupci médií byli nuceni sedět na zemi. Pokud chtěli občerstvení, museli podstoupit kontrolu u bezpečnostního rámu. Jídlo a pití byly totiž jen v menším prostoru, kde ale novináři neměli kontakt s respondenty.

O to větší kontrast byl k vidění ve vedlejší místnosti pro hosty a podporovatele za zástěnou. Ti měli k dispozici plný servis. Novináři k nim nemohli, oni mezi ně ano. „Byl to značný rozdíl v porovnání s přístupem například Michala Horáčka, kde se při prvním kole všichni v hlavním prostoru mísili dohromady, personál byl ochotný a napít se vody neznamenalo ztratit kontakt s děním,“ dodává k tomu reportér INFO.CZ, který má s oběma prostředími osobní zkušenost.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Kratší pracovní týden a konec středního managementu. Banky přechází na nový způsob řízení

Koperníkovský obrat. Tak popisuje Česká spořitelna transformaci, kterou v poslední době alespoň částečně prochází většina tuzemských bank. Ty přijímají agilní způsob řízení a mění se z těžkopádných a hierarchických molochů na pružné a dynamické organizace. V bankách kvůli tomu mizí střední management, namísto tradičních oddělení vznikají „kmeny“ zaměstnanců. Součástí je i zkracování pracovní doby bankovním úředníkům. Jak zjistil server INFO.cz, jedna z bank dokonce na několika pobočkách testovala čtyřdenní pracovní týden. 

Před pár měsíci oběhla médii zpráva, že digitální marketingová agentura Sherpas zavedla pro zaměstnance jako jedna z prvních v Česku čtyřdenní pracovní týden. Na Hradčanské, kde marketéři Sherpasu sídlí, se tak z práce začalo chodit domů již ve čtvrtek a zaměstnanci si každý týden užívají prodlouženého víkendu. „Snažíme se nastavit podmínky tak, abychom co nejlépe sladili osobní a pracovní život našich zaměstnanců,“ vysvětlovali tehdy majitelé agentury důvody, které je vedly k poměrně odvážnému kroku. 

Link

Mezi dravci

Mezi klienty agentury Sherpas shodou okolností patří i banky Česká spořitelna a Air bank, které jakoby se tímto příkladem inspirovaly. Právě Česká spořitelna totiž podle informací INFO.CZ testovala v posledních měsících na několika pobočkách čtyřdenní pracovní týden a zvažovala, že tuto novinku zavede celoplošně. Nakonec po vyhodnocení testovacího provozu od záměru údajně ustoupila – mimo jiné proto, že se na daných pobočkách vršila práce, kterou neměl kdo dělat. Odbory ale stále jednají o zkrácení pracovní doby s vedením banky a na stole je podle informací INFO.cz realistický scénář snížení o půl hodiny denně. „Máte pravdu, téma work-life balace je pro nás, Odbory ČS, velkou prioritou a v naší bance se snažíme prosadit zkrácení pracovní doby oproti stávajícímu zákoníku práce,“ komentuje vyjednávání pro INFO.cz zástupce šéfa odborů České spořitelny Aleš Veverka. „Aktuálně se stranou zaměstnavatele horečně jednáme o konečné podobě,“ dodává.

Link

Svým zaměstnancům na začátku letošního roku snížil pracovní dobu i další klient agentury Sherpas – Air bank. Ta zkrouhla úředníkům pracovní zátěž na vybraných pobočkách na 35 hodin týdně, mzdu jim přitom ponechala beze změny. „Od letošního roku jsme zavedli benefit upravené pracovní doby na všech pobočkách, které jsou otevřené sedm dní v týdnu,“ doplňuje mluvčí banky Jana Karasová. Dodává, že kratší pracovní týden je výhodný i pro banku: „Nový režim se osvědčil, máme i případy, kdy si zaměstnanci, kteří uvažovali o změně místa, kvůli tomuto benefitu odchod rozmysleli. Tolik volna by v jiné bance neměli.“ 

