Prezidentské volby 2018: Pět dnů, které otřesou Českem. Komentář Vratislava Dostála | info.cz

Články odjinud

Pět dnů, které otřesou Českem. Komentář Vratislava Dostála

Od úterý do soboty nás čeká tak nabitých pět politických dnů, jako už dlouho ne. Mandátový a imunitní výbor sněmovny se bude zabývat kauzou Čapí hnízdo a celou sněmovnu čeká hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše. Podpořit ji přijde prezident Miloš Zeman, v danou chvíli mu ale nepůjde ani tak o vládu, jako o své znovuzvolení na Hrad. A předtím, než se v pátek otevřou volební místnosti, budeme svědky několika předvolebních debat. Společné jim bude jedno: Zeman je odignoruje, v předvečer voleb si to ale vynahradí na Barrandově za asistence servilního Jaromíra Soukupa.

Na sklonku tohoto týdne už budeme vědět, zda se Miloši Zemanovi podařilo dosáhnout svého základního cíle v roli prezidenta České republiky. Neboť o nic jiného neusiloval po celých pět let s takovou vervou, jako o obhajobu mandátu. Každý jeho krok by šel vztáhnout k tomuto základnímu cíli. Platí to o milosti pro doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka, stejně jako třeba až o trapném podlézaní předsedovi hnutí ANO a dnes už také předsedovi menšinové vlády bez důvěry Andreji Babišovi.

A především: přestože se Zeman loni na jaře, když oznamoval svou kandidaturu, zavázal, že před letošními volbami nepovede kampaň a nebude chodit do televizních debat, je faktem, že jako prezident objel české země křížem krážem několikrát, a aby si to u voličů pojistil, od loňského léta jim nabízí každý čtvrtek pokleslou one man show za asistence patolízalského Jaromíra Soukupa. I proto je jasným favoritem voleb, znovuzvolení na Hrad ale jisté nemá.

Přesněji řečeno: Zeman potřebuje vyhrát už v prvním kole. Jak jsme v detailním rozboru předvolební situace popsali minulý týden, pokud se mu to nepodaří, může mít v tom druhém, které se případně uskuteční se čtrnáctidenním odstupem, s obhajobou mandátu problém. Důvod je jednoduchý: Zeman sice disponuje setrvale vysokou podporou, avšak kontinuálně roste také počet lidí, pro které je na Hradě nepřijatelný. Zkrátka řečeno: ve druhém kole se proti němu mohou voliči všech ostatních kandidátů spojit.

Pro budoucí charakter české politiky a její směřování bude nejen kvůli tomu zcela zásadní, jak dopadnou dvě souběžně vedené a spolu související bitvy na půdě sněmovny. Ty, ve kterých je hlavním aktérem předseda hnutí ANO Andrej Babiš, se kterým je Zeman ve stále těsnějším bloku. Nejprve se bude – navzdory zdržovací taktice premiéra – mandátový a imunitní výbor zabývat jeho vydáním k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. O den později přijde na řadu hlasování poslanců o důvěře menšinové vládě hnutí ANO.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ

Obě záležitosti spolu úzce souvisí: přestože se Babiš dlouhodobě obrací přímo k voličům a má tendenci ignorovat dění na Malé Straně, nepochybně chce mít plnohodnotnou vládu s důvěrou většiny poslanců. Zrovna tak je v jeho doslova životním zájmu dokázat svou nevinu v kauze Čapí hnízdo. Ostatně stíhání nehrozí jen jemu, ale také jeho příbuzným včetně manželky. A jak se události posledních dnů doslova hrnou, je evidentní, že se premiér ocitá v těžkém obležení: zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) totiž hovoří stejnou řečí, jako čeští vyšetřovatelé. Hodit to i tentokrát na polistopadovou mafii, jak má Babiš zvykem pokaždé, když se octne v úzkých, půjde stěží.

