Volby 2018: Polonahé aktivistky se Zeman tentokrát nedočkal, novináři ale dostali stopku | info.cz

Články odjinud

Polonahé aktivistky se Zeman tentokrát nedočkal, novináři ale dostali stopku

Prezident Miloš Zeman už tradičně odevzdal svůj hlas na sídlišti v pražských Lužinách. Hned při příchodu do volební místnosti připomněl 14 dnů starý incident z 1. kola, kdy jeho hlasování narušila aktivistka z hnutí Femen. Bezpečnostní opatření byla dnes proto výrazně vyšší, zhruba dvacítka novinářů se do místnosti nedostala. Volit už byl i jeho vyzyvatel Jiří Drahoš.

„Právě čekám, kdy se zase vyřítí polonahá žena, ale tentokrát už asi ne," řekl Zeman při příchodu do místnosti. Po odevzdání obálky srovnal současný duel s Jiřím Drahošem a pět let starý souboj s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). „Před pěti lety jsem měl soupeře, který byl aktivní politik, dnes je to soupeř, který se zatím politikou nezabýval, to je základní rozdíl," uvedl.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

U vstupu probíhaly kontroly příchozích novinářů. Předsedkyně volební komise chtěla, aby novináři udělali prostor pro přicházející voliče. „On tam ten prostor byl, takže se nejspíš někdo nějak arogantněji ohradil a v tu chvíli předsedkyně volební komise řekla, že místnost uzavře a nikoho tam už nepustí. Naprostá většina novinářů čekala venku, až pan prezident odvolí a vyjde ven," řekl našemu reportérovi na místě novinář Seznam Zpráv Hanuš Hanslík.

Našemu reportérovi Adamu Kotrbatému se přesto do místnosti i po tomto incidentu podařilo vejít, jeho už nikdo nekontroloval, ochranka ho pouze odvedla do prostoru vyhrazeného pro novináře. Z celkového počtu jich tam byla zhruba čtvrtina, maximálně třetina. Ostatní čekali venku.

VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Miloše Zemana autor: INFO.CZ

Předsedkyně volební komise řekla, že to bylo její rozhodnutí. Selekci neprováděla. Kdo přišel dříve a zůstal, ten měl štěstí. Ostatní smůlu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně řekl, že k tomu přistoupila ochranka po dohodě s policií, jelikož nedokáží zajistit kontrolou, že se mezi přítomnými nevyskytuje Ukrajinka s falešným průkazem.

Policie přitom ve čtvrtek avizovala, že žádná zvláštní bezpečnostní opatření v Zemanově volební místnosti nechystá. 

VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Jiřího Drahoše autor: INFO.CZ

Bez kontrol pak probíhalo hlasování Jiřího Drahoše v pražských Lysolajích. Novináři čekali na prezidentského kandidáta přímo v místnosti, u vstupu je nikdo nekontroloval, informovala z místa naše reportérka Aneta Černá. Podle informace ČTK byli na místě policisté v civilu.

Novinářům také řekl, že nabízí bezpečí a starost o sociálně slabší.„"Hrozně si cením té energie, kterou vyvolaly prezidentské volby. Ať to dopadne jakkoli, ta energie určitě nebude zmařena," řekl Drahoš. Uvedl, že kampaň byla náročná, ale díky své kondici ji zvládl. Vedení kampaně přirovnal k situaci v roce 2009, kdy po vládních škrtech ve výdajích na vědu vedl jednání s vládou o budoucnosti Akademie věd, jíž tehdy předsedal.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Žižka na 900 stran. Petr Čornej vydává knihu, která tu 90 let nebyla

Přední odborník na středověké dějiny profesor Petr Čornej vydá v příštích dnech bez nadsázky své životní dílo. Na 900 stranách představí osudy husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, nabídne ale rovněž jejich pozdější interpretaci, ovlivněnou například národoveckými či komunistickými zkresleními. Přesně 600 let po začátku husitské revoluce tak o tehdejší dějiny výrazně ožívá zájem. Ten vyvrcholí v příštím roce chystaným velkofilmem Petra Jákla Jan Žižka.

Čornejovu knihu Jan Žižka s podtitulem Život a doba husitského válečníka vydává nakladatelství Paseka. Podle autorových slov na literárním festivalu Tabook by měla být k dostání od 6. listopadu.

Ač se to zdá skoro nemožné, Čornejovo vědecké dílo a Jáklův téměř až hollywoodský spektákl mohou mít ledacos společného. Středověkého vojevůdce vykreslí podobnými barvami. Oba se totiž zaměří na jeho charisma, víru i vojenský talent.

Link

„Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již půl století,“ dočteme se v edičním plánu nakladatelství. „Čtenář dostává do rukou druhou nejrozsáhlejší práci o Žižkovi, navazující na téměř devadesát let staré monumentální dílo Josefa Pekaře, jehož výsledky s využitím nejnovějších badatelských poznatků doplňuje, koriguje i překonává,“ uvádí rovněž Paseka.

Petr Čornej má za sebou mimořádně plodné období. Na zmíněném literárním festivalu představil začátkem října také novou sbírku studií Husité a husitství, v níž se zabývá „dlouhým husitstvím“, tedy nejen souvisejícími válkami, ale rovněž jejich následky, vedoucími například až ke vzniku Jednoty bratrské.

„Kniha přináší 16 dříve publikovaných studií, které byly pro tento soubor doplněny a rozšířeny o nové poznatky tak, aby odrážely momentální stav vědeckého bádání. Věnuje se problematice široce chápané husitské epochy, kterou autor vymezuje léty 1402 – 1485, avšak přihlíží i k aktualizaci husitských idejí v předbělohorském období. V několika tematických blocích přibližuje působení Jana Husa, situaci v husitské Praze, osobnost českého krále Jiřího z Poděbrad, dějepisectví 15. a 16. století i reflexi husitství v moderní české společnosti,“ představuje publikaci nakladatelství Karolinum, které ji vydalo.

Link

Čornej se pravidelně účastní různých debat, pořádá přednášky pro veřejnost. Chystanou knihu o Žižkovi chce přestavit také přímo v Táboře, a to 3. prosince v tamním Husitském muzeu. Na všech těchto aktivitách je cenné, že Čornej nezůstává jen ve středověku, ale klíčovou epochu našich dějin zvládá interpretovat až do současnosti, a tak ji také aktualizovat.

43302