O snížení pracovní zátěže pro zaměstnance uvažují podle ankety INFO.cz i další banky. Stejně jako Air bank si uvědomují, že vzhledem k rekordně nízké míře nezaměstnanosti a „vybranému“ trhu práce je schopnost banky udržet si kvalitní lidi zcela klíčová. „O snižování pracovní doby uvažujeme,“ říká tak pro INFO.cz Radek Hájek, výkonný ředitel ČSOB pro oblast lidských zdrojů. „V kombinaci s možností pracovat z domova a také vzhledem k trhu práce nám to umožní být atraktivnějším zaměstnavatelem,“ doplňuje. Další oslovené banky sice operují se standardním 40hodinovým pracovním týdnem, snaží se ale svým zaměstnancům vyjít vstříc jinak. Banka ČSOB zaměstnancům nabízí práci z domova, Equa Bank dává svým bankovním úředníkům až 30,5 dní placeného volna v roce a Raiffeisenbank využívá nabídku alternativních pracovních úvazků.

Bankovní kmeny

Větší pochopení pro pracovní dobu zaměstnanců souvisí s jiným fenoménem, který si banky v posledních měsících a letech osvojují – s agilním řízením. Z ankety INFO.cz vyplývá, že tuto formu managementu preferuje stále více bank. Některé s tím začaly experimentovat již před lety, reálně tato transformace probíhá v posledních dvou letech a zrychluje. „Z našeho pohledu agilní řízení mění hierarchické, komplexní a těžkopádné molochy na pružné a dynamické organizace, které jsou schopny mnohem flexibilněji reagovat na stále rychleji se měnící potřeby klientů a trhu,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Banky si od agilního řízení slibují větší flexibilitu a překonání strnulosti, s níž jsou tyto instituce historicky spjaté. Impulzem pro přijetí tohoto způsobu řízení, který původně vychází ze světa IT, byla mimo jiné i nedávná směrnice PSD2, která otevřela finanční trh i pro menší subjekty a způsobila tak podstatnou trhlinu uzavřenému světu bank. Banky na to reagovaly osvojováním si flexibilnějšího způsobu řízení, aby zůstaly konkurenceschopné vůči malým a dravým startupům. 

Link

Přechod na „agil“ s sebou nese poměrně dost strukturálních změn. Jedna z bank, která se do nového systému zcela ponořila, je Česká spořitelna. „V centrále jsme v rámci agilního řízení de facto odstranili střední úroveň managementu,“ popisuje jeden z důsledků přechodu na nový způsob managementu mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Z pohledu banky je podle něj agilní řízení, s nímž Česká spořitelna začala před dvěma lety, „koperníkovským obratem v řízení firem.“

„Dřívější divize, která často fungovala jako malá království, jsme změnili na kmeny, přičemž každý má na starosti jinou zákaznickou potřebu: od bydlení, denního bankovnictví až po pojištění. Kmeny se pak skládají z akceschopných jednotek, takzvaných squadů, jež tvoří okolo 10 expertů, kteří mají všechny základní kompetence od vývoje produktu přes marketing, IT, cenotvorbu až po rozpočet, aby dokázali velice rychle reagovat na jakoukoliv novou potřebu klienta,“ popisuje nový způsob fungování banky Filip Hrubý. Agilní řízení se podle Hrubého osvědčilo například na projektech nové funkcionality George, Prvobydlení či podzimní úvěrové kampaně, které banka díky tomu dokázala spustit v řádu měsíců a nikoliv let.

Link

Na agilním způsobu řízení funguje také Air Bank, která se jako takzvaná „nová banka“ snažila jeho principy implementovat od samého začátku. „Agilním řízením vznikly v podstatě všechny nové služby za posledních pět let, mimo jiné i větší či menší vylepšení v mobilním a internetovém bankovnictví. Díky agilnímu řízení přicházíme s novinkami prakticky každý měsíc, předtím to bylo dvakrát do roka,“ srovnává benefity nového způsobu řízení mluvčí Jana Karasová.

Podle zjištění INFO.cz pak agilní přístup využívá i banka UniCredit, začíná s ním Raiffeisenbank a ve velmi omezené míře na něj sází i Equa bank. O nasazení „agilu“ do striktně definovaných oblastí, například do segmentu digitálních služeb či práce s daty, uvažuje ČSOB. Komerční banka, mBank, Fio banka a Moneta se do uzávěrky článku nevyjádřily. 

 42962