Server Hospodářských novin, který má zprávu k dispozici, v pondělí napsal, že dotaci pro Čapí hnízdo doprovázelo několik vážných nesrovnalostí. „Žadatelé udali při žádosti nepravdivé údaje a jiné informace zatajili, aby získali evropské peníze určené pro malé a střední firmy,“ napsali prý evropští vyšetřovatelé. Zpráva podle iHned.cz upozorňuje na podezření z trestného činu podvodu a poškozování finančních zájmů EU. Zároveň se v ní vysloveně uvádí, že podle trestního zákoníku mohl být při přípravě projektu spáchán dotační podvod: „Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 a 260 českého trestního zákoníku.“

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Zpráva OLAF ovlivní dění tohoto týdne nejspíš jen zprostředkovaně: už teď je totiž evidentní, že se Babiš rozhodl pro pštrosí politiku a v pořadí druhé hlasování o svém vydání policii (v tom prvním mimochodem hlasoval pro své vydání) v téže věci bude oddalovat. Jisté je naopak to, že ve středu, tedy dva dny před otevřením volebních místností, poslanci rozhodnou o důvěře jeho vládě. A pokud sám Babiš dává veřejně najevo, že vláda na první pokus důvěru poslanců nezíská, je skoro jisté, že jsme svědky – pokud jde o vládu – pouhé hry, jejíž hlavním cílem je vyhrát pro Zemana prezidentské volby.

Ostatně prezident přijde Babiše podpořit přímo do sněmovny, což nelze číst jinak, než jako jeho předvolební majstrštyk. Celé povolební dění Zeman zaranžoval tak, aby kulminovalo právě v tomto týdnu. V tuto chvíli ale nevíme, zda se mu to v posledku nevymstí: pokud Zeman kryje Babiše i poté, co se na něj provalil průšvih s dotací na Čapí hnízdo, může mu řada jeho příznivců dát nakonec košem. Jindy zásadový Zeman je totiž v tomto případě až příliš benevolentní.

Ještě nebezpečnější pro něj ale je, že se může řada lidí rozhodnout tak jako v minulosti vyvažovat rozložení moci ve státě. Jinak řečeno: až příliš těsné spojenectví Zemana s jednoznačným vítězem sněmovních voleb může nemalou část voličů motivovat k tomu, aby přece jen preferovali někoho, kdo nepůjde Babišovi tak jednoznačně na ruku. Nic na tom nemusí změnit ani brilantně načasovaný závěr kampaně: Babiš ve čtvrtek nejprve oplatí Zemanovi středeční extempore ve sněmovně a vystoupí s tiskovým prohlášením na jeho podporu. Aspoň takové jsou informace redakce INFO.CZ.

Úplné finále pak přijde v předvečer voleb. Zatímco všichni ostatní kandidáti vystoupí v Superdebatě Václava Moravce na ČT24, Zeman férovou předvolební konfrontaci – vědom si úbytku svých fyzických a duševních sil – okázale ignoruje. To mu ale nikterak nebrání v tom, aby vsadil vše na jednu kartu a v podobný čas neoslovil své voliče – tak, jak jsou už zvyklí – prostřednictvím televize Barrandov, kde mu bude dopředu nachystané otázky klást jako vždy servilní Jaromír Soukup. A pokud nakonec skutečně svůj mandát na Hradě obhájí, čeká nás zřejmě definitivní rozchod s polistopadovým étosem české politiky.

Důsledky mohou být dalekosáhlé. Čistě teoreticky: Babiš napodruhé důvěru poslanců získá, jeho trestní stíhání se nějakým způsobem zastaví, další kumulace moci mu umožní kontrolovat toky státních peněz. Pokračovat budou již započaté čistky ve státním aparátu, vyloučit nelze ani pokusy o umlčení či odklizení všech, kteří by mohli jeho nejen politickou dominanci ohrozit.

Dočkat se ale můžeme také pokusu o systémové změny, především pokud jde o ústavní parametry státu. Klíčový bude pohled předsedy hnutí ANO na to, co mu umožňuje „efektivní vládnutí“, a co nikoli. Pod tlakem se mohou octnout média veřejné služby, možná i vyšetřovatelé, státní zástupci a soudci. Zkrátka: stát se bude řídit jako firma. 

