Prezidentské volby 2018: Zemanův potenciál sahá k 50 procentům, Drahoš by ho ale ve 2. kole porazil | info.cz

Články odjinud

Poslední průzkum před volbami: Zemanův potenciál sahá k 50 procentům, Drahoš by ho ale ve 2. kole porazil

Volební model agentur Kantar TNS a Median pro Českou televizi favorizuje před prvním kolem prezidentské volby Miloše Zemana. Hlas by mu podle dat z minulého týdne dalo 42,5 % dotázaných a další lidé jeho volbu zvažují. Takzvaný potenciál má podle šetření na 49 %. Jiřímu Drahošovi na druhé příčce model přisuzuje 27,5 % hlasů, ale také šanci porazit Zemana v teoretickém druhém kole. Volební potenciál Jiřího Drahoše před prvním kolem dosáhl 43 %. Nerozhodnutých je 7,5 procenta Čechů.

Volební model Kantar TNS a Medianu dává před prvním kolem mezi kandidáty značné rozdíly. První příčky obsadil v souladu s předchozími průzkumy.

Volební model Kantar TNS a Median pro ČT

(3. 1. - 7. 1. 2018)

  1. Miloš Zeman 42,5 %
  2. Jiří Drahoš 27,5 %
  3. Michal Horáček 12,5 %
  4. Pavel Fischer 7 %
  5. Mirek Topolánek 6 %
  6. Marek Hilšer 2,5 %
  7. Vratislav Kulhánek 1,5 %
  8. Jiří Hynek 0,5 %
  9. Petr Hannig 0,5 %

Agentury sbíraly data mezi 3. a 7. lednem, šetření se zúčastnilo 1503 respondentů. Možná statistická chyba se u volebního modelu pohybuje v rozmezí 0,5–3,5 procentního bodu.

Hypotetický duel, na který by došlo ve druhém kole volby, by v případě, že proti sobě stanou Zeman a Drahoš, skončil podle Kantar TNS a Medianu ve prospěch bývalého šéfa Akademie věd. Drahoše by podle zjištění analytiků podpořilo 48,5 % voličů, Zemana 44 %. 7,5 % dotázaných neví, jak by v tomto případě hlasovalo.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Pokud by do druhého kola postoupil místo Drahoše Horáček, Zeman by dle šetření zvítězil rozdílem 2,5 procentního bodu.

V případném duelu s Mirkem Topolánkem vyjádřilo Zemanovi podporu 60 % dotázaných.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Zeman začal trestat Petříčka kvůli Izraeli. Odmítl jmenovat velvyslankyni

Zeman začal trestat Petříčka kvůli Izraeli. Odmítl jmenovat velvyslankyni

Mezi ministerstvem zahraničí a prezidentem se rozhořel další spor o obsazení českých ambasád. Podle dvou důvěryhodných zdrojů INFO.CZ Miloš Zeman odmítl jmenovat současnou politickou náměstkyni ministerstva zahraničí Anitu Grmelovou novou velvyslankyní ve Švédsku. Hrad i ministerstvo, v jehož čele stojí sociální demokrat Tomáš Petříček, odmítají novou „přestřelku“ komentovat.

 

Zeman Grmelovou odmítl údajně s poukazem na Petříčkův článek, který vyšel v deníku Právo a v němž šéf tuzemské diplomacie spolu se dvěma svými resortními předchůdci kritizoval politiku Izraele. Část české politické scény článek odsoudila s tím, že podkopává postavení našeho tradičního spojence v mezinárodních vztazích.

Jak jsme na INFO.CZ minulý týden uvedli, Petříček a jeho tým chtěli na poslední chvíli článek stáhnout, což ministr slíbil nejen Zemanovi, ale i šéfovi sociální demokracie Janu Hamáčkovi. Nicméně nestihli to a text v sobotním vydání vyšel.

Link

Hrad ani ministerstvo zahraničí nechtějí celou přestřelku komentovat, nicméně podle zdrojů INFO.CZ Zeman nyní nejmenuje velvyslancem nikoho z lidí, kteří mají k ministrovi zahraničí blízko. „Platí zlaté a letité pravidlo. Na jakékoliv otázky týkající se diplomatických záležitostí neposkytujeme komentář,“ řekl INFO.CZ Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Sdílnější nebyl ani Černínský palác. „V průběhu schvalovacího procesu se – dle diplomatických zvyklostí – jméno navrženého kandidáta na velvyslance veřejně nesděluje a proces se ani nijak nekomentuje,“ uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

-1