Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polonahá aktivistka, která se vrhla na Zemana, zůstává za mřížemi. Čeká ji rychlý proces

Polonahá aktivistka, která se vrhla na Zemana, zůstává za mřížemi. Čeká ji rychlý proces

Stoupenkyně hnutí Femen, která včera narušila hlasování prezidenta Miloše Zemana, zůstává v policejní cele. Šestadvacetiletá Ukrajinka Anželina Diašová se přímo ve volební místnosti vysvlékla do půl těla a pokusila se dostat k prezidentovi, v čemž jí na poslední chvíli zabránila ochranka. Na prsou měla nápis „Zeman, Putinova děvka“.

Nejvypjatější okamžik prvního dne prezidentských voleb má policejní dohru. Ukrajinská aktivistka zůstává za mřížemi.

„Dál platí, že je podezřelá z trestného činu výtržnictví a zůstává v cele předběžného zadržení,“ uvedl po poledni mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Kriminalisté podle něj dokončují svoji práci v souladu s trestním řádem.

Policii tlačí čas. V cele předběžného zadržení může žena strávit nejdéle 48 hodin. Pak ji policie musí propustit nebo žádat soud o uvalení vazby – v tomto případě zřejmě odůvodněné rizikem, že odjede za hranice země.

Diašová, která se ve volební místnosti na Zemana údajně dopředu vyptávala a na jeho příchod se připravila, je podezřelá z výtržnictví. Za to jí hrozí i tři roky ve vězení.

360p

Kriminalisté chtějí případ vyřešit v tzv. zkráceném přípravném řízení. To znamená, že žena nebyla obviněna. Bylo jí však sděleno podezření a policie očekává, že bude moct brzy stanout před soudem. S ženou do té doby může být sjednána dohoda o vině a trestu, může se také soudu navrhnout její potrestání, nebo případ odložit. Policie se s žalobci dohodla na rychlém postupu.

Volební kalkulačka
Důležité otázky

Označte otázky, které jsou pro Vás nejdůležitější. Zpřesníte tím výsledek. Tento krok není povinný a můžete ho přeskočit.

Výsledná shoda s jednotlivými kandidáty

Zemana při odchodu z volební místnosti podpírala dvojice ochránců, další vedl jeho manželku Ivanu Zemanovou. Křičící aktivistku nejprve osobní strážci strhli na zem a zkroutili jí ruce za zády, trojice mužů ji z místnosti vyvedla krátce za prezidentem. Odborníci zákrok ochranky prezidenta vesměs chválí, i když se ozývají i kritické hlasy, podle kterých měl být zásah razantnější. Kdyby na sebe žena neupozornila křikem, ochranka by podle kritiků tak rychle nezareagovala.

Diašová se k hnutí Femen připojila v roce 2009. Má za sebou už několik hojně medializovaných akcí, mimo jiné loňský vulgární útok na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho ukrajinského kolegu Petra Porošenka na jejich společné tiskové konferenci. Pokusem o rozbití fragmentu Berlínské zdi vystaveného v Kyjevě chtěla protestovat proti neochotě západních států poskytnout Ukrajincům bezvízový styk s Evropou.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek