Volby 2018: Polonahé aktivistky se Zeman tentokrát nedočkal, novináři ale dostali stopku | info.cz

Články odjinud

Polonahé aktivistky se Zeman tentokrát nedočkal, novináři ale dostali stopku

Prezident Miloš Zeman už tradičně odevzdal svůj hlas na sídlišti v pražských Lužinách. Hned při příchodu do volební místnosti připomněl 14 dnů starý incident z 1. kola, kdy jeho hlasování narušila aktivistka z hnutí Femen. Bezpečnostní opatření byla dnes proto výrazně vyšší, zhruba dvacítka novinářů se do místnosti nedostala. Volit už byl i jeho vyzyvatel Jiří Drahoš.

„Právě čekám, kdy se zase vyřítí polonahá žena, ale tentokrát už asi ne," řekl Zeman při příchodu do místnosti. Po odevzdání obálky srovnal současný duel s Jiřím Drahošem a pět let starý souboj s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). „Před pěti lety jsem měl soupeře, který byl aktivní politik, dnes je to soupeř, který se zatím politikou nezabýval, to je základní rozdíl," uvedl.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

U vstupu probíhaly kontroly příchozích novinářů. Předsedkyně volební komise chtěla, aby novináři udělali prostor pro přicházející voliče. „On tam ten prostor byl, takže se nejspíš někdo nějak arogantněji ohradil a v tu chvíli předsedkyně volební komise řekla, že místnost uzavře a nikoho tam už nepustí. Naprostá většina novinářů čekala venku, až pan prezident odvolí a vyjde ven," řekl našemu reportérovi na místě novinář Seznam Zpráv Hanuš Hanslík.

Našemu reportérovi Adamu Kotrbatému se přesto do místnosti i po tomto incidentu podařilo vejít, jeho už nikdo nekontroloval, ochranka ho pouze odvedla do prostoru vyhrazeného pro novináře. Z celkového počtu jich tam byla zhruba čtvrtina, maximálně třetina. Ostatní čekali venku.

VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Miloše Zemana autor: INFO.CZ

Předsedkyně volební komise řekla, že to bylo její rozhodnutí. Selekci neprováděla. Kdo přišel dříve a zůstal, ten měl štěstí. Ostatní smůlu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně řekl, že k tomu přistoupila ochranka po dohodě s policií, jelikož nedokáží zajistit kontrolou, že se mezi přítomnými nevyskytuje Ukrajinka s falešným průkazem.

Policie přitom ve čtvrtek avizovala, že žádná zvláštní bezpečnostní opatření v Zemanově volební místnosti nechystá. 

VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Jiřího Drahoše autor: INFO.CZ

Bez kontrol pak probíhalo hlasování Jiřího Drahoše v pražských Lysolajích. Novináři čekali na prezidentského kandidáta přímo v místnosti, u vstupu je nikdo nekontroloval, informovala z místa naše reportérka Aneta Černá. Podle informace ČTK byli na místě policisté v civilu.

Novinářům také řekl, že nabízí bezpečí a starost o sociálně slabší.„"Hrozně si cením té energie, kterou vyvolaly prezidentské volby. Ať to dopadne jakkoli, ta energie určitě nebude zmařena," řekl Drahoš. Uvedl, že kampaň byla náročná, ale díky své kondici ji zvládl. Vedení kampaně přirovnal k situaci v roce 2009, kdy po vládních škrtech ve výdajích na vědu vedl jednání s vládou o budoucnosti Akademie věd, jíž tehdy předsedal.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Obchodník s deštěm osiřel. Kapela Kryštof ukončila spolupráci s koncernem Agrofert

Jedno z nejvýraznějších spojenectví české hudební a politické scény padlo. Kapela Kryštof se zpěvákem Richardem Krajčem v čele ukončila spolupráci s koncernem Agrofert, který spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. „Nemáme žádné závazky ani smluvní vztahy,“ potvrdil INFO.CZ manažer kapely.

Agrofert dosud podporoval především takzvané Kryštof kempy, což jsou festivaly plně v režii ostravské kapely. Koncern figuruje ještě na loňských pozvánkách, letos se tyto festivaly nekonají a na pozvánce na rok 2020 už Agrofert není.

Manažer kapely Jan Lippert INFO.CZ řekl: „Je to tak, že momentálně nemáme s Agrofertem žádné závazky ani smluvní vztahy vzhledem k projektům spojeným s kapelou Kryštof.“

Link

Rozchod potvrdila i druhá strana. „Je pravda, že jsem se pro tuto chvíli dohodli se skupinou Kryštof na ukončení spolupráce. Zároveň jsme se dohodli, že detaily nebudeme zveřejňovat,“ řekl INFO.CZ mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

Krajčo za spojení s premiérem v minulosti čelil silné kritice některých médií, především pak Echo24 či Forum 24. Andrej Babiš Kryštof kempy v minulosti navštívil a existuje řada společných fotografií, kde jsou s Krajčem při různých příležitostech ve viditelně dobrém rozpoložení.

Link

„Projekt Kryštof Kemp je superúspěšný, všechny koncerty vyprodané, některé za pár minut. Skvělá zábava pro celou rodinu. Gratuluju Richardovi, i když úspěch se u nás často neodpouští, bohužel,“ rozplýval se šéf hnutí ANO před třemi lety.

Krajčo si ale tímto spojením vysloužil kritiku i od některých svých kolegů. V roce 2014 se do něj například opřel Tomáš Klus, který před časem vyzval k bojkotu všech médií vlastněných Babišem. S Krajčem přitom oba nazpívali velký hit Cesta.

Link

Lídr kapely Kryštof opakovaně zdůrazňoval, že bez Agrofertu by nebylo možné Kryštof Kemp uskutečnit. „Je pro nás jako partner ideální, lepší servis, co se týká občerstvení, bychom nenašli. Navíc při uzavírání smlouvy se už předem jednalo o dlouhodobější spolupráci,“ řekl před pár lety v rozhovoru pro magazín Týden.

-1