To vše se v nějaké míře může stát bez ohledu na výsledek prezidentských voleb. Avšak Zeman tomu na rozdíl od ostatních uchazečů o Hrad nebude bránit, nýbrž nečinně přihlížet. Po zbytek času si vystačí s vyřizováním účtů se všemi, které upřímně nesnáší. Na nic víc nebude mít ostatně už ani sílu.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Kratší pracovní týden a konec středního managementu. Banky přechází na nový způsob řízení

Koperníkovský obrat. Tak popisuje Česká spořitelna transformaci, kterou v poslední době alespoň částečně prochází většina tuzemských bank. Ty přijímají agilní způsob řízení a mění se z těžkopádných a hierarchických molochů na pružné a dynamické organizace. V bankách kvůli tomu mizí střední management, namísto tradičních oddělení vznikají „kmeny“ zaměstnanců. Součástí je i zkracování pracovní doby bankovním úředníkům. Jak zjistil server INFO.cz, jedna z bank dokonce na několika pobočkách testovala čtyřdenní pracovní týden. 

Před pár měsíci oběhla médii zpráva, že digitální marketingová agentura Sherpas zavedla pro zaměstnance jako jedna z prvních v Česku čtyřdenní pracovní týden. Na Hradčanské, kde marketéři Sherpasu sídlí, se tak z práce začalo chodit domů již ve čtvrtek a zaměstnanci si každý týden užívají prodlouženého víkendu. „Snažíme se nastavit podmínky tak, abychom co nejlépe sladili osobní a pracovní život našich zaměstnanců,“ vysvětlovali tehdy majitelé agentury důvody, které je vedly k poměrně odvážnému kroku. 

Link

Mezi dravci

Mezi klienty agentury Sherpas shodou okolností patří i banky Česká spořitelna a Air bank, které jakoby se tímto příkladem inspirovaly. Právě Česká spořitelna totiž podle informací INFO.CZ testovala v posledních měsících na několika pobočkách čtyřdenní pracovní týden a zvažovala, že tuto novinku zavede celoplošně. Nakonec po vyhodnocení testovacího provozu od záměru údajně ustoupila – mimo jiné proto, že se na daných pobočkách vršila práce, kterou neměl kdo dělat. Odbory ale stále jednají o zkrácení pracovní doby s vedením banky a na stole je podle informací INFO.cz realistický scénář snížení o půl hodiny denně. „Máte pravdu, téma work-life balace je pro nás, Odbory ČS, velkou prioritou a v naší bance se snažíme prosadit zkrácení pracovní doby oproti stávajícímu zákoníku práce,“ komentuje vyjednávání pro INFO.cz zástupce šéfa odborů České spořitelny Aleš Veverka. „Aktuálně se stranou zaměstnavatele horečně jednáme o konečné podobě,“ dodává.

Link

Svým zaměstnancům na začátku letošního roku snížil pracovní dobu i další klient agentury Sherpas – Air bank. Ta zkrouhla úředníkům pracovní zátěž na vybraných pobočkách na 35 hodin týdně, mzdu jim přitom ponechala beze změny. „Od letošního roku jsme zavedli benefit upravené pracovní doby na všech pobočkách, které jsou otevřené sedm dní v týdnu,“ doplňuje mluvčí banky Jana Karasová. Dodává, že kratší pracovní týden je výhodný i pro banku: „Nový režim se osvědčil, máme i případy, kdy si zaměstnanci, kteří uvažovali o změně místa, kvůli tomuto benefitu odchod rozmysleli. Tolik volna by v jiné bance neměli.“ 

O snížení pracovní zátěže pro zaměstnance uvažují podle ankety INFO.cz i další banky. Stejně jako Air bank si uvědomují, že vzhledem k rekordně nízké míře nezaměstnanosti a „vybranému“ trhu práce je schopnost banky udržet si kvalitní lidi zcela klíčová. „O snižování pracovní doby uvažujeme,“ říká tak pro INFO.cz Radek Hájek, výkonný ředitel ČSOB pro oblast lidských zdrojů. „V kombinaci s možností pracovat z domova a také vzhledem k trhu práce nám to umožní být atraktivnějším zaměstnavatelem,“ doplňuje. Další oslovené banky sice operují se standardním 40hodinovým pracovním týdnem, snaží se ale svým zaměstnancům vyjít vstříc jinak. Banka ČSOB zaměstnancům nabízí práci z domova, Equa Bank dává svým bankovním úředníkům až 30,5 dní placeného volna v roce a Raiffeisenbank využívá nabídku alternativních pracovních úvazků.

Bankovní kmeny

Větší pochopení pro pracovní dobu zaměstnanců souvisí s jiným fenoménem, který si banky v posledních měsících a letech osvojují – s agilním řízením. Z ankety INFO.cz vyplývá, že tuto formu managementu preferuje stále více bank. Některé s tím začaly experimentovat již před lety, reálně tato transformace probíhá v posledních dvou letech a zrychluje. „Z našeho pohledu agilní řízení mění hierarchické, komplexní a těžkopádné molochy na pružné a dynamické organizace, které jsou schopny mnohem flexibilněji reagovat na stále rychleji se měnící potřeby klientů a trhu,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Banky si od agilního řízení slibují větší flexibilitu a překonání strnulosti, s níž jsou tyto instituce historicky spjaté. Impulzem pro přijetí tohoto způsobu řízení, který původně vychází ze světa IT, byla mimo jiné i nedávná směrnice PSD2, která otevřela finanční trh i pro menší subjekty a způsobila tak podstatnou trhlinu uzavřenému světu bank. Banky na to reagovaly osvojováním si flexibilnějšího způsobu řízení, aby zůstaly konkurenceschopné vůči malým a dravým startupům. 

Link

Přechod na „agil“ s sebou nese poměrně dost strukturálních změn. Jedna z bank, která se do nového systému zcela ponořila, je Česká spořitelna. „V centrále jsme v rámci agilního řízení de facto odstranili střední úroveň managementu,“ popisuje jeden z důsledků přechodu na nový způsob managementu mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Z pohledu banky je podle něj agilní řízení, s nímž Česká spořitelna začala před dvěma lety, „koperníkovským obratem v řízení firem.“

„Dřívější divize, která často fungovala jako malá království, jsme změnili na kmeny, přičemž každý má na starosti jinou zákaznickou potřebu: od bydlení, denního bankovnictví až po pojištění. Kmeny se pak skládají z akceschopných jednotek, takzvaných squadů, jež tvoří okolo 10 expertů, kteří mají všechny základní kompetence od vývoje produktu přes marketing, IT, cenotvorbu až po rozpočet, aby dokázali velice rychle reagovat na jakoukoliv novou potřebu klienta,“ popisuje nový způsob fungování banky Filip Hrubý. Agilní řízení se podle Hrubého osvědčilo například na projektech nové funkcionality George, Prvobydlení či podzimní úvěrové kampaně, které banka díky tomu dokázala spustit v řádu měsíců a nikoliv let.

Link

Na agilním způsobu řízení funguje také Air Bank, která se jako takzvaná „nová banka“ snažila jeho principy implementovat od samého začátku. „Agilním řízením vznikly v podstatě všechny nové služby za posledních pět let, mimo jiné i větší či menší vylepšení v mobilním a internetovém bankovnictví. Díky agilnímu řízení přicházíme s novinkami prakticky každý měsíc, předtím to bylo dvakrát do roka,“ srovnává benefity nového způsobu řízení mluvčí Jana Karasová.

Podle zjištění INFO.cz pak agilní přístup využívá i banka UniCredit, začíná s ním Raiffeisenbank a ve velmi omezené míře na něj sází i Equa bank. O nasazení „agilu“ do striktně definovaných oblastí, například do segmentu digitálních služeb či práce s daty, uvažuje ČSOB. Komerční banka, mBank, Fio banka a Moneta se do uzávěrky článku nevyjádřily. 

 42962