Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvrácená tvář Zemanova vítězství. Šikana a tvrdé útoky na novináře

Odvrácená tvář Zemanova vítězství. Šikana a tvrdé útoky na novináře

Oslavy vítězství Miloše Zemana v jeho štábu provázely tvrdé útoky na novináře. A to nejen verbální. Samotnému prezidentovi trvalo jen pár minut a navzdory čerstvému ujištění, že bude pokornější a vstřícnější, si začal přítomné novináře dobírat a vysmívat se jim. Mnohem závažnější incidenty se ale odehrávaly o něco později mimo podium.

Záběry z Top hotelu, kde Zemanův volební štáb sídlil, zveřejnila na twitteru reportérka Seznam Zpráv Pavlína Kosová. Zachycují tvrdé útoky na novináře, kteří na místě na základě akreditace dělají svoji práci.

K incidentům dochází u zástěny, která oddělovala část sálu pro hosty od té určené pro média. Předchází tomu opilecké extempore komunisty Milana Rokytky.

Část přítomných kameramanů se snažila výjev zachytit, což popudilo dva příznivce Miloše Zemana, kteří ovšem nebyli součástí organizačního týmu. Situace nabere rychlý spád a od Zemanových stoupenců zaznívají vulgarismy a výhrůžky: „Jdi do prdele,“ pokřikují na novináře a vyhrožují jim fyzickým útokem. Později několik žurnalistů napadnou, Kosovou nevyjímaje.

„Začali jsme natáčet člověka, který se tam potácel. Držel v ruce láhev a nakonec si lehl na pódium a my jsme ho natáčeli. Pak na nás ti lidé začali řvát, abychom ho netočili a že jsme hyeny,“ popisuje situaci Kosová pro INFO.CZ. Říká, že novináři obecně přestali po výzvě opilce natáčet.

„Já jsem pak začala točit, když ti lidé (podporovatelé MZ - pozn. redakce) začali napadat ostatní novináře,“ vysvětluje Kosová další vývoj. „Tím, že uzavřeli ten prostor, tak jsem tam najednou zůstala sama a jeden z těch mužů šel na mě, natlačil mě na stoly a když jsem se začala bránit, ať na mě nesahá, tak trochu zbrzdil a pak mi srazil telefon na zem,“ dodává k následující scéně.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Další incident se týká reportérky Zpravodajství České televize Zuzany Smieškové. Ta je na fotografiích zachycená, jak ji dvojice agresorů zmíněných výše odvádí neznámo kam. Fotografii na twitteru zveřejnil novinář Lukáš Prchal. „Nezlobte se, incident nechci komentovat, ale nebylo to nic vážného,“ uvedla pro INFO.CZ Smiešková.

Jedním z mužů, kteří se jali na vlastní pěst bránit pořádek v Zemanově volebním štábu, je Jan Šolta. Jeho jméno je na síti dohledatelné především ve spojitosti se články na dezinformačních Parlamentních listech.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Aktuálně.cz sdělil, že ho incidenty nezajímají.

Přístup k novinářům ve štábu Miloše Zemana se zčásti podobal tomu, kterým se při loňských sněmovních volbách prezentovalo hnutí SPD Tomia Okamury. Místnost pro novináře byla v Top hotelu bez stolů a židlí. Zástupci médií byli nuceni sedět na zemi. Pokud chtěli občerstvení, museli podstoupit kontrolu u bezpečnostního rámu. Jídlo a pití byly totiž jen v menším prostoru, kde ale novináři neměli kontakt s respondenty.

O to větší kontrast byl k vidění ve vedlejší místnosti pro hosty a podporovatele za zástěnou. Ti měli k dispozici plný servis. Novináři k nim nemohli, oni mezi ně ano. „Byl to značný rozdíl v porovnání s přístupem například Michala Horáčka, kde se při prvním kole všichni v hlavním prostoru mísili dohromady, personál byl ochotný a napít se vody neznamenalo ztratit kontakt s děním,“ dodává k tomu reportér INFO.CZ, který má s oběma prostředími osobní zkušenost.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek